Internetowe transmisje wideo ukazujące nieakceptowalne społecznie zachowanie to patostreaming. Zjawisko związane z udostępnianiem filmów o dość kontrowersyjnej tematyce jest problemem na szeroką skalę. Czym zajmuje się patostreamer? Poniżej wyjaśniamy, czego dotyczą patostreamy i jak rząd planuje walczyć z tym problemem.
Patostream – czego dotyczy?
Streamowanie to inaczej prowadzenie internetowych transmisji na żywo. Patostreamy pokazują zachowania, które są uważane za szkodliwe dla społeczeństwa. Za patostream możemy uznać wideo na żywo dotyczące:
- libacji alkoholowych,
- przemocy,
- wulgaryzmów,
- znęcania się nad zwierzętami,
- czynów zabronionych prawnie.
Patostreamer za takie transmisje najczęściej otrzymuje tzw. donate od widzów. To motywuje go do dalszego działania w tym zakresie. Niestety patostreaming niesie ze sobą negatywne aspekty oddziaływania na człowieka poprzez: osłabienie hamulców chroniących przed nadmierną agresją oraz przejmowanie emocji i motywacji od patostreamera.
Dlaczego patostreamy są tak popularne?
Kontrowersyjne transmisje cieszą się popularnością głównie wśród młodzieży i małoletnich dzieci. Wynika to głównie z zainteresowania tematami tabu oraz presją społeczną na zrobienie czegoś, co odbiega od norm społecznych.
Nastolatkowie chcą się wyróżniać i wychodzą z przekonania, że takim zachowaniem imponują rówieśnikom. Niestety w wyniku prowadzenia patostreamów na szeroką skalę dochodzi do licznych anomalii społecznych: młode osoby wchodzą w częste konflikty z prawem. Takie działania są powszechnie odbierane za przejaw odwagi, szczególnie przez widzów patostreamerów.
Polski rząd a patostreaming – jakie są plany walki z tym problemem?
W ostatnich tygodniach Posłowie Suwerennej Polski zaplanowali działania na szeroką skalę, aby zlikwidować problem patostreamerów. Wulgarne transmisje internetowe zostaną zakwalifikowane w kodeksie karnym jako przestępstwo. To oznacza, że patostreamerzy nie uchronią się od zarzutów za prowadzone działania.
Zgodnie z zapowiedziami rządu projekt ustawy ma przewidywać wysokie sankcje karne za prowadzenie patostreamów. Zapalnikiem to rozpoczęcia wdrażania nowych przepisów była szokująca sytuacja z marca 2023 roku. W sieci pojawił się film, gdzie ojciec „bawił się” dusząc swojego siedmioletniego syna, a mama chłopca prowadziła w tym czasie streaming na TikToku.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.