Internet może kojarzyć się z osobami młodymi. Nie należy jednak ufać stereotypom. Coraz większa liczba seniorów na co dzień korzysta z zasobów sieci. Co więcej, robią to nie tylko w podstawowym zakresie. Seniorzy potrafią i chcą używać Internetu także do rozrywki, wyrażania siebie czy pogłębiania pasji. Z tego powodu potrzebują łącza Internetowego, które odpowie na ich potrzeby. Jak wybrać Internet dla seniora? Na jakie aspekty przede wszystkim zwrócić uwagę?
Jaki powinien być idealny Internet dla seniora?
Internet dla seniorów powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb konkretnej osoby. Większa ilość przeżytych lat nie oznacza, że dana osoba nie będzie chciała bądź potrafiła korzystać z sieci. Z tego względu przed zakupem konkretnej oferty Internetu dla seniora, warto zastanowić się nad tym, do czego będzie on używany.
Jeśli Internet będzie wykorzystywany jedynie do podstawowych czynności, takich jak wysyłanie i odbieranie maili czy przeglądanie stron internetowych, nie ma potrzeby kupowania najdroższych pakietów. Warto jednak pamiętać, że szybkie łącze wpływa na komfort korzystana z zasobów sieci. Z kolei, jeśli chcemy korzystać z sieci na przykład do konsumowania treści multimedialnych, powinniśmy zwrócić uwagę na wysoką stabilność łącza, która umożliwi na komfortowe oglądanie filmów czy seriali w serwisach streamingowych.
Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przed wyborem oferty Internetu?
- cena
- prędkość łącza
- stabilność łącza
- rodzaj łącza (stacjonarne lub mobilne)
- usługi dodatkowe w cenie
Internet stacjonarny czy mobilny dla seniora?
Internet stacjonarny, w tym światłowodowy, i Internet mobilny to dwa najczęściej spotykane rodzaje łączy internetowych. Różnice między nimi są istotne i warto mieć ich świadomość przed wyborem konkretnej oferty.
Łącze stacjonarne jest najlepszym wyborem, jeśli z Internetu chcemy korzystać przede wszystkim w domu. Internet stacjonarny jest stabilniejszy, osiąga wyższe prędkości i ma korzystniejszy stosunek ceny do prędkości. Jest też szeroko dostępny. Infrastruktura w wielu dużych i średnich miastach Polski pozwala na montaż szybkiego łącza światłowodowego w niskiej cenie. Jest tak również dzięki ogromnej konkurencji panującej na rynku.
Alternatywą dla Internetu stacjonarnego jest Internet mobilny. Jego główną zaletą jest właśnie mobilność, a więc możliwość korzystania z Internetu wszędzie tam, gdzie dociera zasięg naszego operatora. Współcześnie popularny staje się również mobilny Internet domowy. Często jest on jedyną opcją w mniejszych miejscowościach lub w innych miejscach, gdzie nie ma możliwości instalacji Internetu stacjonarnego. Łącze mobilne pozwala na korzystanie z całości zasobów sieci, jednak ma on swoje istotne wady. Najważniejszą z nich jest miesięczny limit danych do wykorzystania. Co prawda na rynku dostępne są oferty Internetu mobilnego bez limitu lub z bardzo dużym limitem danych, jednak są one drogie w porównaniu do Internetu stacjonarnego. Łącza mobilne przegrywają również pod względem prędkości i stabilności.
W jaki sposób seniorzy korzystają z Internetu?
Seniorzy wykorzystują Internet na wiele różnych sposobów. Nie należy ufać stereotypom, osoby starsze często są tak samo aktywnymi użytkownikami Internetu co cała reszta społeczeństwa. Seniorzy coraz częściej mają konta na rozmaitych portalach społecznościowych. Korzystają także ze sklepów internetowych, konsumują treści multimedialne i uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych za pośrednictwem sieci. Rzadziej grają natomiast w gry. Często nie interesuje ich również dostęp do serwisów streamingowych, takich jak Spotify czy Netflix, chociaż oczywiście nie jest to regułą. Aktywność seniorów w sieci nie powinna dziwić. W końcu Internet daje mnóstwo możliwości osobom w każdym wieku