Polska to kraj, w którym usługi telekomunikacyjne prężnie się rozwijają. Na rynku dostępnych jest wielu dostawców Internetu inwestujących w coraz nowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Przekłada się to na ciągły wzrost prędkości połączenia sieciowego, a co za tym idzie jego większą stabilność. Obecnie coraz większa liczba użytkowników korzysta nie tylko z Internetu mobilnego, ale także tego stacjonarnego dostępnego w domach i firmach. Technologia światłowodowa na stałe zagościła już w wielu gospodarstwach domowych, dając wręcz nieograniczone możliwości wszystkim użytkownikom sieci. Sprawdź, jak zmieniała się średnia prędkość Internetu w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Rozwój internetu w Polsce – jak to wygląda obecnie?
Na chwilę obecną w Polsce firmy telekomunikacyjne inwestują w nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające na udostępnianie Internetu mobilnego praktycznie w całym kraju. Nowością na rynku jest technologia 5G, która z założenia pozwala na transmisję danych na poziomie około 600 Mb/s. To doskonały wynik w porównaniu do nieco przestarzałej już technologii 3G, która pozwalała na uzyskanie prędkości do 42 Mb/s jednak przy dość wysokich nakładach finansowych. Co ciekawe, instalacje światłowodowe wykorzystujące nowoczesne technologie pozwalają na transfer danych na poziomie nawet do 1 Gb/s. To doskonały wynik, dzięki któremu Internet w domu lub miejscu pracy jest w stanie działać bez zarzutu i zbędnych opóźnień.
Ostateczne prędkości udostępnianego internetu zależne są jednak od oferty konkretnego dostawcy telekomunikacyjnego. Jak wybrać najlepszego? Możesz skorzystać z internetowej porównywarki operatorów i dostawców internetu, która dostępna jest całkowicie za darmo. W ten sposób wybierzesz najatrakcyjniejszą propozycję na Internet, uwzględniając zarówno cenę abonamentu, jak i prędkość połączenia.
Średnia prędkość internetu w Polsce w ostatnich latach – jak to wygląda w praktyce?
Analizując pomiary prędkości Internetu w Polsce, można zauważyć, że transfer danych znacząco przyśpiesza na przestrzeni lat 2017-2021. W jaki sposób? Średnia prędkość połączenia w roku 2017 wynosiła około 36 Mb/s, natomiast dla roku 2018 było to już 54 Mb/s. Oczywiście powyższe wartości dotyczą tylko szybkości pobierania danych. Jeśli chodzi o nadawanie, prędkości są o wiele niższe, gdyż analogicznie wynosiły około 12,5 i 19,5 Mb/s.
Już w roku 2019 i 2020 średnie wartości pobierania danych wynosiły około 65-70 Mb/s. To dobry wynik, który wskazuje na stały rozwój infrastruktury sieciowej w Polsce. Obecnie na rok 2021 wskazuje się na fakt średniego przyśpieszenia prędkości Internetu nawet do poziomu około 80 Mb/s. Wpływ na to mają przede wszystkim nowoczesne architektury sieciowe takie, jak: światłowody i sieć bezprzewodowa 5G. Te dwie metody połączenia sieciowego charakteryzują się wysokimi prędkościami nadawania i odbierania danych, co przekłada się na ogólny wzrost średniej szybkości Internetu w Polsce.
Prędkość internetu w Polsce – jak wypada na tle innych państw?
Średnia prędkość połączenia sieciowego w Polsce wypada dość dobrze w porównaniu do innych państw na świecie. W 2017 roku według rankingów Polska znajdowała się na 35 pozycji pod względem prędkości internetu. To dość dobry wynik, ale w porównaniu do prędkości internetu w Singapurze na poziomie prawie 150 Mb/s okazuje się przepaścią. Obecnie Polska utrzymuje swoją pozycję w rankingu, jednak od topowych państw dzieli ją spora różnica. Nie oznacza to jednak, że prędkość internetu w naszym kraju jest niewystarczająca. Ciągle rozbudowywana infrastruktura sieci światłowodowej w miastach, szybkie połączenia mobilne 5G oraz coraz nowsze urządzenia sieciowe sprawiają, że szybkość internetu stale wzrasta.
Szybkość połączenia sieciowego w Polsce – co jest kluczowe?
Dla Polski kluczowy jest obecnie rozwój technologii światłowodowej oraz 5G. Co ciekawe, przy najnowszych łączach światłowodowych stosowanych w miastach prędkość pobierania danych pozwala na ściągnięcie nawet 1 gigabajta danych w ciągu 30 sekund. To doskonały wynik, który pozwoliłby na poprawę pozycji Polski w ogólnoświatowym rankingu prędkości połączenia sieciowego.
Ogólnie rzecz biorąc poziom rozwoju Polski pod względem infrastruktury sieciowej, jest na bardzo dobrym poziomie, a więc nie trzeba obawiać się, że prędkość połączenia będzie niewystarczająca dla obecnych potrzeb większości mieszkańców. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że firmy telekomunikacyjne stale inwestują w nowoczesne rozwiązania, co przekłada się na ogólną poprawę sytuacji w kraju pod względem prędkości internetu.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.