Czym w rzeczywistości jest ulga na Internet? Czy w przepisach zajdą jakiekolwiek zmiany wraz z rokiem 2022? Poniżej znajdziesz kilka najistotniejszych informacji w zakresie odliczenia Internetu, podczas składania zeznania podatkowego. Kto może skorzystać z ulgi? Co można zyskać? Sprawdź!
Ulga na Internet – komu przysługuje?
Odliczenie Internetu to popularne działanie wśród wielu podatników, którzy składają roczne deklaracje podatkowe. Warto wiedzieć, że z tego typu ulgi może skorzystać każdy, kto rozlicza:
- PIT-36 – dotyczący działalności gospodarczej rozliczanej w skali podatkowej;
- PIT-37 – dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej;
- PIT-28 – dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jeśli jednak chodzi o szczegółowe informacje na temat tego, komu przysługuje ulga na Internet, doskonałym źródłem są dwa zapiski ustawowe, a mianowicie:
- Art. 26 ust. 1 pkt. 6a UPDOF – wskazuje na fakt, że podatnik z tytułu odliczenia Internetu od podatku może to zrobić w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty rzędu 760 złotych.
- Art. 26 ust. 6h UPDOF – mówi o tym, że każdemu podatnikowi przysługuje odliczenie Internetu wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, pod warunkiem, że w poprzednich rozliczeniach nie korzystał z tej ulgi.
Oznacza to, że każdemu podatnikowi przysługuje ulga na Internet. Od kiedy ulga obowiązuje? Od 2013 roku, ale zasady stosowania tej ulgi podatkowej zmieniły się dość znacznie, i co jakiś czas przechodzą pewne modyfikacje. Co ciekawe, rozliczenie w przypadku małżeństw może sięgać ulgi na Internet w wysokości nawet do 1520 złotych!
Jakie dokumenty są potrzebne, by skorzystać z ulgi na Internet?
Aby poprawnie przejść przez proces odliczenia ulgi za Internet podczas składania zeznania podatkowego, warto zadbać o to, by posiadać kilka niezbędnych dokumentów. Przydatne będą głównie faktury za usługę Internetu, a także umowy zawierane z dostawcą usług telekomunikacyjnych.
Uwaga! W przypadku wspólnego rozliczenia małżonków warto pamiętać, że faktury powinny zawierać dane obydwu osób. Dzięki temu Urząd Skarbowy nie nabierze wątpliwości co do wykazywanej ulgi.
Osoba, której dane znajdują się na rachunkach i fakturach, może z powodzeniem skorzystać z tej ulgi, pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie była ona uwzględniona w zeznaniu rocznym do Urzędu Skarbowego. Jeszcze przed ostatecznym wyborem dostawcy Internetu, warto zwrócić uwagę na fakt, czy ten wyszczególnia poszczególne usługi na fakturze lub rachunku przesyłanym do klienta.
W tym przypadku pomocny będzie artykuł na naszym blogu: Na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy na Internet?
Odliczenie Internetu od podatku – o czym warto wiedzieć?
Odliczenie internetu od podatku w sytuacji rozliczenia wspólnego w małżeństwie odbiera prawo rozliczania się każdemu z nich z osobna w ten sposób. Dodatkowo ulga na Internet zawsze obowiązuje nawet jeśli jest połączona z innymi usługami telekomunikacyjnymi, jednakże trzeba mieć na uwadze, aby była wyszczególniona w rachunkach za takowe usługi.
Korzystając z usług sieciowych, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest ulga na Internet. Ile razy można odliczyć ją od podatku? Według aktualnych przepisów można z niej skorzystać maksymalnie dwa razy, zachowując ciągłość rozliczeń na przestrzeni z 2 lat.