HTTP i HTTPS to protokoły, które wykorzystuje się podczas transmisji danych przez Internet. Jak działają reguły porozumiewania się przeglądarek www z serwerami? Poniżej wyjaśniamy, czym jest protokół HTTP i HTTPS, a także wyjaśniamy różnicę między tymi pojęciami.
HTTP – co to znaczy?
Skrót HTTP to inaczej Hypertext Transfer Protocol. Zgodnie z definicją jest to protokół przekazywania dokumentów w formie hipertekstu. Ten odpowiada za komunikację pomiędzy bazami danych na serwerach a przeglądarką internetową. Głównym zadaniem tego protokołu jest kierowanie żądań bezpośrednio do serwera strony.
Bez protokołu HTTP przeglądanie stron internetowych byłoby niemożliwe. Dlaczego? Ze względu na brak komunikacji pomiędzy serwerem a przeglądarką w rękach użytkownika. Pamiętaj, że ten protokół nie szyfruje przesyłanych danych. Na tym niestety cierpi bezpieczeństwo transmisji.
HTTPS – co to znaczy?
Protokół HTTPS to nowsza wersja poprzednika, który obecnie stał się standardem dla przeglądarek internetowych. Hypertext Transfer Protocol Secure zawiera szyfrowanie danych, dzięki czemu wysyłanie żądań do serwera strony i odbieranie informacji jest o wiele bezpieczniejsze.
HTTPS działa domyślnie na porcie 443 w protokołach TCP. Z technicznego punktu widzenia takie rozwiązanie jest gwarancją bezpieczeństwa. Początkowo z HTTPS korzystały wyłącznie banki i strony rządowe. Obecnie większość serwisów w sieci wykorzystuje szyfrowane protokoły.
HTTP a HTTPS – różnice
Różnice pomiędzy HTTP a HTTPS są oczywiste. Choć obydwa protokoły są mechanizmami przekazywania danych między użytkownikiem a serwerem, to jednak różnią się kilkoma parametrami technicznymi. W przypadku protokołu HTTPS dane są szyfrowane przy pomocy SSL lub TLS. Podstawowa różnica to także wykorzystywane porty. Dla HTTP jest to port 80, natomiast dla HTTPS 443.
W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie najważniejszych różnic pomiędzy protokołem HTTP a HTTPS.
HTTP | HTTPS | |
Adres URL | http:// | https:// |
Port | 80 | 443 |
Szyfrowanie danych | NIE | TAK |
Zwiększa zaufanie odbiorców do strony www | NIE | TAK |
Pozycjonowanie strony w Google | Wyszukiwarka Google może niechętnie indeksować strony z protokołem HTTP | Dzięki protokołowi HTTPS wraz z SSL i TLS strona ma szanse pojawić się na wysokich pozycjach w wyszukiwania |
Jak sprawdzić, czy strona korzysta z bezpiecznego połączenia? Strony korzystające z protokołu HTTPS są oznaczone symbolem kłódki w przeglądarce tuż przy pasku adresu strony.
HTTPS – jak włączyć protokół na stronie?
Uruchomienie protokołu HTTPS na stronie internetowej nie jest trudne. Bazowy certyfikat SSL połączony z HTTPS to gwarancja bezpieczeństwa. O to powinien zadbać każdy właściciel strony internetowej. Takie zabezpieczenia można uruchomić bezpośrednio ze swojego panelu hostingowego – nawet za darmo w ramach umowy z firmą hostingową.
Alternatywnie możesz skorzystać z bezpłatnego Let’s Encrypt lub usług CloudFire, które oprócz optymalizacji strony www dają możliwość wdrożenia protokołu HTTPS.
Protokół HTTP czy HTTPS – z którego warto korzystać i dlaczego?
W sieci liczy się przede wszystkim maksymalne bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno serwera, jak i użytkownika po stronie przeglądarki internetowej. Protokół HTTPS powoduje, że transmisja danych na stronie jest w pełni szyfrowana. Dzięki temu cyberprzestępcy nie są w stanie przejąć haseł logowania i innych poufnych danych osobowych.
Zabezpieczony protokół HTTPS przydaje się w działalności e-commerce, która przyjmuje płatności online, do przesyłania formularzy, a także w trakcie wdrażania działań SEO związanych z pozycjonowaniem strony.
Dlaczego warto korzystać z protokołu HTTPS? Powodów jest wiele, ale najważniejsze to: maksimum bezpieczeństwa, zwiększone zaufanie użytkowników do strony, a także realne szanse na wyższe pozycje w wyszukiwarkach Google.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.