Kradzieże telefonów zdarzają się naprawdę często. To dotyczy szczególnie telefonów o większej wartości. Aby uniknąć nieprzyjemności, nigdy nie pozostawiaj smartfona w miejscu publicznym bez opieki. To proszenie się o kłopoty. Kiedy zorientujesz się, że nie masz smartfona przy sobie – zgłoś kradzież telefonu na Policję.
Co zrobić w razie kradzieży telefonu?
Zgłoszenie kradzieży telefonu na Policję to podstawa, jeśli chcesz szybko znaleźć złodzieja. Są też inne sposoby, aby odnaleźć skradziony telefon. Kilka skutecznych metod to:
- Lokalizacja telefonu przy pomocy konta Google lub Apple.
- Zadzwoń na numer skradzionego telefonu – często może zdarzyć się, że złodziej przypadkowo odbierze telefon. To może ułatwić lokalizację smartfona, np. przez policyjnych specjalistów.
- Skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej – dane komórkowe umożliwiają weryfikację lokalizacji telefonu po informacjach o logowaniu się przy przekaźnikach telekomunikacyjnych.
- Wykorzystaj zewnętrzną aplikację lokalizacyjną – takie oprogramowanie zainstalujesz w systemie Android i iOS.
To najskuteczniejsze metody, które pomogą Ci znaleźć urządzenie nawet przed zgłoszeniem kradzieży telefonu. Po zorientowaniu się, że nie masz smartfona przy sobie, działaj szybko. Każda stracona minuta to mniejsza szansa na odzyskanie swojego urządzenia z rąk złodziei.
Zgłoszenie kradzieży telefonu – jak powiadomić policję?
Zorientowałeś się, że nie masz smartfona przy sobie? Czym prędzej zrealizuj zgłoszenie kradzieży telefonu na Policję. W tym celu potrzebujesz: umowy z operatorem telefonicznym oraz danych technicznych skradzionego telefonu wraz z numerem IMEI. Każdego smartfona można zlokalizować przy pomocy numeru IMEI. Organy ścigania mogą w ten sposób namierzyć skradziony smartfon z wykorzystaniem danych lokalizacyjnych w przekaźnikach telekomunikacyjnych.
Pamiętaj! Dla bezpieczeństwa swoich danych złóż zawiadomienie o przestępstwie. W ten sposób zwiększysz szansę na znalezienie swojego telefonu. Policja prawdopodobnie po takim zgłoszeniu będzie działać szybciej.
Kradzież telefonu – co zrobić po zgłoszeniu?
Zgłoszenie kradzieży telefonu gotowe? To nie wszystko, co musisz zrobić. Skradziony telefon należy zablokować. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że osoby trzecie będą mieć dostęp do Twoich danych osobistych. Nowoczesnego smartfona możesz zresetować zdalnie, np. przez przeglądarkę i konto Google. Wystarczy, że użyjesz funkcji zdalnego znajdowania urządzenia – dostępna w iOS oraz Android. Po zatwierdzeniu operacji zresetujesz urządzenie do ustawień fabrycznych. To dobry sposób, który podpowiada, jak zablokować skradziony telefon.
Jeśli kradzież telefonu stała się faktem – nie panikuj! Wykonaj 4 proste kroki, a następnie spokojnie czekaj. Jest duża szansa, że odzyskasz swojego smartfona w nienaruszonym stanie.
- Zgłoś kradzież telefonu na Policję.
- Spróbuj zlokalizować telefon.
- Przywróć ustawienia fabryczne smartfona – możesz zrobić to zdalnie.
- Zmień hasła dostępu do kont bankowych i w mediach społecznościowych.
Nowoczesne smartfony mogą stanowić smakowity kąsek dla złodziei. Wprawiony przestępca jest w stanie złamać hasło w ciągu kilku sekund. To spore ryzyko, gdyż w ten sposób może łatwo uzyskać dostęp, np. do konta bankowego. Jeśli okaże się, że Twój telefon jest skradziony: zachowaj zdrowy rozsądek, zgłoś ten fakt do organów ścigania i zablokuj swoje dane poufne, które były dostępne z poziomu smartfona.