Zastanawiasz się, jakie ulgi podatkowe możesz uwzględnić w swoim rocznym rozliczeniu PIT? Jest ich naprawdę wiele, a jedną z nich jest ulga na Internet – 2023. Chcesz dowiedzieć się, ile wynosi, jak ją uwzględnić i kiedy nie będziesz mógł odliczyć dodatkowej kwoty od podstawy opodatkowania? Sprawdź!
Czy internet można odliczyć od podatku? Dowiedz się więcej!
Ulga na Internet PIT przysługuje każdemu, kto korzysta z usług telekomunikacyjnych oraz spełnia podstawowe warunki. W ostatnich latach rząd mocno zaostrzył możliwość ubiegania się o odliczenie określonej kwoty od podstawy opodatkowania w ramach ulgi internetowej. Ulga na Internet 2023 będzie możliwa do wykorzystania tylko wtedy, jeśli nie wykorzystałeś jej dwukrotnie w dwóch poprzednich latach. Co to oznacza w praktyce? Dla przykładu: jeśli ulga na Internet PIT została uwzględniona w latach 2021 i 2022, oznacza to, że za 2023 rok nie będziesz mógł z niej skorzystać. Kiedy jednak nie korzystałeś jeszcze z tego benefitu lub uwzględniłeś ulgę tylko raz w swoim rocznym rozliczeniu PIT, wciąż możesz z niej skorzystać w 2023 roku.
Uwaga! Ulga na internet PIT dostępna jest wyłącznie przez dwa lata podatkowe następujące bezpośrednio po sobie.
Jak więc w praktyce działa ulga na Internet? Ile razy można odliczyć kwotę od podatku w ramach korzystania z usług internetowych? Musisz pamiętać, że ulgę uwzględnisz tylko dwa razy z rzędu w ramach rocznych rozliczeń PIT – tak wynika z przepisów.
Ulga na internet 2023 – co warto wiedzieć?
Dość istotną informacją jest fakt, iż ulga na Internet PIT przysługuje tylko dwa lata z rzędu w ramach rocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Lat rozliczeniowych z ulgą nie można ze sobą rozdzielać. Oznacza to, że złożenie deklaracji z ulgą internetową w 2022 generuje też konieczność złożenia takowej deklaracji w 2023 roku.
Zastanawiasz się, jak odliczyć internet 2023 Zrobisz to w prosty sposób na swojej deklaracji PIT. Możesz to zrobić samodzielnie lub poprosić profesjonalne biuro rachunkowe. Kwota ulgi wynosi 760 złotych w całym roku podatkowym. Jeśli płacisz za Internet więcej, możesz odliczyć maksymalnie powyższą kwotę i ani złotówki więcej.
Ulgę na Internet uwzględnisz w podstawowym zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Musisz też uzupełnić załącznik PIT/O, podając łączną kwotę odliczeń od dochodu, a następnie przepisać te informacje do rocznego zeznania podatkowego.
Podstawa prawna
Odliczenie Internetu to popularne działanie wśród wielu podatników, którzy składają roczne deklaracje podatkowe. Warto wiedzieć, że z tego typu ulgi może skorzystać każdy, kto rozlicza:
- PIT-36 – dotyczący działalności gospodarczej rozliczanej w skali podatkowej;
- PIT-37 – dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej;
- PIT-28 – dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jeśli jednak chodzi o szczegółowe informacje na temat tego, komu przysługuje ulga na Internet, doskonałym źródłem są dwa zapiski ustawowe, a mianowicie:
- Art. 26 ust. 1 pkt. 6a UPDOF – wskazuje na fakt, że podatnik z tytułu odliczenia Internetu od podatku może to zrobić w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty rzędu 760 złotych.
- Art. 26 ust. 6h UPDOF – mówi o tym, że każdemu podatnikowi przysługuje odliczenie Internetu wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, pod warunkiem, że w poprzednich rozliczeniach nie korzystał z tej ulgi.
Oznacza to, że każdemu podatnikowi przysługuje ulga na Internet. Od kiedy ulga obowiązuje? Przepisy funkcjonują od 2013 roku, ale zasady stosowania ulgi zmieniły się dość znacznie, i co jakiś czas przechodzą pewne modyfikacje.
Ulga na Internet PIT – podsumowanie
Ulga na Internet PIT obowiązuje osoby, które korzystają z Internetu w telefonie komórkowym, w domu lub w przenośnym modemie czy nawet laptopie. Warto też dodać, że Urząd Skarbowy nie wymaga udowodnienia, iż w rzeczywistości korzysta się z zasobów Internetu. Warto jednak mieć podstawową dokumentację, aby w razie kontroli ze strony US udowodnić, że ulga na Internet PIT naprawdę Ci przysługuje.
Ciekawostka! Osoby rozliczające się z fiskusem jako małżeństwo, mogą uwzględnić ulgę na internet podwójnie, a więc finalnie kwota odliczenia od podatku wyniesie 1520 złotych. Warto jednak mieć na uwadze, iż taka kwota nie może być odliczona wyłącznie od dochodów jednego małżonka, a musi być podzielona pomiędzy dwie osoby. Aby skorzystać z ulgi, małżonkowie muszą wykazywać dochody w zeznaniach rocznych.
Warto też dodać, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą – odliczający koszt Internetu jako koszty uzyskania przychodu, nie mogą skorzystać z ulgi na Internet PIT. To możliwe tylko wtedy, kiedy wydatki na cele telekomunikacyjne nie są uwzględniane w kosztach firmowych, a z Internetu podatnik korzysta także prywatnie. Wtedy istnieje opcja uwzględniania ulgi PIT na Internet w rozliczeniu podatkowym.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.