Ilość danych przechowywanych przez nas na dyskach komputerów i telefonów jest coraz większa. Zapisujemy tam zdjęcia, filmy czy pliki muzyczne. O tym, jak szybko może zapełnić się dysk komputera, dobrze wiedzą również gracze. Jeśli plików jest wystarczająco dużo, mogą one przestać mieścić się na dysku wewnętrznym. Istotne jest również bezpieczeństwo danych. Na komputerach i laptopach przechowujemy wiele kluczowych informacji. Są to dane osobowe, dokumenty dotyczące finansów czy działalności gospodarczej i wiele innych istotnych informacji. Mogą ulec uszkodzeniu lub trafić w niepowołane ręce i dlatego tak często ważne pliki przechowuje się na specjalnych urządzeniach. Dysk zewnętrzny bywa również potrzebny do nagrywania programów z telewizora. Jak wybrać dobry dysk zewnętrzny i czy jest to lepszy wybór niż chmura?
Bezpieczeństwo dysków zewnętrznych
Dane na komputerze są z reguły bezpieczne tak długo, jak długo nie dojdzie do awarii, włamania hakera lub zainfekowania przez wirusa. Zależnie od problemów np. z dyskiem komputera, może dojść do sytuacji, w której utracimy część danych lub nawet wszystkie. Dysk zewnętrzny uznaje się za bezpieczniejszą opcję do przechowywania danych. Gdy odłączymy dysk od komputera, nie jest on narażony na spięcia elektryczne, ataki hakerów lub działanie złośliwego oprogramowania.
Dyski zewnętrzne różnią się pod względem poziomu zabezpieczeń przed zagrożeniami fizycznymi i cyfrowymi. Dobry dysk powinien posiadać zabezpieczenia od:
- Uszkodzeń fizycznych:
- wody (wodoszczelność dysku),
- upadków i uderzeń,
- wstrząsów.
- Zagrożeń natury cybernetycznej:
- wykradnięcia danych zdalnie, przez hakera lub wirusa,
- wykradnięcia danych przez niepowołaną osobę, która znalazła się w posiadaniu dysku. Tu istotna jest możliwość utworzenia dodatkowego hasła lub innych reguł dostępu.
Dysk zewnętrzny a chmura – czy warto postawić tylko na dane w chmurze?
Wbrew pozorom wybór miedzy dysk zewnętrznym albo chmurą wcale nie jest konieczny. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na oba te rozwiązania, czyli korzystanie z chmury oraz dysku zewnętrznego. Wiele osób korzysta z chmury po to, aby przechowywać tam mniej wrażliwe dane, takie jak zdjęcia z wycieczek. Jest to bardzo wygodna, ale jednak mniej bezpieczna forma przechowywania danych. Serwery, na których są zapisane nasze pliki mogą stać się celem ataków. Niestety przypadki wykradnięcia danych z chmury miały już miejsce.
Dane znajdujące się na dysku zewnętrznym nie są tak łatwo dostępne, ponieważ aby zyskać do nich wgląd trzeba podłączyć dysk do komputera. Jest to kłopotliwe zwłaszcza, gdy potrzebujemy dostępu do plików poza miejscem zamieszkania. Dostęp do chmury możemy uzyskać z laptopa, smartfona czy tableta w dowolnym miejscu, o ile mamy dostęp do Internetu. Trzymając pliki na dysku zewnętrznym zwiększamy jednak ich bezpieczeństwo, co jest bardzo ważne w przypadku ważnych dokumentów i danych wrażliwych.
Ze względu na te kwestie, warto przemyśleć korzystanie zarówno z chmury jak i dysku zewnętrznego i przechowywanie tam różnego typu plików.
Dysk zewnętrzny HDD czy SSD?
Zastanawiasz się jaki dysk zewnętrzny wybrać? Dylemat często pojawia się w przypadku wyboru między technologią HDD i SSD. Z reguły dyski SSD są lepsze dla większości użytkowników. Ta technologia jest nowocześniejsza i zapewnia mniejsze rozmiary dysku, a także szybsze działanie i większą odporność urządzenia
Z kolei dyski HDD są o wiele tańsze. Przy tej samej pojemności dysku, może się okazać, ze dysk HDD będzie nawet dwukrotnie tańszy. Takie dyski są jednak wolniejsze, a także łatwiej jest je uszkodzić. Warto więc stawiać na nie tylko wtedy, gdy nie planujemy często przenosić (przewozić) dysku zewnętrznego, a do tego bardzo zależy nam na niskiej cenie i jak największej pojemności.
Jaka pojemność dysku zewnętrznego będzie wystarczająca?
Pojemność dysku zewnętrznego jest niezwykle istotna. Docenia się na przykład wtedy, gdy nagrywa się programy TV na dysk zewnętrzny. W takiej sytuacji nawet pojemność 500 GB może być niewystarczająca. W związku z tym coraz częściej wybiera się droższe, ale pojemniejsze dyski mające 1 TB i więcej. Początkowo może się wydawać, że 1 TB pamięci to zdecydowanie za dużo, ale jeśli chcesz używać dysku przez długie lata, prędzej czy później może okazać się, że ilość zgromadzonych na nim danych jest większa niż początkowo zakładałeś.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.