W sieci, a szczególnie na forach internetowych znajdziesz wiele postów, które zamieszczane są przez rodziców martwiących się o swoje dzieci. Popularny fonoholizm to nic innego, jak uzależnienie od telefonu komórkowego, które może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda uzależnienie od telefonu i czy można temu w jakikolwiek sposób zapobiegać? Oto kilka kluczowych informacji.
Uzależnienie od telefonu – kto jest narażony na tę chorobę?
Fonoholizm to choroba, która nazywana jest uzależnieniem od telefonu komórkowego lub innych urządzeń mobilnych takich, jak np. tablet. To nałóg, który zaliczamy do grupy behawioralnych uzależnień i jak najbardziej można je leczyć. Uzależnienie od telefonu u dzieci zauważalne jest znacznie częściej, aniżeli u osób dorosłych, choć nie można wykluczać takiego schorzenia nawet u osób w podeszłym wieku. Dzisiejsze telefony komórkowe to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają niemal nieograniczony kontakt ze światem. To mocno wpływa na pojawianie się choroby, jaką jest uzależnienie od smartfona. Można zatem śmiało powiedzieć, że praktycznie każdy może popaść w fonoholizm niezależnie od wieku, statusu społecznego oraz płci.
Uzależnienie od telefonu – objawy
Każde uzależnienie ma swoje objawy, które często trudno zaobserwować. Jeśli chodzi o fonoholizm – obawy są widoczne już od pierwszych etapów uzależnienia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda uzależnienie od telefonu u dorosłych i u dzieci, oto kilka podstawowych objawów:
- ciągłe noszenie telefonu ze sobą,
- nagminne wyciąganie i wkładanie telefonu do kieszeni,
- okazywanie złości, a nawet agresji kiedy telefonu nie ma w zasięgu ręki,
- sięganie po telefon bez konkretnego powodu,
- uczucie dyskomfortu, kiedy nie masz telefonu ze sobą,
- problemy z koncentracją,
- brak kontroli nad upływającym czasem podczas korzystania ze smartfona,
- omamy słuchowe – tylko w wysokich stadiach rozwoju nałogu,
- zbyt częste komunikowanie się ze światem poprzez media społecznościowe.
Oczywiście to tylko kilka podstawowych objawów, które prędzej czy później są widoczne u każdego, kto cierpi na fonoholizm. Uzależnienie od smartfona to poważny problem, gdyż powoduje nawet niemożność powstrzymania się od korzystania z telefonu komórkowego.
Jakie są przyczyny występowania fonoholizmu?
Uzależnienie od telefonu może mieć różne podłoża. U dzieci, jak i u dorosłych osób tego typu uzależnienia najczęściej pojawiają się z takich powodów, jak:
- brak pewności siebie,
- problemy w kontaktach z ludźmi (na żywo),
- problemy z dobrym zagospodarowaniem własnego czasu,
- chęć wywołania uczucia akceptacji u innych osób,
- niepoprawne wzorce np. rodzice często korzystający ze smartfonów,
- powszechne użytkowanie telefonów komórkowych – nawet przez dzieci,
- brak własnego hobby i zainteresowań w wolnym czasie,
- choroby i zaburzenia psychiczne.
Innym powodem może być zbyt długie korzystanie z telefonu przez dzieci. Telefon w rękach najmłodszych to coraz częstszy widok. Niestety, jeśli dziecko ma stały kontakt ze smartfonem lub innymi podobnymi urządzeniami, może się od nich uzależnić. Teraz już wiesz, skąd bierze się fonoholizm i jakie są jego główne objawy. Skuteczną metodą leczenia może być np. odwyk od telefonu, choć tak drastyczna metoda może spowodować, że osoba uzależniona poczuje się niepewnie, wpadnie w złość lub nawet nawyk ulegnie pogłębieniu w przyszłości.
Jak leczyć uzależnienie od smartfona?
Jest wiele metod leczenia uzależnienia od telefonu. Pewną terapią szokową może być nagły odwyk od telefonu, choć w wielu przypadkach nie przynosi to zamierzonych efektów. Według specjalistów z zakresu leczenia uzależnień, warto rozpocząć leczenie uzależnienia stopniowo. Fonoholizm to choroba, która może wywoływać agresję oraz brak kontroli nad własnym ciałem np. tiki nerwowe. Kiedy okazuje się, że dziecko lub osoba dorosła cierpi na uzależnienie od smartfona – pierwszym krokiem powinno być jasne wyjaśnienie problemu oraz szczera rozmowa. Dopiero w kolejnych krokach warto podjąć decyzję o czasowym ograniczeniu dostępu do telefonu, a nawet zorganizowaniu innych zajęć w ciągu dnia. Należy pamiętać, że najlepszą metodą walki z uzależnieniem od telefonu jest terapia zalecona przez specjalistę. W lżejszych przypadkach oczywiście mogą zadziałać takie metody jak nowe hobby czy ćwiczenia fizyczne, jednak nieleczony fonoholizm może się pogłębiać. Dlatego im szybciej skorzystamy z fachowej pomocy, tym lepiej.
Ze względu na fakt, iż osoba uzależniona często traci zainteresowanie światem rzeczywistym i po prostu oddala się od innych, warto spróbować dotrzeć do niej na wszelkie możliwe sposoby. Jeśli chodzi o dzieci – to właśnie rodzice powinni dbać o to, by ich pociecha nie użytkowała smartfona zbyt długo i próbowała korzystać z innych form rozrywki.
Jak ustrzec się przed fonoholizmem? Jakie mogą być skutki tego nałogu?
Chcesz wiedzieć, w jaki sposób skutecznie ustrzec się przed fonoholizmem? Uzależnienie tego typu powoduje wiele przykrych skutków, np. psychiczny dyskomfort, zaniedbywanie rodziny i przyjaciół, ciągłe rozproszenie i brak koncentracji, tendencja do izolowania się oraz przeciążenie organizmu, co może skutkować uczuciem zmęczenia. Jeśli chcesz chronić siebie i swoją rodzinę przed uzależnieniem od telefonu, koniecznie dbaj o to, aby każdy miał jakiekolwiek hobby. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia uzależnienia. Dopilnuj też, by dzieci nie korzystały z telefonu zbyt długo.
Jeśli zaobserwujesz pierwsze objawy uzależnienia od telefonu – nie zwlekaj i działaj tak szybko, jak to możliwe. Skontaktuj się z lekarzem, np. psychoterapeutą. Szybkie działanie daje znacznie większe szanse na uchronienie się przed naprawdę przykrymi konsekwencjami tego uzależnienia.