Rozwój nowoczesnych technologii przesyłu danych i komunikacji to podstawowe dziedzina badań naukowców z całego świata. W chinach naukowcy podjęli się pierwszych czynności związanych ze stworzeniem łączności 6G. Obecnie system jest w fazie testów, ale wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku lat 6G stanie się światową normą.
Chińska sieć 6G z prędkością do 100 Gb/s!
Do niedawna sieć 5G była prawdziwym przełomem w temacie komunikacji bezprzewodowej. Chińscy naukowcy postanowili nie zwalniać tempa i opracowali nowoczesną sieć 6G, która jest w fazie testów. W celach badawczych ustawiono anteny generujące częstotliwości 110 GHz. Dzięki temu osiągnięto realną prędkość przesyłu danych na poziomie 100 Gb/s!
Aby technologia miała zastosowanie w praktyce, należałoby przebudować infrastrukturę sieciową całego świata. Mowa tu o zupełnie nowych antenach i przekaźnikach. Co więcej, naukowcy wskazują, że nowa technologia komunikacji mogłaby znaleźć zastosowanie poza naszą planetą. Główne wyróżniki nowoczesnej sieci 6G to:
- wysoka prędkość transmisji danych,
- pełne bezpieczeństwo wielu sygnałów wysyłanych w tej samej częstotliwości,
- różnorodność zastosowań: statki kosmiczne, militaria.
Dla porównania: technologia 5G umożliwia transfer danych z prędkością średnio do 130 Mb/s. To ogromny przeskok, choć według naukowców maksymalna prędkość 6G ma osiągać nawet do 1 Tb/s. Według spekulacji nowoczesna technologia komunikacyjna ma być dostępna dla konsumentów nie wcześniej niż w 2030 roku.
Chiny chcą rozpocząć wdrażanie nowoczesnej technologii 6G już w 2025 roku, ale tylko do użytku w ramach komunikacji z łazikami i lądownikami kosmicznymi. Wynika to głównie z możliwości wykorzystania łączności na krótkich zasięgach do 10 kilometrów.
Gdzie można wykorzystać sieci 6G?
Nowoczesne sieci 6G mogą być wykorzystywane jako środowisko komunikacyjne dla inteligentnych miast, infrastruktury monitoringu z użyciem dronów, działaniach militarnych, transmisji danych w trójwymiarze, a także służbie zdrowia.