Tworzenie kopii zapasowej danych i ustawień w urządzeniach mobilnych to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa, ale i możliwości szybkiego przywrócenia ustawień telefonu np. po wymianie na nowszy model. Kopia danych z telefonu z Androidem pozwala na przekopiowanie praktycznie wszystkich plików i ustawień z urządzenia. Sprawdź, jak wykonać backup i jak wpływa to na poziom bezpieczeństwa.
Kopia danych z telefonu Android – co zawiera?
Jeśli regularnie robisz kopię plików z telefonu, na pewno wiesz, jakie dane są każdorazowo zapisywane w pliku kontrolnym. Do najważniejszych elementów, zaliczamy:
- dane zainstalowanych aplikacji;
- hasła dostępu;
- kontakty;
- historia połączeń;
- SMS-y;
- zdjęcia, filmy i pobrane pliki;
- ustawienia urządzenia.
Jak widać, praktycznie wszystkie pliki, ustawienia oraz preferencje użytkownika mogą zostać przekopiowane na nowe urządzenie mobilne. Kopia plików z telefonu w przypadku urządzeń z systemem Android przechowywana jest na kilka różnych sposobów. Archiwum z zachowanymi danymi możesz zapisać:
- w chmurze Google;
- w pliku kontrolnym na urządzeniu mobilnym lub komputerze.
Wybór miejsca do przechowywania ustawień i plików zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj, że dla systemów Android najwygodniejsze jest przechowywanie archiwum w chmurze. Dzięki temu podczas konfiguracji nowego smartfona załadujesz dostępne ustawienia po zalogowaniu się na swoje konto Google.
Jak stworzyć kopię zapasową w telefonie z Androidem?
Kopia z telefonu Android często wykonywana jest automatycznie przez system. Wystarczy, że włączysz taką opcję w ustawieniach bezpieczeństwa na swoim telefonie. Jak to zrobić? Oto krótki poradnik. Aby włączyć automatyczne zapisywanie danych, musisz:
- Otworzyć aplikację Google One.
- Skonfigurować opcję kopii zapasowej.
- Wybrać dane do przekopiowania i częstotliwość aktualizacji bazy.
- W razie potrzeby przyznać uprawnienia innym użytkownikom.
Możesz również wykonać kopię zapasową danych z telefonu i załadować ją bezpośrednio z urządzenia na dysk Internetowy. Cenisz sobie maksimum bezpieczeństwa? W takiej sytuacji lepsza będzie kopia danych z telefonu na komputer. Pamiętaj jednak, że zajmie Ci to o wiele więcej czasu, a sposób przywracania danych będzie nieco bardziej skomplikowany.
Apple i kopia zapasowa danych w Google – jak to działa?
W przypadku tworzenia kopii plików z telefonu warto wspomnieć także o możliwościach marki Apple. Ten producent zainwestował we własne serwery oraz aplikacje do przenoszenia danych z urządzenia na urządzenie. Nie oznacza to jednak, że osoby korzystające ze sprzętu Apple, nie mogą wykonać kopii zapasowej w Google. Wystarczy, że:
- Otworzysz aplikację Google One na iPhonie.
- Zmienisz ustawienia kopii zapasowej.
- Utworzysz kopię zapasową na dysku Google.
Czy kopia danych z telefonu na dysku Internetowym jest bezpieczna?
Sam proces kopiowania i tworzenia kopii danych z telefonu Android lub Apple jest całkowicie bezpieczny. Pamiętaj jednak, aby ustawić jakiekolwiek hasło dostępu do konta oraz zapisanych danych. Dzięki temu nawet w przypadku kradzieży unikniesz ryzyka, że Twoje dane przedostaną się do rąk niepożądanych osób.
Kopię danych z telefonu zrobisz zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Możesz też usunąć ją w dowolnym momencie. Jeśli Twój smartfon ulegnie uszkodzeniu i zajdzie potrzeba szybkiego skopiowania danych na nowy sprzęt, kopia zapasowa online będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. Jest to wygodne rozwiązanie nie tylko w przypadku wymiany telefonu na nowy. Gdy zgubisz telefon, bądź zostanie od skradziony, będziesz miał dostęp do ważnych danych przez konto Google.
Oczywiście to nie wszystkie możliwości kopiowania plików ze smartfonów. Producenci tacy, jak np. Samsung i Apple oddają do użytku klientów dedykowane aplikacje, pozwalające na szybkie transportowanie danych z jednego urządzenia, na drugie. Koniecznie poznaj wszystkie dostępne opcje i zadbaj o to, aby zawsze mieć aktualną kopię zapasową danych.