Korzystanie z zasobów Internetu powinno odbywać się zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami. W przeciwnym razie jako użytkownik sieci możesz być negatywnie odebrany, a nawet zablokowany w niektórych serwisach społecznościowych lub na portalach tematycznych. Pamiętaj o tym, że netykieta obowiązuje także w Internecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda netykieta w Internecie, koniecznie przejrzyj poniższy artykuł.
Czym jest kultura w Internecie, czyli netykieta?
Netykieta to ogólny zbiór zasad zachowań, do których należy stosować się podczas korzystania z zasobów Internetu. Słowo to pochodzi od słów Internet i etykieta. Warto wiedzieć, że reguły netykiety zmieniają się z roku na rok, głównie ze względu na stale modyfikowane nastroje użytkowników sieci, a także zmiany kulturowe. Chcesz dowiedzieć się, czym jest netykieta? Definicja mówi wprost, że to tzw. kodeks zachowań, jakie są powszechnie akceptowalne w sieci i pozwalają na korzystanie z zasobów Internetu bez ryzyka, że obrazimy jakiegokolwiek innego użytkownika.
Warto dodać, że netykieta w Internecie odnosi się do przeciwdziałania takim zjawiskom, jak: floodowanie, spamowanie, trollowanie innych osób czy nawet tzw. poke pismo. Co więcej, netykieta w sieci może różnić się z zależności od charakteru portalu społecznościowego lub innego serwisu – w zależności od kultury przyjętej przez zbiorowisko osób o podobnych zainteresowaniach i potrzebach.
Netykieta – zasady korzystania z internetu
Kultura w Internecie to podstawa, aby każdy z użytkowników czuł się dobrze z innymi. Stosowanie ogólnoprzyjętych zasad zapobiega występowaniu nieprzyjemnych sytuacji. Oto kilka podstawowych zasad, jakimi warto kierować się w ramach netykiety w Internecie:
- Szanuj innych użytkowników sieci – w tym przypadku doskonale sprawdza się zasada traktowania innych osób tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Nawet jeśli spotkasz się z nieprzyjemnością lub nawet hejtem, nigdy nie reaguj tym samym. Zachowaj spokój i kulturę, a korzystanie z zasobów sieci będzie o wiele przyjemniejsze.
- Pisz poprawnym językiem i nie używaj wulgaryzmów – oczywiście wszystko zależy od kultury innych osób oraz miejsca, gdzie dodajesz swoje wypowiedzi. Pamiętaj jednak o tym, aby ograniczyć używanie CAPS LOCKA podczas komunikacji z innymi osobami, a także pisz poprawną polszczyzną. Będziesz mieć pewność, że odbiorcy nie będą przytłoczeni Twoimi wpisami w sieci.
- Nie używaj zbyt wielu emotikon – zgodnie z zasadą, co za dużo to nie zdrowo, koniecznie ogranicz używanie emotikon. Nigdy nie zastępuj znaków interpunkcyjnych emotikonami. To nigdy nie spotyka się z aprobatą, a może być nawet uznane za brak szacunku w stosunku do rozmówcy.
- Szanuj prawa własności innych osób – nigdy nie kopiuj bez zgody właściciela plików lub innych elementów w sieci. Narażasz się nie tylko na konsekwencje prawne, ale także wiele innych nieprzyjemności.
- Dbaj o swoją prywatność – nigdy nie udostępniaj poufnych danych o sobie lub innych użytkownikach.
- Respektuj ogólnie przyjęte zasady poszczególnych grup społecznych w sieci.
- Ostrożnie używaj sarkazmu i ironii – niektóre osoby w sieci mogą poczuć się urażone lub nie zrozumieć Twojego poczucia humoru.
- Nie duplikuj treści na forach internetowych – pamiętaj, aby korzystać z wyszukiwarki informacji. W ten sposób szybciej znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, a także unikniesz spamu.
Czy w Internecie wszyscy są na ty?
Zwyczajowo, użytkownicy sieci zwracają się do siebie na Ty. Często rozmawiając z kimś w Internecie nie znamy płci, wieku czy imienia drugiej osoby. Z tego powodu w Internecie jesteśmy ze sobą na Ty, chociaż reguła ta ma pewne wyjątki. Jeśli znamy osobę, do której piszemy, powinniśmy pamiętać o zastosowaniu zwrotów grzecznościowych „Pan” czy „Pani”, zwłaszcza w wiadomościach prywatnych. Nie powinniśmy pisać na Ty do osoby, do której poza siecią zwracamy się w inny sposób.
Dlaczego netykieta jest potrzebna?
Interakcja w Internecie odbywa się na zupełnie innych zasadach niż w świecie rzeczywistym. To, co w rozmowie twarzą w twarz można przekazać za pomocą mimiki, czy tonu głosu, w Internecie musi być komunikowane wyłącznie za pomocą tekstu. Powoduje to, że osoby nieobyte z zasadami panującymi w sieci, mogą zostać źle zrozumiane. Na przykład nadużywanie emotikonów, czy zbyt mała ilość znaków interpunkcyjnych utrudnia wychwycenie sensu wypowiedzi.
Podsumowują: netykieta w internecie jest bardzo ważna. Wpływa ona na nastroje użytkowników zarówno w serwisach społecznościowych, jak i forach tematycznych. Stosuj się do ogólnych zasad kultury w sieci, a na pewno będziesz uznany za wartościowego użytkownika. Unikniesz także ryzyka, że zostaniesz zbanowany za brak respektowania ogólnych zasad przyjętych w konkretnych grupach.