Zastanawiasz się, w jaki sposób nowoczesne technologie wpływają na sposób funkcjonowania miast na terenie Polski i innych krajów na całym świecie? Inteligentne miasta jeszcze do niedawna były mocno futurystyczną wizją. Nowe technologie obecnie umożliwiają na rozwój metropolii miejskich tak, aby te były przyjazne dla mieszkańców, a także wykorzystywały funkcjonalne rozwiązania ułatwiające życie wszystkim mieszkańcom danego rejonu.
Inteligentne miasto – co to takiego?
Pod pojęciem inteligentne miasto kryje się przede wszystkim wiele kwestii, które dotyczą nie tylko stosowania innowacyjnych technologii na etapie budowania infrastruktury miejskiej. Można powiedzieć, że inteligentne miasta są zarządzane z użyciem nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i internetowych. Automatyka związana nawet ze sztuczną inteligencją jest obecna w wielu dziedzinach życia na terenach inteligentnych miast. Może ona dotyczyć transportu publicznego czy zarządzania energią.
Koncepcja Smart City polega również na sprawowaniu kontroli nad wszystkimi komórkami zarządzającymi miastem, dzięki czemu przepływ informacji jest znacznie szybszy. Dotyczy to np. centrów logistycznych, które w dużym stopniu wpływają na poziom rozwoju technologicznego miast, a także ograniczenie zużycia energii poprzez stosowanie innowacyjnych metod zarządzania systemem dostaw prądu.
Ogólnie rzecz biorąc, inteligentne miasto powinno wyróżniać się następującymi cechami:
- wysokie zdolności adaptacyjne,
- odporność na załamania struktury organizacyjnej,
- wysoki poziom efektywności zarządzania,
- innowacyjność.
Smart City – przykłady zastosowania nowoczesnych technologii do zarządzania
Jest wiele sposobów możliwego wykorzystania koncepcji Smart City w praktyce. Nowoczesne rozwiązania technologiczne są najczęściej spotykane w odniesieniu do takich kwestii, jak:
- zarządzanie infrastrukturą drogową,
- kontrolowanie osiedli i obiektów miejskich, np. przez system monitoringu,
- automatyka przekazywania informacji do służb porządkowych, np. policji i zarządców dróg miejskich,
- organizacja transportu miejskiego,
- zarządzanie dostawami energii,
- obsługa interesantów w urzędach.
Można powiedzieć, że inteligentne miasto to po prostu rozwiązania, które znacznie ułatwiają zarządzanie infrastrukturą miejską, a także zapewniają mieszkańcom wygodniejsze i bezpieczniejsze życie.
Smart City w Polsce – czy Warszawa jest miastem inteligentnym?
Zarówno Warszawa, jak i wiele innych miast w Polsce może być uznawanych za inteligentne miasto. Koncepcja Smart City w Polsce obejmuje wiele kwestii, które dotykają codziennego życia mieszkańców terenów miejskich, a mianowicie:
- wywóz śmieci,
- oświetlenie miejskie zarządzane inteligentnymi systemami komunikacyjnymi,
- e-płatności,
- dostęp do nowoczesnych źródeł transportu, np. hulajnogi elektryczne na wynajem,
- zdalne pomiary zużycia wody i energii,
- samowystarczalne energetycznie budynki,
- odnawialne źródła energii na terenie infrastruktury miejskiej, np. oświetlenie drogowe z panelami PV.
Nie lada ciekawostką są inteligentne przejścia dla pieszych, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto dodać, że jeśli chodzi o Smart City przykłady mogą być naprawdę różne. Najważniejsze jest jednak to, aby przestrzeń miejska była dobrze zaplanowana, a osoby odpowiedzialne za zarządzanie wdrażały w życie innowacje technologiczne, które pozwalają na łatwiejsze organizowanie przestrzeni miejskiej, zarządzanie wywozem śmieci, czy nawet organizacją ruchu drogowego. Co ciekawe – koncepcja Smart City wskazuje, że miasta nie powinny być w pełni zabetonowane, ale jak najbardziej zielone i bliskie proekologicznemu podejściu.
Podsumowując: inteligentne miasta to takie, które jednocześnie wykorzystują nowoczesne technologie komunikacyjne, systemu zdalnego sterowania i monitoringu, ale także stawiają na ekologię, czyli wszechobecne zielone tereny dostępne dla mieszkańców terenów miejskich.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.