Internet szerokopasmowy to usługa umożliwiająca korzystanie z zasobów sieciowych z użyciem szybkiego łącza. Początki tej technologii przypadają na 2001 rok. Wtedy Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) zapoczątkowało dostęp do nieograniczonego Internetu. Przez wiele lat sposoby komunikacji przeszły spore zmiany. Mimo to Internet szerokopasmowy wciąż jest popularnym medium transmisyjnym.
Internet szerokopasmowy w praktyce – najważniejsze cechy
Na początek warto wspomnieć, że nazwa Internet szerokopasmowy nie odnosi się do żadnej konkretnej technologii. Chodzi tu raczej o łącze internetowe, spełniające pewne standardy. Chodzi o szybki, stabilny Internet, pozbawiony limitu danych, lub o bardzo wysokim limicie.
Do tej pory do tworzenia sieci Internetu szerokopasmowego wykorzystywane są między innymi miedziane przewody. Rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że tradycyjne kable powoli zastępują również światłowody. W ten sposób wyeliminowano wiele niedogodności związanych z użytkowaniem Internetu. Co to znaczy? Początkowo dostęp do Internetu był obarczony wysokimi kosztami usług, a także licznymi przeciążeniami sieci.
Obecnie Internet szerokopasmowy światłowodowy gwarantuje:
- dużą prędkość transmisji danych,
- brak ryzyka przeciążenia sieci,
- nielimitowany dostęp do zasobów,
- stabilne połączenie,
- dużą przepustowość transmisyjną.
Zasada działania Internetu szerokopasmowego jest prosta i zależy od zastosowanej technologii. Najczęściej połączenie szerokopasmowe wykorzystuje technologie DSL, XDSL, PON, WiMAX i DOCSIS. Poszczególne odmiany różnią się prędkością odbierania danych oraz sposobem transmisji informacji. Do korzystania z zasobów sieciowych potrzebny jest modem obsługujący kilka kanałów sieciowych i częstotliwości.
Internet szerokopasmowy a technologie bezprzewodowe
Technologie bezprzewodowe (LTE, 5G) również zaliczamy do kategorii łącza szerokopasmowego. Takie media transmisyjne umożliwiają stabilny przesył danych z prędkościami zbliżonymi do infrastruktury kablowej. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zbudowania kablowej sieci szerokopasmowej, można wykorzystać radionadajniki LTE lub 5G. To generuje pewne ograniczenia, np. limitowany transfer danych lub zmienność prędkości połączenia zależnie od warunków pogodowych.
Internet szerokopasmowy a światłowód
Szerokopasmowy Internet może być udostępniany w ramach sieci światłowodowej. Takie rozwiązanie zapewnia wyższą prędkość transmisji danych. Realnie nawet do 1200 Mb/s, np. w ofercie firmy Vectra. Dużym atutem szerokopasmowego łącza światłowodowego jest ogólnodostępność infrastruktury. Stabilność łącza i odporność na warunki atmosferyczne to główne atuty szerokopasmowego Internetu. Światłowody to przyszłość Internetu. Z tego względu coraz więcej firm telekomunikacyjnych inwestuje w rozwój tej infrastruktury. Dotyczy to zarówno obszarów miejskich, jak i wiejskich na terenie całej kraju.
Internet szerokopasmowy – kiedy sprawdzi się najlepiej?
Szybki Internet szerokopasmowy (najlepiej światłowodowy) znajduje zastosowanie zarówno w domach, jak i firmach. Przy pomocy takiego połączenia możesz wygodnie:
- streamować wideo,
- prowadzić rozgrywkę w gry online,
- pobierać i wysyłać duże pliki,
- oglądać filmy w serwisach streamingowych,
- korzystać z zasobów sieci bez spadku prędkości, nawet przy wielu użytkownikach jednocześnie.
Obecnie połączenie szerokopasmowe zapewnia prędkość pobierania nawet ponad 1000 Mb/s (w przypadku światłowodu). Standardowe sieci stworzone z miedzianych kabli transmisyjnych gwarantują prędkość do ok. 100 Mb/s. Takie rozwiązania są coraz rzadziej spotykane. Dostawcy Internetu inwestują w infrastrukturę światłowodową, która prawdopodobnie pozostanie z nami na wiele lat.