Sprawdź jak włączyć tryb incognito w popularnych wyszukiwarkach i w telefonie. Czy taki tryb naprawdę chroni prywatność użytkownika? Na czym to polega?
Tryb incognito – co to znaczy?
Tryb incognito, zwany też czasem trybem prywatnym albo prywatnym oknem, to funkcja przeglądarki internetowej pozwalająca przeglądać Internet bez zapisywania historii i bez korzystania z zapisanych danych użytkownika, takich jak hasła.
Podczas przeglądania sieci w trybie incognito nie zostaną zapisane:
- Historia przeglądania – odwiedzone strony, wyszukiwania, zakładki.
- Hasła, loginy. Oznacza to, że w tym trybie nie można korzystać z automatycznego logowania oraz niektórych wtyczek.
W praktyce tryb incognito działa tak, jakbyśmy uruchomili przeglądarkę po raz pierwszy. Po zakończeniu sesji, przeglądarka kasuje wszelkie dane z trybu incognito, więc kiedy tryb zostanie ponownie uruchomiony, to znowu trafimy na ‘pustą’ przeglądarkę.
Do czego służy tryb incognito? Zastosowania.
Tryb incognito jest wykorzystywany wtedy, gdy użytkownik nie chce aby została zapisana jego historia wyszukiwania i przeglądania. Najczęściej służy on do oglądania pornografii. Jest jednak przydatny również i w innych sytuacjach. Na przykład:
- Sprawdzenie cen biletów lotniczych i cen w sklepach internetowych. Przez zastosowanie plików cookies w niektórych sytuacjach ceny mogą być zawyżone, bo np. często wyszukujemy dany produkt.
- Sprawdzenie jak działa dana strona bez wtyczek lub logowania – na przykład w celu sprawdzenia, czy wtyczki nie psują przeglądarki.
- Wyjście spoza swojej bańki informacyjnej w wynikach wyszukiwania google – wyniki wyszukiwania są niekiedy personalizowane.
- Wejście na mało zaufane strony, które mogą śledzić użytkowników w sieci.
- Korzystanie z cudzego komputera, albo z niezaufanej sieci.
Czy incognito naprawdę działa?
Tryb prywatny zdecydowanie działa. Jeśli odwiedzasz strony korzystając z trybu incognito nie ma możliwości, aby sprawdzić Twoją historię przeglądania. To dużo skuteczniejszy sposób niż usuwanie historii, bo każde wejście na daną stronę zostawia również inne ślady – choćby podpowiedź w pasku wyszukiwania.
Tryb nie zapewnia jednak pełnej anonimowości. Do informacji o przeglądanych stronach wciąż ma dostęp operator sieci, za pomocą której łączymy się z Internetem. Oczywiście operatorzy nie śledzą na bieżąco co przegląda który klient, ale w razie potrzeby udostępniają takie informacje odpowiednim służbom, jeżeli te o to wystąpią. Każda czynność w Internecie zostawia jakiś ślad – adres IP użytkownika, dane o używanym przez niego sprzęcie, przeglądarce.
Czy to znaczy, że w internecie nie ma szans na pełną anonimowość? Istnieją dwa rozwiązania stosowane np. przez decydentów politycznych w dyktaturach. Jednym z nich jest VPN, czyli płatne przekierowanie ruchu przez wyspecjalizowaną firmę mającą siedzibę w kraju z solidnymi prawami chroniącymi prywatność. Operator lub służby widzą wtedy jedynie ruch do serwera firmy VPN, ale nie ‘dalej’.
Drugie rozwiązanie to sieć TOR, czyli rozwiązanie podobne do VPN, ale całkowicie zdecentralizowane. W takim wypadku to prywatne osoby udostępniają swoje łącza pod anonimizowanie ruchu. W TOR prywatność jest chroniona jeszcze lepiej, bo ruch z sieci przechodzi przez wiele ‘węzłów’, często rozsianych po kilku kontynentach.
Tryb incognito – jak włączyć?
Naciśnij następujące kombinacje klawiszy:
- Chrome – Ctrl + Shift + N
- Opera – Ctrl + Shift + N
- Firefox – Ctrl + Shift + P
- Edge – Ctrl + Shift + P
- iPhone Safari – stuknij przycisk nowej strony → Prywatne → Gotowe
- Android Chrome – na prawo od paska adresu kliknij: więcej (trzy kropki) → nowe okno prywatne
- We wszystkich przeglądarkach tryb można również włączyć z menu.
Jak wyłączyć tryb incognito?
W przeglądarkach komputerowych do zamknięcia incognito wystarczy zamknięcie całej przeglądarki. Program uruchomi się ponownie w normalny sposób.
W telefonie na przeglądarce Chrome z systemem Android naciśnij na przycisk w prawym górnym rogu. To wyświetli wszystkie otwarte karty. Naciśnij krzyżyk na zakładce, którą chcesz zamknąć. Karty tego typu zamykają się również samoczynnie po dłuższym czasie bez aktywności.
Na iPhonie z przeglądarką Safari tryb prywatny wyłącza się tak samo, jak się go włącza. Wystarczy nacisnąć przycisk nowej strony → Prywatne → Gotowe.