Zastanawiasz się, co to jest phishing? Boisz się, że Twoje dane osobowe, loginy i hasła zostaną wykorzystane w Internecie przez nieautoryzowane osoby? Uważaj na tę metodę kradzieży danych przez cyberprzestępców. Kiedy staniesz się ofiarą takiego ataku, możesz stracić dostęp nie tylko do swojego konta e-mail, ale nawet banku. Sprawdź, czym jest phishing. Co to za typ ataków cyberprzestępczych? Jak się przed tym uchronić?
Phishing – co to takiego?
Phishing to nic innego, jak Internetowe oszustwo stosowane przez cyberprzestępców. Jest realizowane w celu zdobycia wielu istotnych informacji na temat dowolnej osoby działającej w Internecie. Do wrażliwych danych, które mogą zostać wykradzione podczas ataku phishingowego, zaliczamy:
- loginy;
- hasła;
- numery kart kredytowych i kody CVC;
- numery PESEL;
- i wiele innych…
Internetowi przestępcy działają na prostych zasadach. Można to porównać do łowienia ryb. W tym przypadku przynętą jest fałszywy e-mail lub SMS, który zachęca do kliknięcia w podejrzany link. Oszuści korzystają z faktu, że wciąż wiele osób nie wie, co to jest phishing i jak go rozpoznać. Obecnie cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują portale społecznościowe i komunikatory takie, jak np. WhatsUp.
Podczas próby wyłudzenia danych w ramach phishingu złodzieje podszywają się pod instytucje, znane osoby, banki i nie tylko. W wyniku tego nieświadome osoby podają swoje wrażliwe dane osobowe czy nawet bankowe, w wyniku czego tracą nawet całe swoje oszczędności.
Jak działają cyberprzestępcy? Kilka przykładów phishingu
Chcesz zgłębić temat tego, czym jest phishing? Przykłady, które są opisane poniżej, pomogą Ci zrozumieć zasadę działania takiego oszustwa i wypracować odpowiednie metody ochrony swoich wrażliwych danych. Oto kilka popularnych metod wyłudzania danych na podstawie oszustwa zwanego inaczej phishing.
- wysyłka wiadomości e-mail do przypadkowych osób jako popularny serwis aukcyjny;
- wysyłka wiadomości SMS z prośbą o podanie danych do przelewu;
- komunikacja przez komunikatory społecznościowe i próby podszycia się pod firmę kurierską.
Oczywiście to tylko trzy popularne przykłady, które wyjaśniają, jak działa phishing. Co to oznacza w praktyce? Każdy użytkownik Internetu powinien szczególnie uważać na wiadomości, które wyglądają podejrzanie już na pierwszy rzut oka. Kiedy zachowasz ostrożność, unikniesz wielu późniejszych nieprzyjemności.
Spore ryzyko niesie ze sobą także spear phishing. Jest to pewien rodzaj phishingu, który sprawia, że odbiorca czuje więź z nadawcą. W ten sposób Internetowi przestępcy próbują uśpić czujność odbiorcy i wyłudzić dane osobowe. Niestety cały czas zarówno phising jak i vishing są jednymi z napopularniejszych metod oszustwa stosowanych przez hakerów w Polsce.
Jak ochronić się przed phishingiem?
Jest kilka istotnych zasad, które warto stosować, aby uchronić się przed phishingiem. Przede wszystkim stosuj zasadę ograniczonego zaufania w sieci. Kiedy otrzymujesz wiadomości od firm kurierskich lub banków, koniecznie czytaj dokładnie ich zawartość. Wszelkie teksty zawierające błędy interpunkcyjne lub inne błędy powinny wzbudzić podejrzenia. Oto kilka ważnych zasad, które uchronią Cię przed phishingiem.
- Nie podawaj nikomu swoich loginów i haseł dostępu do konta.
- Analizuj otrzymywane wiadomości pod kątem poprawności językowej.
- Sprawdź adres nadawcy e-maila – ten najczęściej jest tylko podobny do oryginalnego e-maila banku.
- Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.
- Zabezpiecz swój numer PESEL w sieci i włącz powiadomienia o nadużyciach.
To podstawowe zasady, które skutecznie blokują phishing. Bezpieczeństwo w Internecie jest coraz ważniejsze, ponieważ za pośrednictwem sieci załatwiamy coraz więcej spraw, w tym także bankowych i urzędowych. Dlatego pod żadnym pozorem NIE KLIKAJ linków przesyłanych w wiadomościach SMS, w komunikatorach oraz przez pocztę elektroniczną jeśli wydadzą Ci się one podejrzane.