Koniec ery Internetu światłowodowego brzmi nieprawdopodobnie. Takie zjawisko powoli staje się faktem. Wszystko za sprawą rozwoju technologii Internetu laserowego. Internet nowej generacji laserowej zbliża się wielkimi krokami, aby podbić światowy rynek telekomunikacyjny. Zobacz, czym jest i kiedy realnie możemy spodziewać się sieci laserowych dostępnych dla zwykłych użytkowników.
Laserowy Internet – rewolucja dla infrastruktury sieciowej
Zasoby internetu stale się powiększają. To wymaga dostępu do coraz większych serwerowni przechowujących pliki. Im więcej danych do pobrania, tym większe obciążenie łącza sieciowego. Ciągły rozwój infrastruktury sieciowej to podstawa, jeśli chcemy nadążyć za rozwijającym się światem nowych technologii.
Na ten moment światłowody wiodą prym na rynku telekomunikacyjnym – zarówno w kwestii połączenia z siecią, jak i telewizji domowej. Historia lubi się powtarzać, dlatego wyparcie światłowodów przez internet laserowy jest jak najbardziej możliwe.
Nowoczesny laser z rozproszonym sprzężeniem zwrotnym jest w stanie przesyłać dane internetowe z prędkością do 200 Gb/s. To niesamowity wynik, który osiągnięto na odległości 10 kilometrów. Choć na ten moment Internet laserowy jest bardziej ciekawostką technologiczną, wiele wskazuje na to, że laser ma potencjał, aby wyprzeć z rynku dotychczasowe rodzaje połączeń z Internetem. Wiązka lasera może stać się podstawą do budowy sieci Ethernet o przepustowości do 1,6 Tb/s.
Jakie atuty ma laserowe połączenie sieciowe?
Choć technologia światłowodowa ma mnóstwo zalet, połączenie laserowe może je skutecznie zdeklasować. Nowoczesne medium transmisyjne jest w stanie przetwarzać informacje z prędkością do setek Gb/s. Transmisja laserowa wykorzystuje satelity, co w przyszłości będzie znacznie tańszym rozwiązaniem niż budowa infrastruktury światłowodowej.
Według naukowców wiązka lasera jest w stanie transmitować dane sieciowe tak szybko, jak dotąd żadna technologia nie była w stanie tego robić. Pojawiają się też głosy i transmisji do 40 Tb/s, co jest niewyobrażalną prędkością.
Kiedy internet laserowy ma szansę wejść na rynek telekomunikacyjny?
Do realnych zmian w branży telekomunikacyjnej jeszcze daleka droga. Technologia laserowa jest wciąż w fazie testów, a wygenerowanie połączenia jest na ten moment zbyt drogie, aby laser na dobre zrewolucjonizował rynek internetu.
Wraz z rozwijającymi się nowymi technologiami być może pojawią się rozwiązania, które ułatwią budowę laserowej infrastruktury wraz z ograniczeniem kosztów przedsięwzięcia. Wtedy szanse na wdrożenie na stałe na rynek Internetu laserowego wydaje się całkiem realne.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.