W sieci pojawia się coraz więcej głosów, że chińska aplikacja TikTok szpieguje swoich użytkowników. Grudzień 2022 roku był przełomem w kwestii zakazu korzystania z tego oprogramowania. Amerykański senat zabronił pracownikom federalnym instalacji TikToka. Takie restrykcje pojawiły się w wyniku obaw i szpiegowanie użytkowników przez Chiny.
TikTok – szpieguje czy nie?
Obawy coraz większej liczby państw i instytucji nie są bezpodstawne. TikTok przechowuje dane użytkowników odnoszące się do miejsc logowania oraz informacji osobowych. Co na ten temat mówi prawo obowiązujące w Chinach? Wszystkie chińskie firmy są zobowiązane do udostępniania przechowywanych danych do wglądu rządu.
Zakres danych pobieranych przez samą aplikację TikTok również budzi pewne podejrzenia. Oprogramowanie na smartfony ma dostęp do:
- kontaktów w telefonie,
- imię i nazwisko właściciela urządzenia,
- informacje o kartach płatniczych.
W 2019 roku miał miejsce pierwszy incydent związany z bezpieczeństwem danych na TikToku. Aplikacja musiała zapłacić Federalnej Komisji handlu grzywnę prawie 6 mln dolarów za gromadzenie danych osobowych dzieci poniżej 13. roku życia bez zgody rodziców.
Gdzie nie można używać TikToka?
Na tę chwilę nie tylko rząd amerykański walczy z używaniem aplikacji TikTok. Komisja Europejska zbanowała oprogramowanie na telefonach służbowych swoich pracowników. Takie działania zapoczątkowali amerykanie, a do nich dołączają kolejne kraje. Obecnie z TikToka nie można korzystać na terenie:
- Afganistanu,
- Armenii,
- Azerbejdżanu,
- Indii,
- Iranu,
- Pakistanu.
Na tę chwilę pracownicy polskiego resortu dyplomacji nie mają zakazu korzystania z aplikacji TikTok. To nie oznacza, że w przyszłości ów zakaz nie zostanie wprowadzony. Pełnomocnik ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP (Stanisław Żaryn) poinformował, że trwają analizy chińskich technologii telekomunikacyjnych. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości aplikacja TikTok może zostać zablokowana dla urzędników także w Polsce.
Ważne! Komisja Europejska w zawiązku z zakazem użytkowania TikToka przez urzędników nałożyła obowiązek usunięcia oprogramowania do 15 marca ze wszystkich urządzeń.