Obecnie większość producentów nowoczesnych telefonów komórkowych decyduje się na ich wyposażenie w czytnik linii papilarnych. W telefonie to obecnie standard, który pozwala na szybkie odblokowywanie telefonu, ale nie tylko. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest logowanie biometryczne, a także czy to bezpieczna metoda logowania do smartfona – przeczytaj ten artykuł!
Jak działa odlokowywanie telefonu przez odcisk palca?
Nowoczesne skanery linii papilarnych wbudowane w smartfonach obecnie są montowane w wielu miejscach pozwalających, np. na wygodne odblokowanie telefonu. Czytnik linii papilarnych w telefonie obecnie znajdziesz bezpośrednio pod ekranem dotykowym – w jego dolnej części lub na tylnej obudowie urządzenia. Nieco rzadszą, choć wciąż spotykaną metodą umiejscowienia czytnika jest bok obudowy smartfona.
Jak więc działa telefon na odcisk palca? To dość proste. Komplet innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie czujników skanuje odcisk palca poprzez jego przyłożenie do powierzchni czujnika. Użytkownik telefonu po ustawieniu swoich odcisków i zapisaniu ich w systemie, może odblokowywać telefon jednym dotknięciem. Jest to przykład na logowanie biometryczne. Chcesz wiedzieć, jak odblokować telefon na odcisk palca? Wystarczy, że przyłożysz odpowiedni palec do czujnika, a smartfon zostanie odblokowany w ułamku sekundy.
To ważne! Rozwiązania na logowanie biometryczne, takie jak czytnik linii papilarnych, odczytują tylko cechy charakterystyczne np. danego odcisku palca i przetwarza je przez odpowiednie algorytmy, co pozwala na odblokowanie telefonu. W większości smartfonów wystarczy tylko określony procent poprawności odcisku palca do odblokowania telefonu, co wydaje się mocno zastanawiające w kwestii bezpieczeństwa. Pod tym względem logowanie odciskiem palca jest jednak znacznie bardziej bezpieczne niż rozpoznawanie twarzy.
Jak jest zbudowany czytnik linii papilarnych w telefonie?
Budowa czytnika biometrii jest dość prosta. Obecnie czytniki zbudowane są ze skanera optycznego, czyli matrycy CCD. Wyróżniamy też kilka innych elementów budowy czytnika linii papilarnych, jak: skaner pojemnościowy, skaner termiczny (wykrywa różnicę temperatur pomiędzy grzbietami linii papilarnych, skaner ultradźwiękowy – wykorzystuje zjawisko dyfrakcji, czyli odbicia dźwięku.
Telefon na odcisk palca – jakie są alternatywne metody odblokowywania?
Jeśli odcisk palca zapisany jako ten do odblokowania smartfona nie zostanie odczytany przez czujniki, np. z powodu zabrudzenia lub zniszczenia naskórka, konieczne będzie wykorzystanie innej metody odblokowania telefonu. Kiedy czytnik linii papilarnych w telefonie nie działa poprawnie lub nie jest w stanie odczytać odcisku, możesz odblokować smartfona:
- kodem PIN,
- wzorem,
- metodą skanowania twarzy.
Czytnik linii papilarnych w telefonie – czy służy tylko do odblokowania urządzenia?
Obecnie jest wiele ciekawych zastosowań, jakimi wyróżnia się logowanie biometryczne. Co to oznacza? Otóż czytnik linii papilarnych w telefonie umożliwia:
- logowanie się do aplikacji, np. bankowości mobilnej,
- potwierdzanie transakcji płatniczych odciskiem palca.
To podstawowe sposoby, w jakie wykorzystuje się czytnik linii papilarnych w nowoczesnych smartfonach. Nie lada ciekawostką są moduły wbudowane w ekrany telefonów, co przekłada się w znacznym stopniu na łatwiejsze odblokowywanie smartfona. Wystarczy przyłożyć palec do ekranu, a urządzenie odblokuje się praktycznie natychmiastowo. W kwestii podsumowania, warto też poruszyć tematykę bezpieczeństwa czytników linii papilarnych w telefonach. Kupując urządzenie od sprawdzonego producenta, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo – nowoczesne skanery są coraz dokładniejsze, co nie generuje żadnego ryzyka, że osoba trzecia mogłaby odblokować smartfona podobnym odciskiem palca.