Chmura to dość enigmatyczne pojęcie odnoszące się do sieci serwerów, na których przechowywane są dane. Usługa ta cieszy się coraz większą popularnością. Co to jest chmura? Jak z niej korzystać? Jakie firmy oferują przechowywanie danych w chmurze? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest chmura?
W skrócie, chmura to sieć powiązanych ze sobą serwerów. Nie jest to jedno miejsce, nie da się więc wskazać konkretnej lokalizacji danych w chmurze. Potocznie chmurą nazywa się usługę, polegającą na przechowywaniu plików takich jak filmy, zdjęcia czy dokumenty, na serwerze dostępnym przez Internet. Zadaniem takiej chmury, jest przechowywanie i umożliwianie dostępu do wszelkiego rodzaju danych za pośrednictwem sieci internetowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć stały dostęp do ważnych plików, nawet jeśli nie są one zapisane na twardym dysku naszego komputera czy w pamięci telefonu.
Dane w chmurze, czyli gdzie?
Jak już wyjaśnialiśmy, termin “chmura” odnosi się do sieci powiązanych serwerów. Pliki, które przenosimy do tak zwanej chmury, są przechowywane na jednym lub kilku serwerach, znajdujących się nie w powietrzu, a na ziemi. Jest jednak bardzo trudno wskazać dokładne miejsce, gdzie są przechowywane Twoje dane. W Internecie można jednak znaleźć informacje, gdzie mają swoje serwery niektórzy usługodawcy.
Jakie firmy oferują przechowywanie danych w chmurze?
Jednym z liderów na “chmurowym rynku” jest firma Google. Oferuje ona na przykład profesjonalną usługę Google Cloud. Bardziej popularnym rozwiązaniem jest dysk Google. Jest to darmowe rozwiązanie, w ramach którego możemy przechowywać do 30 gb danych. Limit ten można zwiększyć za dodatkową opłatą. Dostęp do dysku Google jest możliwy na każdym urządzeniu, na którym jesteśmy zalogowani na powiązane konto Google. W praktyce oznacza to, że zapisując swój dokument na komputerze możesz mieć do niego dostęp także na smartfonie czy tablecie.
Podobne rozwiązanie oferują Apple czy Microsoft. Usługa iCloud od Apple oferuje tylko 5 gb darmowego miejsca na pliki użytkownika. Oczywiście za dodatkową opłatą można tę przestrzeń rozszerzyć. Rozwiązanie od Microsoft – Microsoft Azure, to płatna usługa przeznaczona przede wszystkim dla osób, którym chmura jest potrzebna do codziennej pracy.
Oczywiście poza Microsoftem Google i Apple również wiele innych firm oferuje swoje usługi przechowywania danych w chmurze. Na rynku jest dostępnych sporo rozwiązań wyspecjalizowanych dla potrzeb biznesu, a także dla freelancerów.
Chmura – komu to potrzebne?
Przechowywanie danych w chmurze to bardzo praktyczne rozwiązanie na przykład dla grafików komputerowych, montażystów czy fotografów. Z wykorzystaniem chmury, mogą oni odciążyć dyski swoich komputerów, czy karty pamięci aparatów. Chmura pozwala przedstawicielom wielu zawodów mieć stały dostęp do ogromnych ilości plików na wielu różnych urządzeniach. Dane w chmurze mogą także stanowić kopię zapasową na wypadek uszkodzenia lub zagubienia fizycznego nośnika.
Chmura w telefonie
Chmura w telefonie to bardzo praktyczna opcja. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest powszechność telefonów komórkowych. Smartfona mamy niemal zawsze przy sobie, a chmura pozwala na znaczne rozszerzenie jego pamięci. Do tego, dzięki korzystaniu z chmury na telefonie możemy mieć dostęp do ważnych prezentacji czy dokumentów. Jest to też świetna opcja, umożliwiająca przechowywanie kopii zapasowej danych z telefonu na wypadek jego zagubienia lub uszkodzenia.
Najpopularniejszymi rozwiązaniami tego typu na telefony są Dysk google (także Google Cloud), iCloud oraz Microsoft Azure. Dzięki nim można mieć dostęp do swoich plików w chmurze z poziomu aplikacji mobilnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, za które nie musimy płacić o ile wystarczy nam darmowy pakiet dostępnego miejsca na pliki.
Jak zapisać dane w chmurze?
Dokładna instrukcja zapisu danych w chmurze zależy od wybranej przez Ciebie usługi. Najczęściej jednak sama procedura jest bardzo prosta. Może polegać na przykład na przeciągnięciu plików lub folderów do odpowiedniego okienka na stronie internetowej usługi. W niektórych przypadkach synchronizacja z chmurą odbywa się automatycznie, co jest niezwykle praktyczne, zwłaszcza w przypadku regularnego przesyłania na chmurę dużych plików.
Dane w chmurze – czy to bezpieczne?
Tak, przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne, chociaż można w tej kwestii dodać pewne “ale”. Tak jak hakerzy mogą wykraść dane z Twojego komputera, tak samo mogą zaatakować również chmurę. Różnica polega jednak na tym, że komputery osobiste zwykle są znacznie słabiej chronione. Niektórzy użytkownicy nie mają nawet zainstalowanego programu antywirusowego, nie mówiąc już o bardziej wyspecjalizowanych formach ochrony.
Serwery tworzące chmurę są zazwyczaj chronione znacznie lepiej i są poważnym wyzwaniem nawet dla najlepszych hakerów. Wycieki danych z chmury najczęściej wynikają nie ze słabych zabezpieczeń, a z błędów użytkowników. Decydując się na przechowywanie danych w chmurze musisz się na przykład upewnić, że hasło którego używasz jest unikalne i trudne do złamania.
Jaka chmura jest najlepsza?
To, która z usług przechowywania danych w chmurze będzie dla Ciebie najlepsza zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie zamierzasz przechowywać w chmurze wielu ciężkich plików, możesz zdecydować się na jedno z darmowych rozwiązań. Jeśli chcesz przechowywać w chmurze pliki, których łączny rozmiar przekracza kilkadziesiąt gigabajtów, powinieneś rozejrzeć się za płatnymi opcjami. Ważna informacja jest jednak taka, że do przechowywania niewielkiej ilości danych w chmurze, wystarczą darmowe, ogólnodostępne rozwiązania.