Płyty główne komputerów stacjonarnych w większości przypadków są wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną. To samo tyczy się laptopów. Komputery mobilne i stacjonarne ze zintegrowanym układem graficznym to dobry wybór do użytku domowego. W tym artykule wyjaśniamy, co to jest zintegrowana karta graficzna i czy nadaje się do gier komputerowych.
Czym jest zintegrowana karta graficzna?
Karta graficzna zintegrowana to układ, który odpowiada za wyświetlanie obrazu z komputera na ekranie zewnętrznym. Taki system może działać w laptopach i stacjonarnych komputerach. Grafika generowana w ten sposób nie jest gorszej jakości niż ta transmitowana przez dedykowane układy. Zintegrowana karta graficzna nie jest odrębnym podzespołem komputerowym. W przeciwieństwie do karty dedykowanej, stanowi ona jedną część z płytą główną urządzenia. Ma też wbudowany procesor graficzny, który odpowiada za przetwarzanie sygnałów elektrycznych i przekazywanie ich do monitora.
Gdzie i dlaczego stosowane są zintegrowane karty graficzne?
Zintegrowane karty graficzne można spotkać w nowoczesnych laptopach biznesowych oraz modelach przeznaczonych do użytku domowego. Producenci komputerów decydują się na montaż scalonych układów z kilku powodów:
- zmniejszenie kosztów produkcji,
- redukcja zużycia energii – to szczególnie istotne w laptopach,
- niższa cena zakupu komputera,
- oszczędność miejsca i mniejsza masa – dzięki temu komputery mogą być coraz mniejsze i lżejsze.
Komputer lub laptop ze zintegrowaną kartą graficzną to suża oszczędność pieniędzy, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Zintegrowana karta graficzna to dobry wybór, ale tylko wtedy, kiedy nie potrzebujesz sprzętu do bardziej skomplikowanych zadań wymagających wydajnego układu graficznego. Zintegrowana karta graficzna nie sprawdzi się w grafice komputerowej, obróbce wideo oraz wysoce zaawansowanych grach komputerowych.
Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana? Co wybrać?
Wybór pomiędzy zintegrowaną a dedykowaną kartą graficzną jest oczywisty. Im większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową oraz wyższą jakość wyświetlanego obrazu, tym lepszej karty graficznej potrzebujesz. Wybierz zintegrowany układ, jeśli używasz laptopa lub stacjonarnego PC tylko do przeglądania Internetu, edycji tekstu i innych prostych zastosowań. Ograniczysz koszt zakupu urządzenia oraz pobór prądu.
Dedykowane karty graficzne warto wybrać przede wszystkim do gier komputerowych (zarówno rozgrywki, jak i tworzenia). Zewnętrzna grafika dobrze sprawdza się w projektowaniu 3D, edycji klipów wideo oraz audio.
Wady i zalety zintegrowanej karty graficznej
Zalety | Wady |
Niewielkie rozmiary zintegrowane w płycie głównej | Znacznie słabszy poziom wydajności |
Niskie koszty produkcji | Wysokie temperatury pracy |
Mały pobór energii podczas pracy | Pamięć współdzielona z RAM (to mocno ogranicza możliwości karty) |
Konieczność wymiany całej płyty głównej w razie awarii |
Zintegrowana karta graficzna do gier – czy to dobry pomysł?
Zdecydowanie nie! Szukasz komputera do gier? Nigdy nie bierz pod uwagę laptopa lub komputera ze zintegrowaną kartą graficzna. Najnowsze gry na PC są wymagające pod względem zapotrzebowania na moc obliczeniową. To powoduje, że karty zintegrowane często nie są w stanie poradzić sobie z nawet z najniższymi ustawieniami jakości grafiki podczas rozgrywki.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.