Masz stary telewizor bez wbudowanej funkcji smart TV? Już nie musisz szukać nowego modelu w sklepie. Jest tańsza opcja, aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności dostępnych w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych. To Chromecast, czyli innowacyjne rozwiązanie bezprzewodowego streamingu audio i wideo. Zobacz, jak działa przystawka Google Chromecast i kiedy warto z niej skorzystać.
Co to Chromecast? Jak działa?
Google Chromecast do telewizora to kompaktowe urządzenie, które podłączamy do złącza HDMI w telewizorze. Następnie małe urządzenie musimy tylko połączyć z domową siecią Wi-Fi, aby korzystać z jej wszystkich funkcjonalności. Dzięki temu starszy model telewizora może odbierać dźwięki i obraz z urządzeń mobilnych oraz komputerów w domowej sieci.
Zatem jak działa Chromecast? Zanim porównamy najnowsze wersje Chromecast 3 vs 4, przejrzyjmy kilka funkcji tej dostawki do TV.
- transmitowanie wideo i audio bezprzewodowo do telewizora,
- tzw. mirroring ekranu laptopa na telewizorze,
- streamowanie muzyki, np. ze Spotify na telefonie,
- prowadzenie rozgrywki sieciowej w chmurze,
- streamowanie konferencji firmowych lub zdalnego nauczania, np. Google Meet,
- oglądanie prezentacji.
Nie wszystkie powyższe funkcje są dostępne w każdej wersji przystawki Chromecast do telewizora. Możliwości Chromecast 3 są nieco ograniczone. To starsza generacja Chromecast Android TV, która nie ma swojego interfejsu sterującego. Do streamingu audio i wideo potrzebne są w tym przypadku inne urządzenia, gdzie pilot będzie służył za urządzenie sterujące.
Przystawka Google Chromecast 4 – innowacja na rynku
Nowością jest Chromecast do telewizora w wersji 4.0. TO samodzielna przystawka Google Chromecast, która ma własne, niezależne oprogramowanie. Dzięki temu po włączeniu telewizora możemy przeglądać dostępne opcje z poziomu jednego urządzenia. Oczywiście w najnowszej wersji Chromecast znajdziemy Google TV, asystenta Google, Netflixa, YouTube i wiele innych aplikacji. Innowacją jest też moduł Bluetooth, który pozwala na podłączenie kontrolerów do sterowania konsolą do gier.
Co więcej, przystawka Google Chromecast w wersji 4.0 ma pilota w zestawie, obsługuje rozdzielczość 4K UHD oraz wbudowany moduł BT. Powoli pojawiają się też zapowiedzi nowej wersji z oznaczeniem 5.0, która prawdopodobnie będzie obsługiwała rozdzielczość 8K, a także zwiększeniu ulegnie przestrzeń na dane oprogramowania.
Chromecast – jak podłączyć i skonfigurować?
Instalacja przystawki Google Chromecast nie jest skomplikowana. Wystarczy, że masz telewizor ze złączem HDMI i dostęp do domowej sieci lokalnej. W celu konfiguracji Chromecast musisz pobrać dedykowaną aplikację z Google Play lub App Store.
Kolejny krok to konfiguracja sieci W-Fi. Po prawidłowym wprowadzeniu danych komunikacyjnych przystawka Google Chromecast powinna zacząć działać z pełnią swoich funkcjonalności.
Jest też inna metoda konfiguracji Chromecast.
- Wepnij moduł do złącza HDMI.
- Wejdź na stronę chromecast.com/setup i postępuj zgodnie z podawanymi instrukcjami.
Po sparowaniu telewizora z urządzeniem Chromecast można podłączyć do modułu sieć domową, urządzenia sterujące na Bluetooth i to wszystko. Prawidłowe uruchomienie przystawki Google Chromecast daje dostęp do Spotify, YouTube, Netflix, Amazon Prime Wideo, Disney+ i wielu innych aplikacji, które standardowo są wbudowane w oprogramowanie Smart TV.
Przystawka Google Chromecast – kiedy warto z niej korzystać?
Jest wiele powodów, które determinują opłacalność zakupu modułu Chromecast do telewizora. Skorzystaj z takiej funkcjonalności, jeśli: nie stać Cię na nowy telewizor ze Smart TV (moduł Chromecast to wydatek ok. 200 złotych, a nowy telewizor nawet 10-razy tyle). Możesz też wykorzystać Chromecast jako dodatek do firmowego biura i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz budżetowego rozwiązania pozwalającego na bezprzewodową transmisję wideo i audio do telewizora.