Nie każdy w swoim życiu zetknął się z pojęciem throttlingu. Jeśli interesujesz się budową komputerów i podkręcaniem wydajności procesorów, powinieneś wiedzieć czym jest throttling. To programowe obniżenie częstotliwości procesora, celem jego zabezpieczenia przed przegrzaniem. Zobacz, czym skutkuje CPU throttling i jak zapobiegać takiemu zjawisku.
CPU throttling – brzmi groźnie, a jak jest w rzeczywistości?
Pojęcie throttlingu dotyczy niepożądanego zjawiska, które polega na obniżeniu taktowania procesora CPU lub GPU (układy graficzne). Najczęściej jest spowodowane zbyt wysoką temperaturą pracy podzespołu. Po przekroczeniu określonej wartości następuje obniżenie wydajności procesora, dzięki czemu zmniejsza się pobór mocy.
Z problemem throttlingu spotkasz się w jednostkach komputerowych o zbyt niskiej wydajności układu chłodzenia. Dotyczy to zarówno laptopów, jak i komputerów stacjonarnych.
GPU i CPU throttling nie jest groźnym zjawiskiem z punktu widzenia poprawności działania podzespołów komputerowych. Wręcz przeciwnie! To zabezpieczenie, które uniemożliwia przegrzanie się procesora poprzez pobór zbyt dużej ilości energii wraz ze wzrostem temperatury.
Throttling CPU i GPU – jak wpływa na użytkownika?
To normalny proces, który mimo wszystko bywa problematyczny dla użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. Obniżenie taktowania procesora jest szczególnie odczuwalne w sprzęcie gamingowym, od którego wymaga się maksimum wydajności w każdych warunkach.
Jeśli w komputerze uruchomi się procedura throttlingu prawdopodobnie odczujesz spadek wydajności sprzętu. Zauważysz to na pewno podczas grania w wymagające gry komputerowe. Nagłe problemy z płynnością rozgrywki czy nawet samoistne wyłączanie się gry może wskazywać na włączenie procedury throttlingu procesora.
Throttling – jak zapobiegać obniżeniu taktowania?
Czy można uniknąć obniżenia częstotliwości taktowania procesora i spadku wydajności sprzętu komputerowego w wyniku throttlingu? Są pewne sposoby, które umożliwiają zredukowanie częstotliwości występowania tego zjawiska do minimum. Kilka sprawdzonych metod przedstawiamy poniżej.
- Wyczyść wnętrze komputera i laptopa z kurzu i zanieczyszczeń. To podstawa, aby układ chłodzenia mógł działać wydajnie i zagwarantować urządzeniu optymalną temperaturę pracy.
- Zainstaluj dodatkowe wentylatory w komputerze lub kup podkładkę chłodzącą do laptopa. To skuteczne działania, które pozwolą Ci obniżyć temperaturę pracy podzespołów nawet o kilka stopni Celsjusza.
- Sprawdź poprawność działania systemu chłodzenia CPU i GPU. Jeśli sterownik odpowiedzialny za pracę wentylatorów działa poprawnie, zjawisko throttlingu będzie rzadkością.
- Przejrzyj zainstalowane oprogramowanie w systemie operacyjnym. Niektóre programy mogą zbyt mocno obciążać procesor i prowadzić do jego przegrzewania.
- Wymień pasty termoprzewodzące na procesorze. To skuteczne działanie, które pozwala na utrzymanie wydajności chłodzenia podzespołów, a tym samym uniknięcie zjawiska throttlingu.
Czasem problemem nie jest ani temperatura, ani zbyt wysoki pobór mocy. Producenci podzespołów komputerowych często wprowadzają swoje ograniczenia, aby zabezpieczyć procesory przed uszkodzeniami. Na szczęście te ustawienia można w prosty sposób zmienić. Wystarczy zwiększyć limity w ustawieniach BIOS systemu operacyjnego lub poprzez dedykowane oprogramowanie do overclockingu.
Throttling a undervolting – o co tu chodzi?
Undervoltin to procedura zmniejszania napięcia dostarczanego do układu procesora CPU lub GPU. Dzięki temu podzespoły pracują w niższych temperaturach przy zachowaniu odpowiednio wysokiego poziomu wydajności. Jeśli Twoje urządzenie przegrzewa się i odczuwasz spadek prędkości działania procesora, spróbuj zastosowań procedurę undervoltingu.
Podsumowując: GPU i CPU throttling to zjawisko, którego można uniknąć w prosty sposób. Wystarczy zadbać o prawidłową pracę układu chłodzenia sprzętu komputerowego, regularnie wymieniać pasty termoprzewodzące oraz nie obciążać nadmiernie układu procesora na płycie głównej lub w karcie graficznej.