Chcesz wiedzieć, jak działa eSIM? Co to takiego i w jakich sieciach będzie dostępna usługa? To rozwiązanie jest swego rodzaju wirtualną kartą SIM, która będzie dostępna całkowicie przez internet do pobrania przez uprawnionego użytkownika. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z usług wybranego operatora bez żadnych ograniczeń i bez konieczności umieszczania fizycznej karty SIM w swoim telefonie.
eSIM – jak to działa i od kiedy będzie dostępna ta usługa?
Już od 22 sierpnia 2022 roku w Polsce została uruchomiona usługa eSIM. Jakie telefony ją obsługują? Niestety nie wszystkie. Pełną listę modeli smartfonów, które pozwalają na korzystanie z eSIM znajdziesz bezpośrednio na stronach internetowych operatorów telefonii komórkowej.
Według definicji eSIM to wirtualna karta SIM osadzona w telefonie. W praktyce oznacza to, że smartfon ze specjalnym modułem eSIM pozwoli na zapisywanie wirtualnie informacji od operatora bezpośrednio w urządzeniu bez konieczności używania fizycznej karty SIM. Elektroniczny moduł tożsamości abonenta to innowacja w branży telekomunikacyjnej, która pozwala na znaczne ułatwienie procesu np. zmiany numeru telefonu komórkowego.
Jak uruchomić eSIM w swoim telefonie?
Jeśli już wiesz, że eSIM obsługuje Twój telefon, koniecznie dowiedz się, jak go uruchomić. Wystarczy, że pobierzesz bezpośrednio od swojego operatora profil eSIM, zamówisz aktywację usługi, zeskanujesz kod QR i poczekasz na aktywację. To wszystko, co musisz zrobić, aby rozpocząć korzystanie z elektronicznej karty abonenta. Cały proces odbywa się bez konieczności wizyty w oddziale operatora (choć nie we wszystkich przypadkach).
Dlaczego warto uruchomić eSIM i w jakim celu stworzono tę technologię?
ESIM stworzono głównie z myślą o ochronie środowiska oraz ułatwieniu przenoszenia numerów telefonów z urządzenia na urządzenie. Przemysł telekomunikacyjny dotychczas z racji produkcji fizycznych kart SIM zużywał sporo komponentów elektronicznych oraz tworzyw sztucznych, co mocno zanieczyszczało środowisko naturalne. Co ciekawe, eSIM pozwala na korzystanie nawet z kilku numerów telefonów jednocześnie na jednym urządzeniu.
eSIM w Orange – co warto wiedzieć?
ESIM Orange to usługa, która została aktywowana 22 sierpnia 2022 roku. Operator pozwala na darmową wymianę fizycznej karty SIM na eSIM, ale tylko jednorazowo. Każda kolejna aktywacja to opłata 25 złotych. Warto też dodać, że wymiana eSIM na klasyczną kartę to kolejny wydatek, który jest uwzględniony w tabeli opłat tego operatora. Tutaj wiele zależy też od oferty klienta. Im droższy abonament, tym więcej kart eSIM można aktywować za darmo.
Jak działa eSIM w Play?
Wiesz już, kiedy eSIM w Play został wprowadzony – 22 sierpnia. Jeśli chcesz zacząć korzystać z usługi, musisz udać się stacjonarnie do biura operatora. To właśnie jedna z sieci, która niestety wymaga osobistej wizyty w placówce. Po otrzymaniu kodu QR musisz go zeskanować swoim telefonem i poczekać na aktywację. Wymiana karty SIM w Play jest darmowa i dostępna wyłącznie na smartfonach uwzględniających technologię eSIM. Uwaga! Usługa eSIM w Play dostępna jest dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.
eSIM w Plusie – krok po kroku
Jeśli chodzi o eSIM Plus, warto wiedzieć, iż taka oferta dostępna jest dla konsumentów korzystających z abonamentu, MIX oraz z taryf internetowych. Co ciekawe, 5 pierwszych wymian na każdy okres rozliczeniowy jest darmowe, natomiast każda kolejna zgodnie z cennikiem opłat zamieszczonym na stronie internetowej operatora. Warto zaznaczyć, że eSIM w Plusie nie pozwala na uruchomienie usługi na modemach internetowych, gdyż te nie obsługują takowej technologi. ESIM w Plusie zamówisz zarówno osobiście w placówce, jak i przez internet w ciągu kilku minut.
eSIM w T-Mobile – dla kogo jest dostępna usługa?
ESIM w T-Mobile dostępny jest dla klientów indywidualnych i biznesowych korzystających z abonamentu. Do uruchomienia usługi potrzebny jest tablet, smartfon lub smartwatch posiadający moduł eSIM. Tutaj również musisz udać się do biura operatora lub zadzwonić na infolinię pod numer 602900 i poinformować o chęci wymiany tradycyjnej karty SIM na eSIM. W T-Mobile aktywujesz do 4 darmowych numerów eSIM wraz z pakietem usług. Warto dodać, że eSIM ma pewne ograniczenia w zależności od tego, w jakim zasięgu pozostajesz: 2G, 3G, 4G czy 5G.
Czy warto korzystać z eSIM? Podpowiadamy!
Jeśli chodzi o eSIM, zdecydowanie warto korzystać z tej technologii. Cenisz sobie komfort przenoszenia numeru telefonu z urządzenia na urządzenie? A może nie chcesz już używać tradycyjnej karty SIM i przyczynić się do ochrony środowiska? W takim razie eSIM zostało stworzone właśnie dla Ciebie. Większość operatorów pozwala na załatwienie formalności zdalnie i to bez opłat początkowych. Głównie z tego względu warto zainteresować się przejściem na eSIM.
Pamiętaj! Do komfortowego korzystania z usługi potrzebujesz nowoczesnego urządzenia z modułem eSIM – może to być smartfon, tablet lub nawet smartwatch. Zanim kupisz nowy sprzęt, koniecznie sprawdź jego specyfikację i dowiedz się, czy będziesz mieć możliwość aktywacji usługi elektronicznej karty SIM.
Większe zagrożenie śledzeniem , hakerzy będą robić co chcą…