W Polsce branża telekomunikacyjna rozwija się bardzo szybko. Przekłada się to na coraz lepszy dostęp do usług Internetowych nie tylko na terenie dużych miast, ale także tych mniejszych pozamiejskich miejscowości. Co warto wiedzieć na temat Internetu światłowodowego w Polsce? Jak działa takie połączenie sieciowe? Czy jest stabilne? Dowiedz się, na jakich operatorów w tym zakresie warto zwracać uwagę. Internet światłowodowy to przyszłość, dlatego warto już dziś zainwestować w taką formę połączenia z siecią.
Internet światłowodowy – na czym polega?
Ta nowoczesna infrastruktura sieciowa rozwijająca się w coraz większej liczbie miast i wsi oparta jest przede wszystkim na zjawisku całkowitego odbicia. Światło, które trafia do wnętrza światłowodów, jest w nich uwięzione na zawsze, pod warunkiem, że te są szczelnie zamknięte i nieuszkodzone. Kiedy rdzeń i płaszcz światłowodu się ze sobą stykają, dochodzi do odbicia światła z bardzo dużą prędkością. To krótki opis funkcjonowania sieci światłowodowej, którą stosuje obecnie większość operatorów telekomunikacyjnych.
Sieć światłowodowa w Polsce – jak długo może pracować i co ją wyróżnia?
Biorąc pod uwagę cechy, jakie posiadają sieci światłowodowe w Polsce, warto wyróżnić takie aspekty, jak:
- Szybkość;
- Niezawodność;
- Stabilność połączenia;
- Bezawaryjność;
- Możliwości rozwoju infrastruktury.
Co ciekawe, obecnie produkowane przewody światłowodowe mogą skutecznie pracować bez przerwy przez około 40 lat. To bardzo dobre rozwiązanie ze względu na brak konieczności wykonywania częstych remontów elementów sieci. Warto też wiedzieć, że włókna szklane, z których zbudowane są światłowody, mogą przewodzić światło nawet przez tysiące lat. Biorąc pod uwagę ogólne ceny oraz to, ile kosztuje Internet w Polsce, można śmiało stwierdzić, iż dostawcy takiego połączenia oferują atrakcyjne kwoty miesięcznego abonamentu.
Kto dostarcza Internet światłowodowy w Polsce?
Na terenie Polski działa wielu operatorów telekomunikacyjnych dostarczających wygodne rozwiązania pozwalające na podłączenie konsumentów do sieci. Internet światłowodowy to rodzaj połączenia, jakim zajmują się takie firmy, jak:
- Netia;
- Vectra;
- Orange;
- Play.
Warto mieć na uwadze, że wszystkie propozycje współpracy od powyższych firm można dokładnie przeanalizować poprzez porównywarkę operatorów Teletropiciel. Dzięki temu w prosty sposób przeanalizujesz ceny abonamentu, prędkość połączenia oraz ewentualny czas trwania umowy dopasowując daną ofertę do swoich indywidualnych potrzeb.
W jaki sposób operatorzy dostarczają Internet światłowodowy do klientów w Polsce?
W Polsce operatorzy tacy, jak np. Orange udostępniają połączenie światłowodowe bezpośrednio do domu lub mieszkania klienta, co w praktyce oznacza konieczność zakupu specjalistycznego urządzenia do odbierania takiego typu połączenia sieciowego. Internet światłowodowy w Polsce to także oferty od Netii, UPC, Vectry oraz Play. Co ciekawe, niektórzy operatorzy działają na podstawie technologii HFC, co w praktyce oznacza, że światłowód dochodzi jedynie do budynku, a następnie jest doprowadzany do konkretnych lokali poprzez kable koncentryczne. Nie ma to jednak większego wpływu na prędkość połączenia sieciowego.
Światłowody w Polsce – czy to przyszłość Internetu?
Średnia prędkość Internetu światłowodowego w Polsce jest stosunkowo wysoka w porównaniu do połączenia LTE 4G lub 5G. Można śmiało powiedzieć, że światłowody to przyszłość Internetu w Polsce, ale i na świecie, ale tylko tego stacjonarnego. W dobie rozwoju usług telekomunikacyjnych dla wielu osób liczy się ogólnodostępność, a więc operatorzy inwestują też w rozwój połączenia bezprzewodowego. Dobrym rozwiązaniem, które przynosi niesamowite efekty, jest sieć 5G, która stanowi konkurencję dla Internetu światłowodowego w kraju.
Wybierz Internet światłowodowy jeśli zależy Ci na stabilności połączenia i wysokiej prędkości. Kiedy jednak nie masz możliwości skorzystania z tego typu połączenia przejrzyj oferty operatorów telekomunikacyjnych w Polsce przy pomocy porównywarki operatorów Teletropiciel.