
Zarówno monitory komputerowe, ekrany smartfonów, telewizory posiadają ekrany o coraz wyższej rozdzielczości. W praktyce ten parametr określa ostrość wyświetlanego obrazu, co bardzo mocno przekłada się na wrażenia z oglądania filmów czy seriali. Chcesz wiedzieć jaką rozdzielczość wybrać, aby jakość jakość obrazu była optymalna? Sprawdź, co to jest Full HD, 4K i 8K oraz czym charakteryzują się te technologie
Full HD, 4K i 8K – najważniejsze parametry
Obecnie na rynku wyróżniamy cztery podstawowe rozdzielczości, jakimi charakteryzują się nowoczesne ekrany – zarówno w urządzeniach mobilnych, jak i telewizorach czy monitorach komputerowych. W poniższej tabeli znajdziesz podstawowe parametry poszczególnych rozdzielczości oraz porównanie Full HD vs 4K vs 8K.
Parametr | HD | Full HD | 4K | 8K |
Rozdzielczość | 1280 x 720 px | 1920 x 1080 px | 4096 x 2160 px | 7680 x 4320 px |
Proporcje ekranu | 16:9 | 16:9 | 4:3, 16:9 | 16:9 |
Oczywiście powyższa tabela rozdzielczości wskazuje tylko na podstawowe konfiguracje ekranów dla poszczególnych rozdzielczości. Warto zaznaczyć, że im większa rozdzielczość, tym bardziej wyraźny obraz wyświetlany na urządzeniu.
Co w praktyce oznacza np. 1280 x 720 px? Jest to ilość pikseli w poziomie i w pionie jaką wyświetla dany ekran. To właśnie z maleńkich kwadracików, zwanych pikselami, składa się wyświetlany obraz. Im większa ich ilość, tym jest on wyraźniejszy (ostrzejszy). Ekran telewizora o rozdzielczości 4K posiada większą ilość pikseli niż telewizor Full HD. Jeśli rozmiar telewizorów jest taki sam, np. 55 cali, piksele telewizora 4K są mniejsze i gęściej upakowane a obraz wyraźnie ostrzejszy. W porównaniu do standardu Full HD, ekrany 4K mają aż około 4 razy więcej pikseli!
Skrót HD – co to znaczy?
HD, czyli High Definition to skrót, który określa jeden ze standardów rozdzielczości monitorów komputerowych, telewizorów, a nawet urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach rozdzielczość na poziomie co najmniej standardu HD jest obsługiwana przez większość urządzeń dostępnych na rynku.
Co oznacza skrót K w przypadku oznaczenia rozdzielczości ekranu?
Dopisek K oznacza tysiąc i określa liczbę pikseli w pozycji horyzontalnej. Na przykład w telewizorach 4K liczba ta wynosi pomad 4 tysiące. Przy okazji ta rozdzielczość wyróżnia się czterokrotnie większą liczbą pikseli w stosunku do rozdzielczości Full HD. Dzięki temu obraz jest jeszcze bardziej wyrazisty dzięki czemu możemy dostrzec na ekranie więcej szczegółów.
Co to znaczy UHD? Czy UHD i 4K to to samo?
W branży elektronicznej przez lata mieliśmy do czynienia z zamiennym stosowaniem oznaczeń 4K i UHD. Czasami można także znaleźć telewizory „4K UHD”. Sugeruje to, że te dwa terminy oznaczają ten sam standard rozdzielczości. W rzeczywistości te dwa standardy rozdzielczości oznaczają coś innego, chociaż z punktu widzenia większości użytkowników końcowych może nie być to istotne.
Rozdzielczość UHD to 3840 x 2160 px, a więc zarówno w pionie jak i w poziomie, dwa razy więcej pikseli niż Full Hd. 4K to natomiast 4096 x 2160 px. Widzimy więc, że standard ten przewiduje więcej pikseli w pozycji wertykalnej. Inne są również proporcje wyświetlanego obrazu. W telewizorach o proporcjach 16:9 oznaczonych jako 4K, obraz będzie się wyświetlał w rozdzielczości 3840 x 2160.
Full HD vs 4K vs 8K – jaka technologia jest lepszym wyborem?
Nie da się jednoznacznie określić tego, jaka rozdzielczość będzie najlepsza. Oczywiście z czysto technicznego punktu widzenia, im wyższa będzie rozdzielczość wyświetlacza tym lepiej. Wraz z nią bardzo mocno rosną jednak ceny urządzeń. Wiele zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika. Mówi się, że rozdzielczość ma tym wyższe znaczenie im większy jest ekran urządzenia, z którego korzystamy. Bardzo istotna jest także odległość wyświetlacza od naszych oczu. Dlatego w smartfonach, które w porównaniu do telewizorów czy monitorów, mają stosunkowo niewielkie wyświetlacze, wysoka rozdzielczość również jest bardzo pożądana. Korzystamy z nich bowiem w odległości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów od twarzy.
Czy warto postawić na 4K lub nawet 8K w przypadku monitorów lub telewizorów? Zależy to od odległości ekranu od oczu, a także od jego rozmiaru. Jeśli planujesz zakup stosunkowo niewielkiego telewizora i umieszczenie go w sporej odległości od kanapy, zakup urządzenia obsługującego rozdzielczość 4K wciąż może mieć sens, jednak różnica w stosunku do Full HD może nie być bardzo zauważalna. W innych przypadkach może się okazać, że dopiero rozdzielczość 8K gwarantuje zadowalającą jakość obrazu. Takie urządzenia są jednak znacznie droższe. Poglądową tabelą ze wskazówkami znajdziesz w naszym artykule o optymalnej odległości telewizora od kanapy z zależności od obsługiwanej przez niego rozdzielczości.
W przypadku monitorów krążącym powszechnie mitem jest to, że duża rozdzielczość przydaje się przede wszystkim graczom. Należy jednak pamiętać, że aby grać w nowe gry komputerowe w rozdzielczości 4K na wysokich ustawieniach graficznych, trzeba mieć bardzo wydajny komputer wyposażony w drogie podzespoły. Z związku z tym paradoksalnie, obraz gry wyświetlany w jakości Full HD może prezentować się lepiej, jeśli wraz ze zmniejszeniem rozdzielczości podniesiemy pozostałe ustawienia graficzne. O wysokiej rozdzielczości w przypadku monitorów zawsze warto pomyśleć w przypadku pracy biurowej. Jeśli często pracujesz z tekstem, jesteś grafikiem komputerowym lub wykonujesz dowolny inny zawód wymagający patrzenia się w ekran, warto poszukać monitora o jak najwyższej rozdzielczości.