Wynajem mieszkania wcale nie musi wiązać się z brakiem możliwości podpisania umowy na Internet z dostawcą usług telekomunikacyjnych. Wiele jednak zależy od tego, jakie usługi będą dostępne w danej lokalizacji. Sprawdź, jak zyskać Internet w wynajmowanym mieszkaniu oraz czy podpisanie umowy z operatorem jest w ogóle legalne, szczególnie jeśli masz tylko umowę najmu lokum mieszkalnego.
Internet w wynajmowanym mieszkaniu lub pokoju – czy powinien być w cenie najmu?
Decydując się na wynajem mieszkania, warto wziąć pod uwagę to, czy w cenie najmu nie została już wliczona usługa dostępu do połączenia z siecią. Wielu właścicieli wynajmowanych nieruchomości ma już podpisane umowy z dostawcą internetu, dzięki którym wynajmujący może w pełni korzystać z jego zasobów – w całkowitej cenie najmu. Internet w wynajmowanym mieszkaniu powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb mieszkańców, dlatego przed podpisaniem umowy z właścicielem, warto sprawdzić:
- limity danych,
- prędkość połączenia sieciowego,
- dostawcę, który daje dostęp do Internetu,
- miesięczną cenę abonamentu.
W praktyce właściciel wynajmowanego mieszkania nie musi mieć podpisanej umowy z dostawcą usług sieciowych. Często pozostaje to w gestii wynajmującego. Właściciel nieruchomości musi tylko wyrazić zgodę na podpisanie umowy świadczenia usług telekomunikacyjnych związanych z Internetem, szczególnie z łączem stacjonarnym, na przykład światłowodowym.
Jeśli chodzi o podłączenie Internetu światłowodowego w nieruchomości, często wiąże się to z koniecznością wykonania instalacji w mieszkaniu. Tego typu prace są powiązane z ingerencją w ściany, dlatego zgoda na podłączenie internetu stacjonarnego w wynajmowanym mieszkaniu może okazać się wręcz niezbędna. Brak zgody na światłowód przez właściciela lokalu skutkuje tym, że wynajmującemu pozostaje tylko opcja podpisania umowy na Internet mobilny.
Zgoda właściciela mieszkania na podłączenie internetu – wzór
Chcesz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać zgoda właściciela mieszkania na podłączenie internetu? Wzór wygląda następująco:
„Oświadczam, że wyrażam zgodę na zawarcie umowy na wykonanie instalacji i eksploatację usług Internetu domowego dostarczonego przez (nazwa dostawcy usług), przez osoby wynajmujące mieszkanie (dokładny adres mieszkania).
To oczywiście tylko krótki wzór tego, jak powinien wyglądać dokument potwierdzający możliwość wykonania przyłączenia nieruchomości do usług internetu stacjonarnego, np. światłowodowego.
Wynajmowane mieszkanie a internet dla studenta – jak wybrać najkorzystniejszą opcję?
W Polsce największą grupą osób wynajmujących mieszkania są studenci. Wiele osób chce mieć dostęp do stabilnego internetu w wynajmowanym mieszkaniu o wysokiej prędkości pobierania i wysyłania danych. Bez zgody właściciela mieszkania zamontowanie internetu stacjonarnego światłowodowego może być niemożliwe. Dla studentów jest jednak wygodna opcja, aby zyskać dostęp do zasobów sieci w rozsądnej cenie oraz z wysoką prędkością połączenia. Jeśli chcesz wybrać jak najlepszą ofertę do wynajmowanego mieszkania, koniecznie sprawdź, jaki internet dla studentów wybrać. Musisz wziąć przede wszystkim pod uwagę takie kwestie, jak:
- limity transferu danych,
- prędkość wysyłania i pobierania,
- sposób komunikacji 4G LTE lub nawet 5G,
- cena abonamentu,
- czas trwania umowy.
Wybierając Internet mobilny w wynajmowanym mieszkaniu, możesz korzystać z sieci nawet bez zgody na światłowód. W razie ewentualnej przeprowadzki do innego lokum, bez problemu zabierzesz ze sobą urządzenia sieciowe i będziesz dalej korzystać z Internetu mobilnego, co w przypadku umowy na światłowód byłoby niemożliwe.