- Laptopy dla uczniów IV klas szkoły podstawowej – skąd taki wybór rządu?
- Wniosek o laptopa dla ucznia – gdzie i kiedy go złożyć?
- Jakie parametry techniczne będą mieć laptopy dla uczniów?
- Laptopy dla uczniów – od kiedy wchodzą nowe przepisy?
- Jakie laptopy otrzymają uczniowie czwartych klas?
- Kiedy uczniowie otrzymają laptopy?
Już na początku 2023 roku pojawiły się pierwsze głosy, że nawet dla 370 tys. uczniów IV klas szkół podstawowych rząd rozda laptopy. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że uczniowie IV klas szkół podstawowych mogą otrzymać nowoczesne laptopy. Ich zakup zostanie sfinansowany w ramach Krajowego Planu Obudowy.
Kiedy można spodziewać się startu programu oraz pierwszych laptopów oddanych do użytku uczniów? Rząd nie podaje jeszcze dokładnych informacji, choć wyjaśnia szczegółowo, dlaczego to właśnie uczniowie IV klas mają otrzymać laptopy.
Ciekawostka! Szacuje się, że łączny koszt takiego przedsięwzięcia może wynieść nawet 760 milionów złotych, do czego trzeba jeszcze doliczyć podatek VAT.
Laptopy dla uczniów IV klas szkoły podstawowej – skąd taki wybór rządu?
Po ogłoszeniu prac nad nowym programem wsparcia szkolnictwa w ramach KPO pojawiły się liczne głosy sprzeciwu. Dotyczyły one głównie wyboru wyłącznie uczniów IV klas szkół podstawowych. Nowoczesne laptopy dla uczniów właśnie na takim etapie edukacji mają być przyznawane z takich względów, jak:
- realizowanie podstawy programowej z użyciem nowoczesnych komputerów,
- pełna standaryzacja scenariuszy lekcyjnych,
- możliwość rozwijania umiejętności cyfrowych u dzieci w ramach jednolitej podstawy programowej, niezależnie od typu zajęć,
- szybszy rozwój edukacji dzieci w dziedzinie informatyki.
To kluczowe kwestie, jakimi rząd kierował się podczas wyboru klas, dla których zostaną przeznaczone nowe laptopy. Krytycy pomysłu wskazują, że laptopy będą służyły uczniom przede wszystkim do rozrywki. Zbyt długie przesiadywanie dzieci przed ekranem to duży problem ostatnich lat. Rząd odbija jednak piłeczkę wskazując, że te działania podyktowane są głównie chęcią zmodernizowania szkolnictwa XXI wieku. Innowacje są potrzebne do wdrażania jednolitej podstawy programowej dla wszystkich uczniów jednocześnie.
Wniosek o laptopa dla ucznia – gdzie i kiedy go złożyć?
Na tę chwilę nie ma jeszcze szczegółowych informacji na temat tego, kto i kiedy powinien złożyć wniosek o laptopa dla ucznia. Rząd nie wskazuje także formy wnioskowania, choć najprawdopodobniej konieczne będzie złożenie dokumentu w placówce oświaty lub wysłanie dokumentu elektronicznego. Co więcej, choć nie podano jeszcze szczegółów dot. programu laptopów dla uczniów, to jednak pojawiają się głosy, że urządzenia przekazane przez rząd, finalnie będą własnością uczniów i nie będzie można ich odsprzedać.
Jakie parametry techniczne będą mieć laptopy dla uczniów?
Laptopy dla uczniów, które rząd planuje kupić mają kosztować ponad 700 milionów złotych. Ogłoszone zostały warunki przetargu na ich zakup. Ich specyfikacja ma spełniać takie takie warunki jak:
- co najmniej 8GB pamięci RAM (z opcją rozszerzenia do 16GB),
- dysk SSD o pojemności minimum 256 GB,
- ekran rozdzielczości minimum Full HD (1920 x 1280),
- jasność ekranu minimum 220 cd/m2,
- 64 bitowy system operacyjny,
- zintegrowana karta graficzna.
