- Mapa zanieczyszczenia powietrza w Polsce – jak wybrać najlepszą aplikację?
- Zanieczyszczenie powietrza i smog w Polsce – najlepsze aplikacje mobilne
- Aplikacja – Jakość powietrza w Polsce
- Ostrzeżenia o smogu – aplikacja Kanarek
- Aplikacja Smog Polska
- Airly – bezpłatna aplikacja do sprawdzania jakości powietrza
- IQAir AirVisual/ Air Quality
- Czy warto obserwować jakość powietrza w Polsce przy pomocy aplikacji mobilnych?
Gdzie znaleźć wiarygodną mapę jakości powietrza i smogu w Polsce? W Internecie jest wiele przydatnych aplikacji, musisz więc wybrać spośród nich tę najlepszą. Przygotowaliśmy zestawienie 5 narzędzi, które powinno pomóc Ci w podjęciu decyzji.
Zanieczyszczenie powietrza to bardzo poważny problem – nie tylko dla planety i środowiska naturalnego, ale także dla nas wszystkich. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowe technologie, dzięki którym dowiesz się, kiedy lepiej zostać w domu i unikać otwierania okien. Sprawdź 5 najlepszych aplikacji, które dostarczą Ci aktualnych informacji na temat jakości powietrza i poziomu smogu w Polsce.
Mapa zanieczyszczenia powietrza w Polsce – jak wybrać najlepszą aplikację?
Smartfony dają nam dostęp do niemalże nieograniczonej wiedzy o otaczającym nas świecie. Istnieją np. aplikacje pogodowe, pomagające nam ubierać się adekwatnie do zmiennych warunków atmosferycznych. Dlaczego więc nie miałoby być rozwiązania, które ostrzeże nas przed wdychaniem szkodliwego powietrza?
Jest wiele aplikacji związanych z czystością powietrza. Duży wybór jednak bywa mylący, bo utrudnia znalezienie najlepszego narzędzia? Przede wszystkim przy podejmowaniu decyzji kieruj się więc kilkoma wytycznymi:
- wygodą i łatwością obsługi aplikacji,
- przejrzystym interfejsem,
- rozbudowaną paletą opcji i usług,
- źródłem informacji,
- estetyką wykonania,
- niezawodnością,
- sprawdzalnością.
Zanieczyszczenie powietrza i smog w Polsce – najlepsze aplikacje mobilne
Poniżej przedstawiamy zestawienie 5 aplikacji, dzięki którym błyskawicznie sprawdzisz jakość powietrza w Polsce i nie tylko. Zależnie od narzędzia, informacje te znajdziesz w formie wygodnej mapy, tabeli czy innego typu zestawienia. Wszystkie natomiast są wiarygodne i korzystają z nich tysiące internautów.
Aplikacja – Jakość powietrza w Polsce
Aplikacja „Jakość powietrza w Polsce” to oprogramowanie oficjalnie polecane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
To rozwiązanie bazuje na 1-godzinnych pomiarach stężeń poszczególnych zanieczyszczeń. Pobierane są z krajowej bazy danych jakości powietrza JPOAT 2.0. Aplikacja prezentuje zarówno ogólną sytuację dla konkretnego adresu, jak również udostępnia mapę zanieczyszczeń powietrza dla całej Polski. Dane dotyczą aktualnych stężeń:
- pyłu PM2,5,
- dwutlenku azotu (NO2),
- benzenu (C6H6),
- pyłu PM10,
- dwutlenku siarki (SO2),
- tlenku węgla (CO),
- ozonu (O3).
Umożliwia przeglądanie historii zanieczyszczeń, ale również daje dostęp do prognoz. Są one opracowywane przez Państwowy Instytut Badawczy, który też odpowiada za ich codzienną aktualizację. Uzupełnieniem aplikacji Jakość Powietrza w Polsce jest portal „Jakość Powietrza”. Na obu dostępne są nie tylko informacje o wysokich stężeniach zanieczyszczeń czy mapy, ale również aktualności ze strony GIOŚ.
Ostrzeżenia o smogu – aplikacja Kanarek
Kanarek to najpopularniejsza darmowa aplikacja do sprawdzania mapy jakości powietrza w Polsce.
Tylko na androidzie została pobrana ponad pół miliona razy, co świadczy o jej wiarygodności i sympatii użytkowników. Sprawdzając poziom smogu, aplikacja korzysta z danych 200 stacji – zarówno tych najbardziej znanych, jak i szeregu dodatkowych, m.in.: 1060 Syngeos, GIOŚ, 640 LookO2, 210 SmogTok, 920 Luftdaten i innych.
