Asystent głosowy w domu to duże udogodnienie dla domowników. Najpopularniejszaw wirtualna asystentka Alexa to produkt Amazona, który został stworzony wraz z wprowadzeniem na rynek głośników Amazon Echo. Na tę chwilę na rynku wyróżniamy trzy systemy wirtualnej asysty dla domu: asystent Google, Siri od Apple oraz Alexa od Amazona.
Asystent głosowy po Polsku – jakie oprogramowanie ma nasz język?
Urządzenia smart home już na dobre zagościły w setkach polskich domów. Najpopularniejsze głośniki wyposażone w wirtualnego asystenta to Google Home Mini oraz Alexa Echo Dot. Sprzęt od Google to niewielkie urządzenie zamknięte w plastikowej obudowie. Alternatywą może być system Alexa, który jest kompaktowy, funkcjonalny, choć ma pewne wady. Jedną z nich są ograniczone niskie tony, a więc dość kiepskiej klasy dźwięk. Niestety zarówno Alexa jak i Siri od Apple nie obsługują języka polskiego. Po polsku możemy natomiast sterować asystentami głosowymi od Google.
Aby dokonać ostatecznego wyboru, warto przeanalizować różnice pomiędzy Google Home po polsku a asystentem głosowym Alexa. Podstawowe różnice obejmują obszary związane z dźwiękiem, funkcjonalnością, kompatybilnością z innymi systemami oraz jakością wykonania i ceną.
Google Home czy Amazon Alexa – różnice
Pomiędzy urządzeniami do wirtualnej asysty występują pewne różnice, które wpisują się w gusta odmiennych grup użytkowników. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze cechy i różnice Alexy od Amazona i asystenta Google po polsku.
- Kompatybilność – pod tym względem Alexa delikatnie wyprzedza oprogramowanie od Google. Funkcje „Skills” umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności asystenta praktycznie bez ograniczeń wraz z jego integracją z innymi urządzeniami smart home. W przypadku Google Home środowisko jest węższe i nie daje tak obszernych opcji rozwoju.
- Wymowa asystenta – wbudowane głośniki Google Home są nieco wyraźniejsze, aniżeli w urządzeniu Amazon Echo. Odpowiedzi z systemu bywają skuteczniejsze w przypadku asystenta Googla, który obsługuje także język polski. Niestety Amazon Alexa nie funkcjonuje w naszym ojczystym języku.
- Wygląd zewnętrzny – wirtualni asystenci w formie głośników wyglądają bardzo podobnie. Ten od Amazona wydaje się nieco smuklejszy, aczkolwiek kompaktowe rozmiary to wyróżniki obydwu sprzętów.
Sporym minusem Amazon Alexa jest brak obsługi języka polskiego. Dla wielu osób to spory problem. Z tego względu często wybieraną opcją jest Google Home mini po polsku. Istotna jest też kwestia funkcjonalności wybranego oprogramowania. Alexa potrafi m.in. szukać przepisów na dania obiadowe, udzielać porad dot. ciąży, czytać e-maile, zamawiać pizzę, opowiadać książki, a nawet wyszukiwać repertuar kina. Dla porównania: Google Home jest w pełni zintegrowany z usługami Google, dzięki czemu bez problemu odtwarza muzykę, steruje inteligentnym domem, sprawdza pogodę, a nawet śpiewa piosenki.
Inteligentny głośnik po polsku – jak skonfigurować Google Home?
Konfiguracja Google Home jest prosta. Musisz otworzyć konto Google, zalogować się i pobrać aplikację Home na smartfona. Następnie:
- Umieść głośnik jak najbliższej routera Wi-Fi.
- Uruchom aplikację Google Home na swoim telefonie
- Wybierz urządzenie Google Home, którego ustawienia chcesz zmienić.
- W prawym dolnym rogu wejdź w ustawienia konta.
- Wybierz opcję ustawienia.
- Przejdź do zakładki języki, a następnie dodaj język Polski
Po połączeniu wirtualnego asystenta z lokalną siecią Wi-Fi, możesz przejść do personalizacji usługi. Aby Asystent Google działał po polsku, głośnik musi być połączony z telefonem obsługującym aplikację Home. To rozwiązanie umożliwiające stworzenie prostego systemu smart home nawet w kilkanaście minut.
Konfiguracja Alexa Echo Dot – krótki poradnik
Niestety Alexa po polsku nie jest dostępna, co zniechęca wielu użytkowników do jej zakupu. Jeśli asystent głosowy po polsku nie jest Twoim kryterium oceny, możesz wybrać wirtualną asystę – Alexa. Aby uruchomić oprogramowanie i głośnik:
- Pobierz aplikację Amazon Alexa na smartfona.
- Podłącz głośnik do źródła zasilania.
- Skonfiguruj system w aplikacji – potrzebujesz do tego konta Amazon oraz stabilnego łącza sieciowego w domu. Alternatywnie możesz wykorzystać połączenie Bluetooth.
- Umieść Echo Dot w dogodnej lokalizacji – najlepiej w centralnych miejscach pomieszczeń domowych.
Sprawdzony inteligentny głośnik po polsku to z pewnością nie Alexa. Jeśli zależy Ci na polskiej obsłudze językowej, musisz wybrać Google Home. Każde z rozwiązań jest warte uwagi. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, ustal preferencje i potrzeby domowników. Jeśli chodzi o cenę – zdecydowanie tańszy będzie Google Home Mini w cenie do 100-200 złotych. Alexa Echo kosztuje nawet ponad 500 złotych.
Witam, co oznacza w instrukcji Google Home u Państwa w artykule „Musisz otworzyć nowe konto Google,”, czy to oznacza że na dotychczasowym nie da się tego zrobić? Mam zakupiony głośnik Google Home i nie potrafię go zmusić by odpowiadał i komunikował się w języku Polskim… Czy da się to w ogóle zrobić?
Dzień dobry,
głośnik możesz skonfigurować przy użyciu swojego obecnego konta Google. Aby to zrobić, musisz wejść do aplikacji Home w swoim telefonie. Następnie musisz kliknąć w prawym dolnym rogu w ustawienia konta, następnie wybrać w opcję „ustawienia” i w zakładce „asystent” wejść w „języki”, a następnie dodać język polski. Język polski powinien pojawić się na liście jako drugi po języku angielskim US.
Aby funkcja działała po polsku, głośnik musi być połączony z telefonem z asystentem Google i aplikacją Google Home.
Większej bzdury nie słysząłem asystent googla na głośniku nie działa w języku polskim