Użytkowanie domowego telewizora jako monitora do komputera nie stanowi żadnego problemu. Nowoczesne ekrany wyposażone w złącza HDMI w kilka sekund podepniesz do laptopa. Takie rozwiązanie sprawdzi się do rozgrywek w grach komputerowych. Obraz z komputera na TV w przypadku pracy biurowej to gorszy pomysł.
Telewizor zamiast monitora – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Możesz wybrać telewizor z funkcją monitora wtedy, kiedy zależy Ci na rozgrywce w gry online w wysokiej rozdzielczości. To dobre rozwiązanie w dużych pomieszczeniach, gdzie odległość od telewizora wynosi co najmniej kilka metrów. Jeśli usiądziesz w odległości 1-2 metrów od dużego monitora, prawdopodobnie odczujesz spory dyskomfort. Obraz z komputera na TV wyda Ci się niewyraźny, a dodatkowo odczujesz ból oczu już po kilku minutach. Telewizor jako monitor nie jest polecany do pracy biurowej. Wynika to z większych rozmiarów TV domowych.
Chcesz oglądać filmy, seriale i grać w gry? Telewizor jako monitor będzie strzałem w dziesiątkę. Wystarczy, że zadbasz przy tym o odpowiednią odległość od ekranu, oświetlenie pomieszczenia oraz poprawną konfigurację sprzętu.
TV jako monitor – w jaki sposób połączyć ekran z komputerem?
Nowoczesne telewizory są wyposażone w identyczne złącza, jak monitory komputerowe. Dzięki temu podłączenie TV jako monitor jest bezproblemowe. Kilka sposobów na szybkie podłączenie komputera do domowego telewizora to:
- Złącze HDMI – to najszybszy sposób, aby przesłać obraz z komputera na TV. Nie wymaga dodatkowego oprogramowania, a transmisja odbywa się bez zbędnych opóźnień. Warto dodać, że kabel HDMI umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku jednocześnie.
- Przejściówki VGA –> HDMI – takie rozwiązanie sprawdzi się w starszych telewizorach, które nie są wyposażone w złącza HDMI. Używanie przejściówek spowalnia transfer danych, co może powodować opóźnienia w wyświetlanym obrazie.
- Złącze Displayport – uniwersalny interfejs umożliwiający połączenie komputera z telewizorem, monitorem oraz kinem domowym. Obsługuje do 4 linii transmisyjnych z prędkością do 2,7 Gb/s.
- Połączenie bezprzewodowe – nowoczesne telewizory są wyposażone w moduł Wi-Fi. To pozwala na transmitowanie obrazu z komputera na telewizor, bez użycia przewodów HDMI i przejściówek. To generuje największe opóźnienia w transmisji danych, szczególnie jeśli z połączenia sieciowego korzysta wielu użytkowników jednocześnie.
Aby używać TV jako monitor, możesz wykorzystać kilka metod transmisji. Najmniej awaryjną będzie połączenie dwóch urządzeń kablem HDMI. Takie medium transmisyjne zapewnia też najlepszą jakość obrazu i dźwięku.