Kanarek umożliwia sprawdzenie czystości powietrza w określonej lokalizacji lub całym kraju. Udostępnia interaktywną mapę jakości powietrza i monitoruje:
- pył PM2,
- pył PM10,
- dwutlenek azotu,
- dwutlenek węgla,
- ozon,
- benzen,
- tlenek węgla.
Działa w języku polskim i ma wygodny, przejrzysty interfejs. Dostarcza wielu dodatkowych informacji, zaczerpniętych m.in. z Wikipedii. Pozwala na korzystanie z powiadomień i ostrzeżeń, jednocześnie umożliwiając samodzielne wybranie stacji ignorowanych i tych, z których dane będą wyświetlane.
Aplikacja Smog Polska
Aplikacja Smog Polska to jedna z ciekawszych alternatyw dla Kanarka. Jej atutem jest bardzo ładna oprawa graficzna i przejrzysta forma.
W podstawowej wersji informuje o stężeniach pyłów PM10 i PM2,5, podając je wraz z normami. Po wykupieniu wersji rozbudowanej wskazuje również CO, O3, NO2 czy SO2. Dane prezentuje zarówno dla konkretnych lokalizacji lub miast, jak i w postaci ogólnej mapy jakości powietrza w Polsce.
Jest dostępna w języku polskim i w podstawowej wersji pozostaje całkowicie darmowa. Minusem jest możliwość włączenia powiadomień dopiero po wykupieniu Funkcji Premium. Nie kosztuje ona dużo i jest opłacana jednorazowo. W jej ramach użytkownik zyskuje ponadto szereg wygodnych widgetów, możliwych do ustawienia na ekranie smartfonach, jak również opcję korzystania z aplikacji na urządzeniach Apple Watch.
Airly – bezpłatna aplikacja do sprawdzania jakości powietrza
Airly to kolejna propozycja umożliwiająca korzystanie z mapy zanieczyszczeń powietrza oraz wyników dla konkretnych lokalizacji. Ma polską wersję językową i nie musisz za nią płacić.
Informacje czerpie z szeregu stacji w Polsce i na świecie. To rozwiązanie dla osób, które szukają naprawdę rozbudowanego narzędzia. Umożliwia korzystanie z alertów o przekroczeniu poszczególnych norm oraz obserwowaniu zmian w ciągu doby. Działa płynnie i ma czytelny interfejs. Pozwala poznać poziomy:
- PM1,
- PM2,5,
- PM10,
- O3,
- NO2,
- CO2,
- SO2.
Znajdziesz w niej szereg dodatkowych informacji okołopogodowych, takich jak m.in. prędkość wiatru, ciśnienie, temperaturę czy wilgotność powietrza.
IQAir AirVisual/ Air Quality
Międzynarodowa aplikacja, pozwalająca na monitorowanie problemów ze smogiem w tysiącach miast na całym świecie. Cieszy się ogromną popularnością i tylko na Androidzie pobrana została już ponad 5 milionów razy. Nie ma niestety polskiej wersji językowej.
IQAir AirVisual/ Air Quality korzysta z danych zbieranych przez czujniki Air Quality. Na tej podstawie zapewnia bezpłatny dostęp do informacji o stężeniu sześciu parametrów:
- PM2,5,
- PM10,
- dwutlenku azotu,
- ozonu,
- tlenku węgla,
- dwutlenku siarki.
Aplikacja może zyskać dostęp do lokalizacji i pokazywać jakość powietrza w Twojej okolicy. Alternatywnie samodzielnie ustawisz w niej adres, dla którego ma monitorować sytuację. Zyskujesz w niej dostęp do rozbudowanych statystyk, rankingów zanieczyszczeń w różnych miastach na świecie czy klasycznej mapy jakości powietrza. Oprócz tego udostępnia dodatkowe informacje, takie jak np. prognozę pogody, dane historyczne pomiarów czy rekomendacje zdrowotne.
Czy warto obserwować jakość powietrza w Polsce przy pomocy aplikacji mobilnych?
Sprawdzanie jakości powietrza w aplikacji na smartfona jest rozwiązaniem wartym polecenia. Przede wszystkim to najwygodniejsza ze wszystkich opcji, bo w kilka sekund jesteś w stanie zdobyć aktualne dane dotyczące konkretnego miejsca.
Druga kwestia to łatwość dostępu do informacji. Nowoczesne aplikacje są łatwe w obsłudze i czytelne. W dodatku są tworzone przez profesjonalistów wiedzących, czego potrzebują internauci. Dzięki temu zawierają wiele opcji i informacji dodatkowych, przydatnych w różnych sytuacjach.
Ostatnim atutem jest fakt, że z aplikacji prezentujących mapy czystości powietrza może skorzystać niemalże każdy. Nie mają zbyt wygórowanych wymagań technicznych i uruchomisz je na smartfonach z każdym systemem operacyjnym.