Zmniejszenie żywotności baterii jest główną przyczyną starzenia się sprzętu. Bardzo częstym objawem zużycia smartfonów, laptopów, tabletów i innych urządzeń jest łwąśnie coraz krótsza praca na jednym ładowaniu. Czy można coś z tym zrobić? Z tego artykułu dowiesz się jak wydłużyć żywotność baterii oraz jak wydlużyć czas pracy na baterii.
Żywotność baterii – czemu baterie się zużywają?
Najczęściej stosowanym typem baterii w urządzeniach takich jak laptopy czy smartfony są baterie litowo-jonowe. Są to baterie o stosunkowo dużej odporności na ładowanie i rozładowywanie. Ich żywotność nie jest jednak nieograniczona.
Każda bateria ma ograniczoną liczbę cykli. Jako jeden cykl liczy się jako naładowanie od 0% do 100%. Ładowanie baterii litowo-jonowych nie zużywa jednak cykli liniowo, czyli w taki sam sposób niezależnie od poziomu naładowania baterii. Ładowanie w zakresie od 20 do 80% może zużyć np. 0,1 cyklu, a ładowanie od 80 do 100% 0,6 cyklu, a od 0 do 20% 0,3 cyklu. Precyzyjne wartości będą różnić się w zależności od konkretnego modelu, baterii i innych czynników. Ogólna zasada mówi jednak, że baterie zużywają się najbardziej przy ładowaniu przy niskim i wysokim poziomie naładowania. Przyjmuje się jednak, że aby dbać o baterię:
- Nie należy jej rozładowywać poniżej 15%.
- Nie należy ładować jej powyżej 85%.
- Lepiej nie narażać baterii na ekstremalne temperatury: mróz, upał.
Jak wydłużyć czas pracy na baterii? Praktyczne porady
Osobną kwestią do żywotności samej baterii jest to, ile energii zużywa smartfon. Oczywiście niższe zużycie energii oznacza dłuższe działanie telefonu na jednym ładowaniu. Najłatwiej jest wydłużyć życie baterii przez zastosowanie jednego z automatycznych systemów oszczędzania. W systemie Android wystarczy rozwinąć górną belkę opcji i wybrać oszczędzanie baterii. Niektóre telefony mają jeszcze ultra tryb oszczędzania, który ogranicza funkcjonalność telefonu, upodabniając go do sprzętu sprzed 20 lat.
Możemy również samodzielnie wyłączyć kolejne, obciążające baterię funkcje telefonu. Można wśród nich wymienić:
- Ekran – w miarę możliwości zmniejsz jasność ekranu. Dobrym pomysłem jest też ciemny motyw systemu oraz ciemniejsza tapeta.
- Internet – aby oszczędzać baterię włączaj Internet jedynie wtedy, kiedy go potrzebujesz.
- GPS (lokalizacja) – ta sama zasada, co powyżej.
- Synchronizacja.
- Bluetooth i NFC – nie włączaj ich bez potrzeby.
Baterię zużywają również wszelkie aplikacje działające w tle – media społecznościowe, serwisy streamingowe czy mapy.
Co jeszcze można zrobić?
Niestety, producentom telefonów (oprócz nielicznych wyjątków) nie zależy na tym, by baterie w telefonach działały przez wiele lat. Wolą skupić się na tym, by bateria miała maksymalną pojemność w momencie zakupu telefonu. Nie możemy więc ustalić, że telefon wyłącza się przy poziomie naładowania 15%, albo przestaje ładować przy 85%.
Nie można też ustalić tego z poziomu aplikacji zewnętrznej, choć te są bardzo pomocne przy ustalaniu optymalnych poziomów naładowania naszej baterii i mogą wysyłać powiadomienia w momencie, gdy trzeba odłączyć sprzęt od ładowarki. Taka aplikacja podpowie również, jakie funkcje telefonu zużywają najwięcej energii. By odnaleźć odpowiedni program wystarczy wyszukać w sklepie z aplikacjami hasło bateria lub podobne, np. oszczędzanie energii. Zużycie baterii przez poszczególne aplikacje można poznać również z poziomu samego Androida przez wejście w ustawienia → bateria i wydajność → użycie baterii, ale nie znajdziemy tam informacji o części prądu zużywanego przez ekran czy inne systemy telefonu niebędące oprogramowaniem.
Czy telefon automatycznie dba o baterię?
Pewnym wyjściem może być przeprowadzenie roota telefonu, czyli włamanie się do systemu operacyjnego przez użytkownika w celu przejęcia całkowitej kontroli nad sprzętem. To jednak rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników, które dodatkowo unieważnia gwarancję.
Współczesne telefony nie dopuszczają do szybkiego uszkodzenia baterii przez zbyt duże rozładowanie czy przeładowanie. Choć telefon pokazuje 0%, to w rzeczywistości posiada jeszcze minimalne rezerwy, które chronią baterię przed uszkodzeniem. Podobnie jest w sytuacji, gdy bateria jest naładowana do 100% – np. w nocy telefon nie będzie co chwilę ładował jednego procenta baterii, by nie zużywać bez potrzeby cyklu.
Czy dobrym pomysłem jest ładowanie telefonu w trybie ULTRA OSZCZĘDZANIA BATERII? Mam telefon, który ładuje się bardzo szybko mimo to włączyłem ten tryb i telefon naładował się jeszcze szybciej. Nie wiem jak to określić ale czy ,,wartość,, naładowania będzie takie samo jak w normalnym trybie pracy telefonu?