Chcesz dowiedzieć się, ile czasu dziecko może spędzać przed komputerem, aby nie uszkodzić swojego wzroku? A może wydaje Ci się, że Twoja pociecha zbyt dużo czasu spędza przed ekranem komputera lub smartfona? Jeśli tak, koniecznie poznaj najważniejsze informacje na temat tego, ile godzin można spędzać przed ekranem w określonym wieku! Sprawdź poniższy artykuł i dostosuj się do ogólnie obowiązujących zasad!
Jak ekran komputera i telefonu wpływa na człowieka, a w szczególności na dzieci?
Ciągłe przesiadywanie przed ekranem komputera lub smartfona ma mocno negatywny wpływ na zdrowie każdego człowieka. W dzisiejszych czasach zarówno dorośli, jak i dzieci są mocno narażone na skutki promieniowania ekranów. Nie da się tego całkowicie uniknąć, ale możesz w pewien sposób ograniczyć wpływ komputera lub telefonu np. na pogorszenie widzenia.
Dziecko przy komputerze powinno spędzać jak najmniej czasu, choć wiadomo, że obecnie jest to trudne, szczególnie w czasach nauki zdalnej. Co ciekawe, obecnie nawet 20% dzieci poniżej 2 lat ma już stały kontakt z ekranem komputera i telefonu. To może powodować:
- zaburzenia widzenia w przyszłości;
- problemy z koncentracją;
- problemy rozwojowe;
- zachwianie równowagi pomiędzy światem realnym a cyfrowym (tylko w przypadku nadmiernych bodźców).
Ile godzin dziennie dziecko może spędzać przed ekranem? Najważniejsze informacje
Do 2 roku życia | Między 2 a 5 rokiem życia | Między 6 a 12 rokiem życia |
zalecany brak kontaktu z ekranem | nie więcej niż 1 godzinę dziennie | maksymalnie 2 godziny dziennie |
Jak widać, zasady ogólne są proste, choć w dzisiejszych czasach niewielu rodziców stosuje je w praktyce. To może odbijać się na zdrowiu dziecka, dlatego warto wziąć je pod uwagę. Powyższa tabela jasno wskazuje, ile czasu dziecko może spędzać przed komputerem, aby to nie wywoływało negatywnych skutków. Dzieci powyżej 13 roku życia mogą już nieco dłużej przesiadywać przed ekranem, gdyż według specjalistów dozwolone jest nawet do 4 godzin dziennie.
Uwaga! Jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym, kategorycznie zabroń mu korzystania z gier komputerowych i mobilnych! Tego typu bodźce mogą negatywnie wpływać na jego postrzeganie świata w przyszłości, a w skrajnych przypadkach utrudnią komunikację z rówieśnikami.
Pamiętaj także, że dziecko nie powinno siedzieć przed ekranem jednostajnie przez cały czas, w jakim może to robić. Sprawdź, jakie są zalecenia WHO. Czas przed komputerem powinien być ściśle ograniczony, a poszczególne sesje warto ustalić poprzez tzw. domowe zasady ekranowe. Tylko kiedy z góry narzucisz dziecku czas gry na komputerze lub smartfonie, będziesz w stanie zapanować nad jego rozwojem i unikniesz wielu negatywnych skutków nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych, jak np. uzależnienie.
Czy warto ustalić z góry, ile godzin dziennie dziecko może grać na komputerze lub smartfonie?
Zdecydowanie warto z góry ustalić zasady odnośnie tego, ile godzin można spędzać przed komputerem. Ograniczenie czasu pracy i zabawy sprawi, że wzrok nie ulegnie zbyt szybkiemu uszkodzeniu. Oprócz tego dziecko w fazie rozwoju intelektualnego nie powinno spędzać dużo czasu przed ekranem. Wskazany jest bezpośredni kontakt z rówieśnikami, nawet w czasach, gdzie urządzenia elektroniczne są nieodłączną częścią życia każdego człowieka.
Teraz już wiesz, ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem komputera. Na tej podstawie ustal jasne zasady korzystania ze sprzętu elektronicznego w domu. Pamiętaj, że robisz to tylko dla dobra swojego dziecka!