Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, już w grudniu 2023 roku nastąpi zmiana standardu nadawania większości programów Telewizji Polskiej S.A. Zmiany będą przeprowadzone w całym kraju. Jak się okazuje, nawet pół miliona gospodarstw domowych może stracić dostęp do kanałów publicznej telewizji.
Na czym ma polegać zmiana standardu nadawania?
Planowana zmiana standardu nadawania polega na zamianie dotychczas stosowanego systemu DVB-T/MPEG-4 na nowy system, jakim jest DVB-T2/HEVC. Przeprowadzenie jej jest niezbędne, przede wszystkim z uwagi na konieczność uwolnienia częstotliwości 700 MHz – głównie na potrzeby rozwijającej się telefonii komórkowej.
Zastanawiasz się, jakich dokładnie kanałów ma dotyczyć planowana zmiana? Otóż chodzi tutaj o programy Telewizji Polskiej S.A., takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info.
Zmiana standardu rozpoczęła się w Polsce już w marcu 2022 roku, a wiele programów przeprowadziło ją do czerwca 2022 roku. Mowa tu między innymi o takich kanałach, jak Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, Stopklatka czy Fokus TV.
Co istotne, planowana zmiana ma przynieść użytkownikom wiele korzyści, w szczególności w zakresie podniesienia jakości obrazu. Dzięki nowemu standardowi DVB-T2/HEVC możliwe jest bardziej efektywne wykorzystanie częstotliwości radiowych. Co więcej, standard ten pozwala na rozbudowę oferty programowej w przyszłości, choć na razie nie ma żadnych szczegółowych informacji na ten temat.
Zmiana standardu nadawania kanałów TVP przeprowadzona zostanie w dwóch etapach
Jedna z ważniejszych informacji jest taka, że zmiany nastąpią w dwóch etapach. To, kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania kanałów TVP, uzależnione jest od województwa, w którym znajduje się dane gospodarstwo domowe:
- W nocy z 14 na 15 grudnia 2023 r. zmiana przeprowadzona zostanie w takich województwach, jak zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.
- Z kolei w nocy z 18 na 19 grudnia, zmiana będzie wprowadzona w następujących województwach: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.
Czy Twój sprzęt umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC?
Wiele osób nie ma pewności, czy na ich telewizorach możliwe będzie odbieranie kanałów telewizji publicznej po wprowadzonej zmianie. Niestety, w przypadku części gospodarstw domowych zmiana będzie wiązała się z koniecznością zakupu nowego telewizora lub z ewentualną wymianą dekodera. Jak wskazał Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls, problem ten ma dotyczyć ponad pół miliona gospodarstw domowych.
Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy Twój obecny sprzęt pozwoli na odbiór kanałów Telewizji Polskiej w nowym standardzie. Wystarczy włączyć jeden z programów nadawanych na MUX-1 i MUX-2, na przykład TV Trwam HD, Stopklatka HD, Polsat HD czy TVN HD.
Jeżeli okaże się, że niezbędna będzie wymiana sprzętu, należy pamiętać o tym, że wszystkie obecnie sprzedawane nowe dekodery telewizji naziemnej i telewizory umożliwiają odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC. Nie trzeba więc martwić się tym, że wybór nowego sprzętu będzie skomplikowany.
Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, Telewizja Polska S.A. będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6 – po to, aby dać widzom czas na dostrojenie odbiorników i dostosowanie ich do nowego standardu. Będzie to dotyczyło:
- TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
- TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.