Dobre zabezpieczenie sieci Wi-Fi to podstawa bezpieczeństwa korzystania z zasobów Internetu w domach i biurach. Poznaj kilka kroków poprawnej konfiguracji sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Z naszym poradnikiem włączysz odpowiednie zabezpieczenia routera, dzięki którym osoby postronne nie przedostaną się do Twojej prywatnej sieci.
Zabezpieczenia sieci Wi-Fi – dlaczego ich aktywacja jest ważna?
Brak uruchomionego szyfrowania sieci Wi-Fi, skomplikowanego hasła dostępowego oraz filtrowania adresów MAC to proszenie się o kłopoty. Brak dobrego zabezpieczenia routera to zachęta dla cyberprzestępców do ataków. Popularną metodą kradzieży danych przesyłanych przez domowe i publiczne sieci Wi-Fi jest uruchomienie tzw. sniffera. To oprogramowanie, które przechwytuje ruch w sieci i umożliwia odczytywanie pakietów danych przez osoby trzecie.
Poprawna konfiguracja sieci bezprzewodowej Wi-Fi ma ogromne znaczenie, chociażby przez wzgląd na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi i ochronić się przed atakami hakerskimi.
Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? Krok po kroku
Proces zabezpieczenia sieci Wi-Fi może być dość złożony, choć wiele zależy od tego, jak mocną ochronę chcesz wprowadzić z poziomu routera sieciowego. Kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać maksymalny poziom bezpieczeństwa w prywatnej sieci Wi-Fi to:
- Ustaw silne hasła dostępowego – naprawdę mocne hasło do routera powinno składać się z 16 znaków, małych i dużych liter oraz cyfr. Warto też regularnie zmieniać hasło, aby uniknąć sytuacji, w których osoby niepowołane otrzymałyby dostęp do wewnętrznej sieci.
- Ukryj sieć Wi-Fi lub ustaw niestandardową nazwę routera – to dobry sposób, aby uniknąć problemów z cyberprzestępcami. Nieoczywista nazwa lub całkowicie ukryta sieć to dobry sposób na ograniczenie ryzyka.
- Filtruj adresy MAC urządzeń podłączonych do sieci – takie działanie pozwala na podłączenie do routera Wi-Fi wyłącznie urządzeń, których adresy MAC zostały zdefiniowane w panelu ustawień urządzenia sieciowego.
- Stwórz alternatywną sieć dla gości w domu lub w biurze – dzięki temu nikt poza Tobą i autoryzowanymi osobami nie będzie mieć dostępu do głównej sieci Wi-Fi. Tworząc takie rozwiązanie, nie musisz ujawniać i udostępniać innym swojego domowego połączenia Wi-Fi. Pamiętaj, aby po zakończonej wizycie gości wyłączać alternatywne połączenie.
- Wyłącz funkcję WPS – choć ta funkcja ułatwia połączenie z siecią, to jednak może rzutować na zabezpieczenia Wi-Fi. Jeśli chcesz chronić swoje połączenie sieciowe w domu lub w biurze, lepiej zrezygnuj z tej opcji.
Pamiętaj też o tym, aby regularnie aktualizować firmware routera. Tylko rzetelna konfiguracja sieci bezprzewodowej Wi-Fi oraz stosowanie mocnych zabezpieczeń, np. klucza zabezpieczeń sieciowych WPA2 lub WPA3 to gwarancja, że nikt spoza osób uprawnionych nie będzie w stanie przedostać się do wewnętrznej sieci.