Wiele gospodarstw domowych ma problem z utylizacją zużytego sprzętu elektronicznego. W Polsce nie wolno wyrzucać takich odpadów do pojemników przeznaczonych do segregacji. A więc gdzie oddać elektrośmieci? Można to zrobić w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
PSZOK – co to takiego?
W punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych odbywa się odbiór zużytego sprzętu AGD, baterii i innej elektroniki użytkowej. W PSZOK możesz zostawić też stare opony, akumulatory, a nawet gruz remontowy. Takie punkty zbiórki działają praktycznie w każdej gminie. Dokładne adresy można znaleźć w sieci na stronach internetowych gmin i urzędów miast.
Gdzie oddać elektrośmieci legalnie? Najlepiej do PSZOK. Za nieodpowiednie składowanie elektrośmieci można narazić się na wysokie kary finansowe. Odbiór zużytego sprzętu AGD przez takie punkty przekłada się na ochronę środowiska naturalnego. Elektrośmieci często zatruwają wodę i niszczą krajobraz, szczególnie te błędnie utylizowane.
Zużyty sprzęt AGD – gdzie oddać elektrośmieci? Prawo w Polsce
Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przewiduje, że każdy sprzedawca, gdzie powierzchnia lokalu przekracza 400 m2 ma obowiązek przyjęcia elektrośmieci od klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stale przypomina, że odpady elektroniczne stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego – nawet te wyrzucane do kontenera na śmieci.
Zgodnie z aktualnymi przepisami każdy ma prawo zanieść zużyty sprzęt do punktu handlowego. Gdzie wyrzucić elektronikę w Polsce? Jako konsument masz kilka możliwości:
- Oddaj zużyty sprzęt w sklepie.
- Zamów bezpłatny odbiór elektrośmieci ze swojego miejsca zamieszkania – to możliwe w przypadku zakupu nowego sprzętu w markecie.
- Samodzielnie zanieś zużytą elektronikę, baterie i inne przedmioty do punktu zbiórki PSZOK.
- Pozostaw popsuty sprzęt elektroniczny w punktach serwisowych.
Odbiór zużytego sprzętu AGD w specjalnych punktach to szansa na odzyskanie wielu komponentów elektronicznych. Można je wykorzystać do produkcji nowego sprzętu. Niektóre substancje zawarte w elektrośmieciach mogą negatywnie wpływać na środowisko np. ołów, kadm, chrom, brom i rtęć. Głównie dlatego ważna jest odpowiednia segregacja i utylizacja elektrośmieci.
Gdzie oddać stary telewizor? Klasyfikacja elektrośmieci w UE
Uszkodzony telewizor, pralkę lub inne elektrośmieci można oddać w sklepie lub specjalnych punktach zbiórki. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 roku wprowadziła klasyfikację odpadów elektrycznych. Na tej podstawie kategoryzowane są sposoby utylizacji elektrośmieci.
- Grupa pierwsza: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pompy ciepła, klimatyzatory.
- Grupa druga: ekrany, monitory powyżej 100 cm przekątnej, telewizory.
- Grupa trzecia: lampy, żarówki, świetlówki, diody.
- Grupa czwarta: sprzęt elektryczny wielkogabarytowy, np. pralki, kuchenki, zmywarki, automaty do napojów i gier, głośniki.
- Grupa piąta: małe AGD.
- Grupa szósta: sprzęt elektroniczny małogabarytowy o wymiarach poniżej 50 cm, na przykład telefony lub tablety.
Wszystkie powyższe urządzenia elektroniczne należy przekazywać do utylizacji w ustalonych punktach zbiórki. To jedyny skuteczny sposób, aby uniknąć zanieczyszczenia środowiska naturalnego i legalnie pozbyć się uszkodzonej elektroniki użytkowej.