Kopanie kryptowalut to wciąż skuteczny sposób na zarabianie. Opłacalność inwestowania w koparki do walut elektronicznych stoi pod sporym znakiem zapytania. Wpływają na to stale rosnące rachunki za energię elektryczną oraz wysokie ceny podzespołów komputerowych. Najnowocześniejsze koparki kryptowalut to wydatek na poziomie nawet kilkuset tysięcy złotych. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, na czym polega kopanie kryptowalut. Podpowiadamy, ile można zarobić w tej branży.
Co to jest kopanie kryptowalut?
Technologia blockchain oparta na wydobywaniu kryptowalut to rodzaj bazy danych i bloków, które są połączone ze sobą danymi kryptograficznymi. Transakcje zapisywane są na pojedynczych blokach systemu. Taka formacja wymusza konieczność przeprowadzenia walidacji transakcji w wewnętrznej sieci blockchain. Do tego potrzebne są skomplikowane obliczenia matematyczne.
Waluta internetowa jest wydobywana z użyciem nowoczesnego sprzętu komputerowego. Tylko w ten sposób można realizować skuteczne operacje matematyczne. Im wyższa moc obliczeniowa koparki kryptowalut, tym większe zyski. To jednak przekłada się na koszty użytkowania sprzętu. Te mogą być naprawdę wysokie, biorąc pod uwagę rosnące koszty energii elektrycznej.
Jak zacząć kopanie kryptowalut?
Zanim zaczniesz kopanie kryptowalut, zadbaj o korzystną umowę z dostawcą prądu. Im niższą stawkę za 1 kWh wynegocjujesz z dostawcą, tym większe zyski osiągniesz. Praca koparki kryptowalut pobiera ogromne ilości energii elektrycznej. Miesięczne koszty urządzenia o wysokiej mocy obliczeniowej zaczynają się już od ok. 800 złotych. Przy założeniu, że koparka będzie funkcjonować przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, zyski na poziomie 30-50 dolarów są realne.
Do rozpoczęcia tego biznesu potrzebujesz kompleksowej wiedzy, jak działa kopanie kryptowalut oraz nowoczesnego sprzętu komputerowego. Wydajne koparki do walut internetowych powinny mieć jak najwyższy wskaźnik hashrate. Ten czynnik określa moc obliczeniową sprzętu podłączonego do sieci, np. BTC.
Kopanie kryptowalut z użyciem zwykłego komputera jest możliwe, ale kompletnie nieopłacalne. Do takich działań musisz wykorzystać specjalne jednostki CPU i GPU. Nowoczesną metodą wydobycia kryptowalut jest ASIC. To technologia wykorzystująca połączenia sieciowe. W tym modelu płacisz zewnętrznej firmie za wykorzystanie koparki kryptowalut: opłacasz koszty zużycia energii oraz zużycia sprzętu w zamian za wybraną walutę wirtualną.
Czy kopanie kryptowalut jest legalne i wciąż się opłaca?
W Polsce kopanie kryptowalut jest legalne. Na tę chwilę nie ma żadnych regulacji prawnych, które zakazywałyby handlu i wydobywania wirtualnej waluty. Zanim zdecydujesz się na kopanie kryptowalut, weź pod uwagę koszty przedsięwzięcia. Podstawowe wydatki związane z wydobyciem waluty wirtualnej to:
- rachunki za energię elektryczną,
- koszt zakupu koparek kryptowalut,
- wynajęcie pomieszczeń użytkowych zapewniających bezpieczną pracę koparek,
- koszt montażu sprzętu.
Najpopularniejsze modele koparek kryptowalut (Dragonmint 16T, Avalon 6) to wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. To oznacza, że koszty początkowe inwestycji w kryptowalutowy biznes są dość wysokie. Jeśli chcesz zacząć zarabiać, oszacuj koszty i czas potrzebny na zwrot inwestycji. Rozsądne podejście pozwoli Ci podjąć właściwe kroki i zacząć zarabiać na kryptowalutach.
Ciekawostką jest kopanie kryptowalut na telefonie. Takie działania przynoszą praktycznie zerowe zyski i powinny być traktowane wyłącznie jako niestandardowy sposób spędzania wolnego czasu. Do wydobycia walut wirtualnych na telefonie potrzebujesz tylko oprogramowania oraz urządzenia o wysokim wskaźniku hashrate.