Zakup nowego telewizora z technologią OLED może się wiązać ze sporym ryzykiem. W sieci pojawiają się liczne informacje o wypalonej matrycy w telewizorze tego typu. Dowiedz się, co możesz zrobić, jeśli Twój telewizor OLED ulegnie wypaleniu. Zasady zwrotów i napraw gwarancyjnych nie są w tym przypadku jasno określone.
Wypalenie matrycy OLED – na czym polega?
W przypadku telewizorów OLED wypalanie to proces, który może przejściowo lub stale zniekształcić obraz na ekranie. Nowoczesne telewizory są wykonane z materiałów, które po długotrwałym naświetlaniu mogą ulec wypaleniu. OLED to technologia, która jest najbardziej narażona na wypalanie matryc.
Jest też kilka czynników, które mogą powodować, że wypalona matryca w telewizorze szybciej da się we znaki:
- regularne wyświetlanie statycznych obrazów, np. zdjęć,
- paski z napisami, które są wyświetlane przy codziennym oglądaniu telewizji,
- gry wideo, które generują zbyt jaskrawe i statyczne obrazy,
- klipy wideo w rozmiarze 4:3, które powodują występowanie czarnych pasów po bokach ekranu.
Takie czynniki mogą powodować, że wypalony OLED będzie generować konieczność oddania telewizora do serwisu.
Czy OLED się wypala? Jakie zabezpieczenia stosują producenci?
Największą grupą ryzyka są telewizory OLED. Wypalanie to proces długotrwały, który może nastąpić średnio po 12-24 miesiącach użytkowania TV, zależnie od częstotliwości eksploatacji. Producenci telewizorów tej technologii wdrażają skuteczne rozwiązania, które zapobiegają wypalaniu matrycy. Kilka z nich to:
- regularne odświeżanie panelu telewizora,
- kalibracja, która optymalizuje stan ekranu,
- automatyczne przesuwanie pikseli obrazu po upłynięciu określonego czasu,
- stosowanie wygaszaczy ekranu, czyli wyłączenia telewizora przy dłuższym braku reakcji obrazu,
- automatyczna korekta jasności.
Co zrobić, kiedy dojdzie do uszkodzenia matrycy OLED? Gwarancja niestety najczęściej nie obejmuje uszkodzonych matryc w wyniku wypalenia. W razie problemów warto sprawdzić zapisy w umowie gwarancyjnej z producentem sprzętu.
Wypalanie matryc OLED w telewizorach – czy trzeba się bać nowej technologii?
Skutkiem wypalonego OLED-a są plamy pozostające w konkretnych miejscach na ekranie. Niestety, ale takie efekty mogą skutecznie zniechęcić do oglądania filmów i programów w TV. Jeśli planujesz zakup telewizora OLED do użytku domowego – nie musisz obawiać się wypalania matrycy. Takie zjawisko pojawia się tylko wtedy, kiedy na ekranie są wyświetlane stałe obrazy, np. przez kilka godzin.
Podsumowując: wypalanie matrycy w telewizorze OLED, to potwierdzone zjawisko, z którym walczą praktycznie wszyscy producenci sprzętu elektronicznego. Niemniej jednak telewizory używane w domach przez kilka godzin dziennie nie powinny ulec uszkodzeniu – dochodzi do tego tylko w skrajnych przypadkach, np. wielogodzinna rozgrywka na konsoli ze statycznymi obrazami.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.