- procesor osiągający minimum 1100 punktów w teście CrossMark
Ten ostatni punkt spotkał się z dużą krytyką w branży. Eksperci wskazują, że test CrossMark faworyzuje procesory Intela. Konkurencja od AMD lepiej radzi sobie w innych testach.
Na uwagę zasługuje także system operacyjny, którego nazwa nie została wymieniona w spisie warunków. Teoretycznie, laptopy mogą mieć więc zainstalowany system Linux, chociaż należy się spodziewać, ze Windows będzie opcją preferowaną.
Podsumowując: zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wydają się mocno obiecujące, szczególnie że do uczniów IV klas szkoły podstawowej jeszcze we wrześniu tego roku miałoby trafić nieodpłatnie nawet do 370 tys. urządzeń.
Laptopy dla uczniów – od kiedy wchodzą nowe przepisy?
Prezydent Andrzej Duda 14 lipca podpisał ustawę o przyznaniu laptopów dla uczniów. To oznacza, że czwartoklasiści na 100% otrzymają laptopy do nauki. Nowa Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych obejmuje ok. 400 tys. uczniów czwartych klas zarówno w szkołach publicznych, jak i niepublicznych. Nowością w programie są bony dla nauczycieli na kwotę 2,5 tys. złotych. Środki otrzymają wszyscy nauczyciele, aby podnieść swoje kompetencje cyfrowe.
Zmieniono też niektóre przepisy, które umożliwiają uczestnictwo w programie. Nauczyciele będą uprawnieni do pobrania bonu na zakup sprzętu komputerowego tylko wtedy, jeśli zostali zatrudnieni w szkole nie później niż do 30 września 2023 roku. Laptop kupiony z bonu powinien też być wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży.
Poprawki dotyczące przyznawania laptopów nauczycielom przedszkoli niestety nie zostały zaakceptowane.
Jakie laptopy otrzymają uczniowie czwartych klas?
Zgodnie z najnowszymi informacjami czwartoklasiści mogą otrzymać laptopa ASUS ExpertBook, który został zaproponowany w przetargu przez firmę X-KOM. To najkorzystniejsza oferta pod względem finansowym i parametrów technicznych urządzeniach. Ten laptop dla uczniów ma być dostępny w cenie niespełna 3000 złotych brutto i będzie wyposażony w matrycę 15,6 cala Full HD, a także: dysk SSD o pojemności 256 GB, procesor Intel Core i3 lub i5, kamerkę HD, niezbędne złącza USB, czytnik kart.
Laptopy dla uczniów dostarczane w ramach rządowego programu będą objęte 3-letnią gwarancją, gdzie naprawy będą realizowane maksymalnie w ciągu 5 dni roboczych na terenie całej Polski. Dodatkowo w razie poważniejszych uszkodzeń serwis ma zagwarantować uczniom laptopy zastępcze.
Zgodnie z najnowszymi informacjami, modele laptopów, które najprawdopodobniej trafią w ręce uczniów to: Dell Latitude 3540, HP ProBook 440 G9 lub Acer TravelMate P2 TMP215-54.
Kiedy uczniowie otrzymają laptopy?
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli przewiduje, że przekazanie laptopów dla uczniów odbędzie się nie później niż do 31 grudnia 2023 roku.
Nowe laptopy dla uczniów staną się ich własnością i nie będą podlegać sprzedaży przez pierwsze 5 lat użytkowania. Urządzenia nie podlegają też egzekucjom komorniczym i opodatkowaniu. Przekazanie sprzętu będzie podlegać podpisaniu umowy pomiędzy szkołą a rodzicem. Protokoły przekazania będą podpisywane elektronicznie lub tradycyjnie przy identyfikacji dowodem tożsamości.