Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że na całym świecie pojawiają się nowe metody łączności bezprzewodowej. Stale zwiększająca się prędkość połączenia Internetowego, jego stabilność i coraz większa dostępność takich usług telekomunikacyjnych sprawia, że praktycznie cały świat może wygodnie się ze sobą komunikować. Jak funkcjonuje internet LTE, 4G i 5G? Poznaj podstawowe różnice tych kilku typów połączenia bezprzewodowego z siecią Internet.
LTE 4G – jaki to rodzaj połączenia?
Wiele osób nie wie, że LTE i 4G to połączone ze sobą technologie komunikacyjne. Nazwa LTE to tylko określenie technologii, za której pośrednictwem przesyłane są dane w sieci 4G. Czwarta generacja telefonii komórkowej pozwala na:
- Rozmowy;
- Smsy;
- Korzystanie z multimediów;
- Korzystanie z aplikacji sieciowych.
Prędkość połączenia sieciowego z wykorzystaniem 4G LTE wynosi około 300 Mb/s, co daje duże możliwości dla wielu osób prywatnych oraz firm. Taka forma połączenia z Internetem dostępna jest już niemalże na całym świecie ze względu na coraz większą liczbę przekaźników. LTE działa w oparciu o fale radiowe, które są wysyłane przez nadajniki i odbierane niemalże przez większość urządzeń mobilnych wyposażonych w specjalne moduły Internetowe.
To ważne! W zależności od kraju częstotliwości LTE 4G mogą być różne. Aby mieć pewność, że telefon będzie działać w sieci 4G najlepiej kupić go w kraju, gdzie będzie użytkowany.
Od czego zależy prędkość Internetu LTE 4G?
Warto wiedzieć o tym, że wpływ na prędkość internetu LTE 4G ma wiele czynników takich, jak:
- Ukształtowanie terenu;
- Odległość urządzenia od nadajnika LTE;
- Rodzaj operatora Internetu;
- Częstotliwość nadawania.
To istotne aspekty, które mają wpływ na komfort korzystania z połączenia internetowego, dlatego warto zadbać o to, aby wszystkie z nich były utrzymane na odpowiednim poziomie. W niektórych sytuacjach niestety nie ma możliwości sprawdzenia parametrów Internetu 4G LTE, można skorzystać z porównywarki operatorów, która pozwoli na wybór najlepszej oferty telekomunikacyjnej dostępnej w danej lokalizacji.
5G – innowacja w branży telekomunikacyjnej
Sieć 5G to nowość, która pojawiła się ostatnimi czasy w branży telekomunikacyjnej także w Polsce. Na czym jednak polega ten typ połączenia? Jest to przede wszystkim najnowsza, bo już piąta generacja telefonii komórkowej działająca na podstawie fal radiowych o wysokich częstotliwościach.
Ciekawostka! Sieć 5G działa też na podłączeniu światłowodów wykorzystywanych w celu transmitowania danych pomiędzy konkretnymi nadajnikami sieciowymi.
Należy wiedzieć o tym, że standard 5G zapewnia maksimum stabilności połączenia sieciowego, a dodatkowo prędkość, która była dotychczas nie do osiągnięcia przy pomocy sieci 4G LTE.
Najważniejsze różnice pomiędzy 4G LTE a 5G
Jest wiele różnic, o których warto wspomnieć, aby dobrze porównać te dwa typy połączenia sieciowego. Zaliczamy do nich:
- Różne częstotliwości sieci;
- Maksymalną prędkość Internetu;
- PING;
- Zasięg sieci.
To podstawowe aspekty, jakimi różni się sieć 5G od 4G LTE. Warto zauważyć, że częstotliwości połączenia sieciowego w przypadku 4G LTE wynoszą od 700 do 3600 MHz. W Polsce wykorzystywane są jednak tylko pasma na poziomie 2600 MHz. Sieć 5G pozwala na wykorzystanie fal o częstotliwości nawet do 26 GHz, co jest ogromnym przeskokiem w porównaniu do połączenia czwartej generacji. Najważniejszym atutem takiego rozwiązania jest znaczne zwiększenie liczby użytkowników sieci korzystających z niej w tym samym czasie.
Prędkość Internetu dla tych dwóch sieci również jest różna. W przypadku sieci 4.generacji wynosi około 300 Mb/s natomiast dla sieci 5G to aż 600 Mb/s. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w niedalekiej przyszłości prędkość pobierania ma wynosić nawet do 20 Gb/s.
PING to, krótko mówiąc, opóźnienia, które w przypadku najnowszej sieci 5G zostały obniżone nawet do 1-4 milisekundy. Warto w tym momencie porównać te wartości do tych osiąganych przez fale 4G LTE wynoszące około 40 milisekund.
Obecnie sieć 4G LTE obejmuje nawet 90% powierzchni kraju, natomiast sieć 5G dotyczy kilkunastu milionów Polaków. Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że szybki rozwój nowoczesnych technologii pozwala na szybkie wdrożenie 5G na większych powierzchniach. Według najnowszych badań do 2025 roku Ministerstwo Cyfryzacji chce rozprowadzić to połączenie nawet w większości polskich miast.
Kiedy warto wybrać sieć 5G na rzecz 4G LTE?
Sieć 5G warto wybrać w kilku sytuacjach. Ta nowoczesna technologia połączenia z publiczną siecią Internet sprawdza się doskonale w takich sytuacjach, jak:
- Nauka zdalna;
- Oglądanie filmów w jakości 4K, a nawet 8K;
- Streamowanie;
- Szybki transfer dużych plików;
- Wideokonferencje;
- Granie w profesjonalne gry komputerowe.
To nie wszystkie aspekty, które przemawiają za wyborem sieci 5G. Warto mieć na uwadze szybkość połączenia, maksymalny zasięg oraz brak opóźnień. Jak jednak wybrać najlepszą możliwą ofertę od dostawcy usług telekomunikacyjnych? Aby mieć pewność, że jakość połączenia będzie zadowalająca w danej lokalizacji, warto wykorzystać internetową porównywarkę dostawców Internetu, w ramach której porównanie najważniejszych parametrów sieci nie będzie problemem.