Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii na rynku pojawiają się także liczne zagrożenia – związane ze sztuczną inteligencją oraz aplikacjami umożliwiającymi wykorzystanie wizerunku osób trzecich do różnych celów, np. stworzenia mema. Chcesz dowiedzieć się, czym jest deepfake? Co to jest i jak działa? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, a także poznasz przykłady programów deepfake.
Deepfake – co to takiego?
Aplikacje Deepfake w dzisiejszych czasach zyskują na popularności głównie ze względu na nieograniczone możliwości tworzenia zabawnych filmików, obrazków, a nawet memów, które mogą ośmieszać ważne osobistości. Niedawno deepfake z prezydentem Zełenskim został wykorzystany do celów propagandowych. Krótko mówiąc – deepfake pozwala na szybkie zastępowanie twarzy osoby na wybranym zdjęciu lub filmie. Co ciekawe, takie zmiany wyglądają naprawdę realistycznie i mogą nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw, np. wykorzystanie czyjegoś wizerunku wbrew jego woli.
Oczywiście, jeśli chodzi o deepfake, aplikacja może być świetną formą rozrywki i zabawy ze znajomymi, aczkolwiek niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Aplikacje tego typu dostępne w sieci są różne. Niektóre pozwalają na tworzenie wyłącznie obrazów z podmienionymi twarzami, natomiast inne umożliwiają budowanie klipów i filmików.
Zasada działania deepfake jest dość prosta, gdyż oprogramowanie wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. To kolejny doskonały przykład tego, jak niesamowite rzeczy potrafią techniologię AI w dzisiejszych czasach.
Deepfake – program. Jakie oprogramowanie do podmiany twarzy jest najpopularniejsze?
Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić deepfake? To dość proste. Wystarczy, że pobierzesz jedną z dedykowanych aplikacji do tego typu działań, a następnie:
- Wybierzesz grafikę lub filmik, na którym chcesz dokonać podmiany twarzy.
- Zrobisz zdjęcie twarzy, którą chcesz podmienić lub wgrasz gotowy obraz ze swojego urządzenia
- Wygenerujesz zamienioną grafikę.
Jeśli jednak chodzi o aplikacje deepfake, warto wyróżnić kilka rodzajów oprogramowania: Wombo, FaceApp, FaceMagic, czy Hoodem. Oczywiście aplikacji dostępnych na rynku do pobrania na urządzenia mobilne jest o wiele więcej. Większość z nich jest płatna, choć użytkownicy mogą też korzystać z większości ich funkcjonalności bez konieczności wykupienia płatnej licencji, ale z koniecznością oglądania reklam za wygenerowanie obrazu/filmu.
Jak rozpoznać film i zdjęcie zrobione przy pomocy deepfake?
Zarówno filmy, jak i zdjęcia stworzone przy pomocy deepfake można rozpoznać w prosty sposób. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na takie elementy, jak:
- zgodność dźwięku z ruchem ust – to największa bolączka filmików deepfake, gdyż zgranie mowy z ustami jest często niewykonalne lub wymaga zrobienia idealnego zdjęcia dopasowanego do wstawienia przez AI do oryginalnego filmu,
- zjawiska i obrazy, które nienaturalnie występują na obrazach i zdjęciach – mowa tu o odbiciach biżuterii, cieniach, a nawet ułożeniu ciała,
- jakość dźwięku i obrazu – być może nie jest to najlepsza metoda na rozpoznanie filmików i obrazu z programu deepfake, ale również pozwala na rozpoznanie oszustwa.
Czy aplikacja deepfake może być niebezpieczna?
Niestety, ale filmiki i obrazy deepfake mogą mieć wydźwięk zarówno pozytywny, jak i negatywny. Niestety, ale takie metody konwersji zdjęć i filmików mają miejsce najczęściej wobec osób związanych z polityką oraz publicznie znanych. Co więcej, wiąże się to także z ryzykiem sporych naruszeń godności osobowej, np. w odniesieniu do podmienienia czyjejś twarzy do scen z filmów dla dorosłych.
Podsumowując: mimo dobrej zabawy aplikacje deepfake niosą realne zagrożenia dla każdego człowieka. Spreparowane zdjęcia i filmy mogą odbijać się na zaufaniu społecznym, a nawet generować tzw. fake newsy w sieci. Co więcej, technologie AI związane z deepfake mogą też służyć cyberprzestępcą do preparowania osobowości, aby np. zaciągnąć pożyczki online na osoby trzecie lub nawet uzyskać dostęp do konta bankowego.