Zauważyłeś w ostatnim czasie, że Twój komputer głośno chodzi? A może wiatraki układu chłodzącego pracują cały czas z maksymalną prędkością, a to generuje spory hałas i utrudnia wygodną pracę? Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego laptop szumi, koniecznie przejrzyj poniższy artykuł. Znajdziesz tu kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci zażegnać hałas podczas pracy laptopa lub komputera stacjonarnego.
Dlaczego komputer głośno chodzi? Problemem jest temperatura!
Można śmiało powiedzieć, że głównym powodem, przez który komputer głośno pracuje, jest zbyt wysoka temperatura jego podzespołów. Wiatraki działające z maksymalną prędkością, błędnie przykręcone podzespoły komputerowe do obudowy lub poluzowane elementy – to wszystko wpływa na poziom hałasu generowany przez urządzenie. Jeśli wentylator w laptopie jest głośny, może okazać się, że sam układ chłodzenia jest uszkodzony, np. łożysko wiatraka lub po prostu we wnętrzu komputera znajduje się już zbyt wiele zanieczyszczeń. Jeśli Twój komputer się przegrzewa, jego praca będzie głośniejsza, ale może to także doprowadzić do poważnej usterki.
A więc dlaczego komputer głośno pracuje? Najczęstsze powody, to:
- liczne zanieczyszczenia, np kurz, na podzespołach,
- niewydajny układ chłodzenia, który stale pracuje na najwyższych obrotach,
- uszkodzenia elementów układu chłodzenia, np. wiatraka,
- zbyt duże obciążenie komputera procesami o dużym użyciu procesora.
Jak widzisz, kiedy laptop głośno chodzi, może wynikać to z jego uszkodzenia lub nadmiernego zanieczyszczenia. To podstawowe przyczyny, które mogą skutkować nawet uszkodzeniem urządzenia.
Co zrobić, kiedy laptop głośno pracuje?
Wiesz już, że głośny komputer lub laptop to wynik występowania zbyt mocnych zanieczyszczeń, a także uszkodzeń podzespołów – głównie układu chłodzenia. Może to także wynikać ze zbyt dużego obciążenia procesora. Jeśli chcesz uniknąć uszkodzenia komputera w wyniku jego przegrzania lub innych usterek, na jakie wskazuje głośna praca urządzenia, koniecznie zastosuj się do kilku poniższych wskazówek:
- regularnie czyść komputer i laptopa z zalegającego kurzu,
- dbaj o wymianę pasty termoprzewodzącej na procesorze,
- na wszelkie uszkodzenia układu chłodzenia reaguj odpowiednio szybko,
- zadbaj o sprawne działanie systemu komputerowego – wbrew pozorom, niesprawny system operacyjny może być powodem głośnej pracy urządzenia, a także spadku jego wydajności.
- raz na rok przeprowadź czyszczenie twardego dysku z niepotrzebnych programów. Jeśli Twój system wolno działa, może się także zdecydować na formatowanie dysku.
Podsumowując – jeśli wentylator w laptopie głośno chodzi lub cała jednostka centralna stacjonarnego urządzenia działa na tyle głośno, że sprawia mocny dyskomfort, jedynym skutecznym sposobem zapobiegania jest dbałość o stan techniczny podzespołów oraz ich czystość. Laptop lub komputer stacjonarny zbyt głośno pracuje? Być może to pierwsze objawy poważniejszych problemów ze sprzętem – nigdy ich nie ignoruj i staraj się dbać o należyty stan techniczny sprzętu komputerowego. Jeśli Twój laptop głośno chodzi, to szybko może odejść w niepamięć.