Do niedawna wymienne baterie w telefonach komórkowych były standardem. Niestety wraz z rozwojem technologicznym i trendem downsizingowym producenci smartfonów zdecydowali się na montaż mniejszych i niewymiennych ogniw bateryjnych. Najnowsze zalecenia Unii Europejskiej dotyczą regulacji odnośnie do stosowania wymiennych baterii w smartfonach. Zobacz, co zmienią nowe przepisy w najbliższych latach.
Smartfon z wymienną baterią najpóźniej do 2027 roku – czy to możliwe?
Nowe zalecenia UE mówią wprost, że każda firma zajmująca się produkcją smartfonów powinna do 2027 roku zmienić konstrukcje smartfonów tak, aby zastosować w nich wymienne ogniwa bateryjne. Dotyczy to nie tylko telefonów komórkowych, ale także innych urządzeń przenośnych, a także niewielkich pojazdów elektrycznych, np. hulajnogi i rowery.
To oznacza sporą rewolucję dla koncernów produkujących elektronikę użytkową. W wielu przypadkach telefony będą projektowane całkowicie na nowo, a wszystko po to, aby umożliwić użytkownikom samodzielną wymianę baterii.
Dlaczego Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić zmiany w zakresie produkcji urządzeń elektronicznych?
Jak zapewnia Komisja Unii Europejskiej, nowe regulacje zmieniające sposób produkowania urządzeń elektronicznych wynika z chęci ochrony środowiska naturalnego. Na ten moment smartfony z niewymienną baterią najczęściej lądują w koszu, kiedy okazuje się, że ogniwa zostały uszkodzone. Rządy, aby zapobiec temu procederowi, chcą zmienić branżę elektroniczną i wymusić wytwarzanie urządzeń z możliwością samodzielniej wymiany baterii.
Już w lipcu tego roku zapadła decyzja, że wymiana baterii w smartfonie na własną rękę jak najbardziej będzie możliwa. Zasięg nowych regulacji jest aktualnie ograniczony do 27 krajów Unii Europejskiej. Dla największych koncernów produkujących smartfony to oznacza ogromne koszty, gdyż zmianom ulegną całe konstrukcje telefonów.
Czy smartfon z wymienną baterią ma szansę na sukces w XXI wieku?
Możliwość samodzielnej wymiany baterii w telefonie może skutkować tym, że nawet topowe modele smartfonów nie będą już tak atrakcyjne pod względem wyglądu. Taka konstrukcja najprawdopodobniej będzie grubsza i cięższa, a to spore wyzwanie dla inżynierów. Niemniej jednak wprowadzenie nowych telefonów zgodnych z regulacjami UE może okazać się sukcesem – nie tylko w kwestii ochrony środowiska naturalnego, ale także zadowolenia użytkowników.
Wymienna bateria spowoduje, że smartfon będzie nadawał się do użytkowania przez znacznie dłuższy czas niż na ten moment. Żywotność baterii w nowoczesnych telefonach wynosi około 2-3 lata. Po tym czasie zazwyczaj zmieniamy telefon na nowy. Nowe przepisy wywołują więc wiele kontrowersji i z pewnością spotkają się z mocnym sprzeciwem ze strony koncernów elektronicznych.