Na blokowanie uciążliwych reklam w przeglądarce internetowej decyduje się coraz więcej osób. Niektóre wyskakujące okienka i działania marketingowe są wyjątkowo uprzykrzające życie. Ten problem można skutecznie rozwiązać. Wystarczy zainstalować oprogramowanie blokujące reklamy. Sprawdź, jak to działa w praktyce.
Jak wyłączyć reklamy w przeglądarce?
Wszystkie przeglądarki internetowe dają możliwość wyłączenia niechcianych reklam. W jaki sposób to zrobić? Aby objaśnić tę kwestię, posłużymy się przykładem Mozilli Firefox i Google Chrome.
Jak pozbyć się reklam w przeglądarce Firefox? W tym celu wystarczy zablokować w ustawieniach wyskakujące okienka. Okienka pop-up mogą być różnej wielkości, a najczęściej pojawiają się w centralnej części ekranu. Aby je zablokować:
- Przejdź do Ustawień przeglądarki.
- Wybierz sekcję Prywatność i bezpieczeństwo.
- Po wyborze zakładki Uprawnienia przejdź do akcji Blokowania wyskakujących okien.
Dezaktywacja wyskakujących okienek jest możliwa hurtowo na wszystkie witryny lub tylko na wybrane strony internetowe.
Wyłączanie wyskakujących reklam w Google Chrome jest równie proste. Jeśli chcesz to zrobić:
- Wejdź w Ustawienia przeglądarki.
- Przejdź do opcji Zaawansowanych.
- Wybierz obszar Prywatność i bezpieczeństwo.
- Ustal, jakie wyskakujące reklamy będą akceptowalne, a jakie nie.
To podstawowe kroki, które można podjąć w celu zablokowania niechcianych reklam w trakcie przeglądania zasobów internetu.
Jak blokować reklamy wyświetlane na stronach www?
Poradników o tym, jak pozbyć się reklam w przeglądarce jest mnóstwo. Oczywiście nie wszystkie sposoby są skuteczne, a niektóre generują sporo dodatkowych problemów. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja zewnętrznych wtyczek w przeglądarkach internetowych.
Rozszerzenia blokujące reklamy przyśpieszają czas ładowania strony, a sama blokada może zostać w każdej chwili wyłączona. Poniżej przedstawiamy kilka wtyczek, które warto wybrać, aby zablokować reklamy.
- AdBlock Plus – to prawdopodobnie najpopularniejsze oprogramowanie do blokowania reklam. Rozszerzenie działa we wszystkich popularnych przeglądarkach www i jest w 100% bezpłatne. Minus to jedynie brak możliwości zablokowania wszystkich reklam.
- uBlock Origin – wtyczka, która wyróżnia się niezawodnością i niskim zużyciem zasobów komputera. Po zainstalowaniu rozszerzenia można zablokować wszystkie reklamy – nawet te akceptowalne.
- Ghostery – to popularna aplikacja przydatna dla każdego internauty. Oprogramowanie blokuje wszystkie trackery, które służą do zbierania informacji o użytkowniku. Dzięki temu na ekranie nie są wyświetlane nawet spersonalizowane reklamy.
- AdGuard – oprogramowanie wskazuje, jak wyłączyć reklamy na systemach mobilnych i stacjonarnych. Atutem tego systemu jest możliwość wprowadzenia ustawień kontroli rodzicielskiej.
- AdFender – aplikacja na urządzenia z systemem Windows blokuje wszystkie reklamy, chroni prywatność użytkownika oraz dezaktywuje narzędzia śledzące. Dzięki temu strony internetowe wyświetlane są szybciej i bez zbędnych reklam.
Jeśli standardowe metody blokowania niechcianych reklam nie przynoszą skutków, zawsze warto zainstalować dedykowane oprogramowanie. Niestety niektóre strony internetowe nie są dostępne dla użytkowników z włączonym systemem AdBlock lub podobnym. W takiej sytuacji wystarczy wiedzieć, jak wyłączyć AdBlock lub dodać wyjątki i to wszystko.