WhatsApp to komunikator, który zadebiutował w 2009 roku. Od 2014 roku właścicielem oprogramowania jest Meta. Aplikacja WhatsApp jest bezpiecznym narzędziem do komunikacji. Dane przesyłane przez komunikator są zabezpieczone kodem autoryzacyjnym. Dzięki temu nikt poza dwojgiem rozmówców nie ma dostępu do treści wiadomości.
Co to jest WhatsApp?
Aplikacja WhatsApp umożliwia przesyłanie wiadomości z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu. Aplikacja jest dostępna na komputery lub w smartfony.
Jakie są funkcje WhatsApp? Jak działa ten komunikator? Po zainstalowaniu oprogramowania możesz wysyłać:
- wiadomości tekstowe,
- wiadomości głosowe (nagrania),
- dokumenty, np. Word, Excel,
- ankiety,
- zdjęcia i wideo,
- kontakty,
- dane geolokalizacyjne.
Komunikator daje ogromne możliwości. Aplikacja umożliwia importowanie kontaktów z Messengera, a także: tworzenie awatarów, zmianę wyglądu interfejsu, edycję dźwięków powiadomień i modyfikowanie udostępnianych statusów. Dużym atutem aplikacji jest możliwość tworzenia czatów grupowych. Ten fakt docenia coraz większa liczba użytkowników. W 2022 roku z aplikacji korzystało ponad 16 mln Polaków.
Jak zainstalować WhatsApp? Krok po kroku
Instalacja aplikacji WhatsApp jest prosta. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków. Przedstawimy je na przykładzie instalacji komunikatora w systemie Android.
- Pobierz aplikację ze sklepu Google Play i zainstaluj.
- Otwórz program i zaakceptuj regulamin WhatsApp.
- Zarejestruj swój numer telefonu.
- Podaj swoje dane osobowe i zakończ rejestrację nowego użytkownika.
To prosty poradnik, jak zainstalować WhatsApp.
Czy WhatsApp jest bezpieczny?
Aplikacja WhatsApp oraz komunikator na komputer to bezpieczne oprogramowanie. Zgodnie z regulaminem wiadomości są zabezpieczone wbudowanym pełnym szyfrowaniem. Dotyczy to: wiadomości, zdjęć, filmów, tzw. głosówek, dokumentów oraz statusów. Mimo wprowadzenia kodów weryfikacyjnych aplikacja WhatsApp wciąż generuje spore zagrożenia. Dotyczy to głównie osób starszych oraz niezaznajomionych z nowymi technologiami.
Ataki phishingowe to najpowszechniejsza forma działania oszustów na tej platformie. Cyberprzestępcy podszywają się pod sprzedawców na OLX, Allegro, a także operatorów sieci telekomunikacyjnych. W ten sposób wyłudzają pieniądze poprzez kliknięcie użytkownika w podejrzany link. Przedstawiamy trzy porady, które uchronią Cię przed niebezpieczeństwami na WhatsApp’ie.
- Ustaw opcję niewidoczności profilu dla osób spoza kontaktów.
- Stosuj weryfikację dwuetapową.
- Nigdy nie klikaj podejrzanych linków.
Chcesz zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami? Wystarczy, że zachowasz czujność. Wiadomości phishingowe najczęściej zawierają błędy językowe lub mają typowo robotyczny charakter pisania.
WhatsApp vs Messenger – jaki komunikator jest bezpieczniejszy?
Dużym atutem WhatsApp’a jest ogólnodostępność. Messenger został zablokowany w kilku krajach: Iran, Chiny i Korea Północna. Najistotniejsze różnice WhatsApp vs Messenger przedstawiamy w poniższej tabeli.
Messenger | |
możliwość wysyłania wiadomości tylko w obrębie kontaktów w aplikacji | każdy użytkownik Messengera/Facebooka może wysyłać wiadomości do innych użytkowników |
opcja przesyłania plików muzycznych, dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych z poziomu aplikacji | brak możliwości wysyłania wielu typów plików przez aplikację mobilną |
brak utraty jakości przesyłanych zdjęć | konwersja stratna plików graficznych |
pełne szyfrowanie dla wszystkich wiadomości | szyfrowanie end-to-end dostępne tylko w trybie znikających wiadomości |
Aplikacja WhatsApp wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem w porównaniu do Messengera. Brak konieczności integracji z Facebook’iem i możliwość użytkowania aplikacji praktycznie w każdym kraju. To nie wszystko, czym wyróżnia się WhatsApp. Aplikacja szyfruje wszystkie wiadomości oraz umożliwia tworzenie bezpiecznej sieci kontaktów. Jeśli chcesz swobodnie komunikować się z innymi osobami, niezależnie od kraju – wypróbuj WhatsApp.