Smartfony produkowane w dzisiejszych czasach są wręcz naszpikowane wydajną elektroniką oraz ogniwami baterii o dużych pojemnościach. Jednocześnie obudowy telefonów są coraz mniejsze. Urządzenia się cieńsze, maleją również ramki wokół ekranów. Sprawia to, że nagrzewanie się telefonów nawet podczas zwykłej pracy nie jest niczym wyjątkowym. Przegrzany telefon może być jednak sporym problemem, a w skrajnych sytuacjach zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do jego uszkodzenia. Sprawdź, jak się przed tym chronić!
Przegrzany telefon – dlaczego takie zjawisko występuje?
Nowoczesne urządzenia elektroniczne wyposażone w bardzo wydajne podzespoły często mają tendencję to generowania wysokich temperatur podczas pracy. Dotyczy to przede wszystkim telefonów oraz laptopów, ponieważ ich rozmiar utrudnia skuteczne chłodzenie. Zarówno w zupełnie nowych, jak i nieco starszych smartfonach zjawisko nagrzewania lub nawet przegrzewania się jest dość częste. W telefonach stosuje się co prawda pewne zabezpieczenia, które mają uchronić urządzenia przed nadmiernym wzrostem temperatury. Najczęściej jest to zmniejszenie wydajności podzespołów, co prowadzi do pogorszenia płynności działania smartfona. Można to zaobserwować na przykład podczas grania w wymagające gry. Telefony ze słabszym systemem zarządzania temperaturą, nawet pomimo świetnych podzespołów, mogą mieć problem z utrzymaniem wysokiej wydajności w grach przez dłuższy czas.
Dlaczego telefon się nagrzewa? Najczęstszymi powodami mogą być:
- zbyt intensywna eksploatacja urządzenia, np. w trakcie ładowania,
- częste ładowanie bezprzewodowe – to wytwarza wysokie temperatury, szczególnie podczas użytkowania zamienników ładowarek,
- uszkodzone ogniwo bateryjne,
- przetrzymywanie telefonu pod poduszką lub w słabo wentylowanej kieszeni,
- mocno zanieczyszczone oprogramowanie smartfona – to także może prowadzić do zwiększonej temperatury pracy urządzenia, a nawet jego przegrzania,
- błędy konstrukcyjne urządzenia, np. niewystarczające odprowadzanie ciepła przy nadmiernie nagrzewających się podzespołach,
- długotrwałe obciążenie urządzenia wymagającymi grami lub aplikacjami.
Są to najczęściej występujące powody, przez które telefon się przegrzewa, a w skrajnych przypadkach nawet wyłącza bez możliwości ponownego uruchomienia. Poznaj też kilka ciekawych wskazówek, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko przegrzewania się urządzenia. Kiedy telefon się przegrzewa:
Twój telefon się nagrzewa? Natychmiast wykonaj te czynności!
Kiedy zauważysz, że Twój smartfon osiąga nienaturalne temperatury lub nawet nie możesz utrzymać go w dłoni, czym prędzej wykonaj następujące czynności:
- wyłącz wszystkie aplikacje lub całe urządzenie,
- odepnij telefon od ładowarki,
- zdejmij etui,
- umieść smartfon w chłodniejszym, dobrze wentylowanym miejscu.
- wyczyść system operacyjny – często przywracanie ustawień fabrycznych pomaga w obniżeniu temperatury pracy urządzenia.
Uwaga! Wkładanie przegrzanego telefonu do lodówki lub zamrażarki również nie jest dobrym pomysłem! Zbyt szybka zmiana temperatury może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń sprzętu, które mogą być bardzo trudne do naprawy.
Jak zapobiegać przegrzewaniu się smartfona? To proste!
W jaki sposób uniknąć przegrzewania się telefonu komórkowego? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek:
- aktualizuj oprogramowanie zgodnie z zaleceniami producenta,
- staraj się utrzymywać aplikacje w możliwie najnowszych wersjach,
- wyłączaj zbędne aplikacje działające w tle,
- nie używaj telefonu zbyt intensywnie przez długi czas, zwłaszcza w trakcie ładowania
- nie zostawiaj smartfona na pełnym słońcu,
- korzystaj wyłącznie z oryginalnych akcesoriów, jak np. ładowarki, słuchawki oraz etui.
Jaka temperatura jest bezpieczna dla telefonu?
To, jaką temperaturę powinien mieć telefon zależy od konkretnego modelu i producenta. Przyjmuje się jednak, że normalna temperatura urządzenia nie powinna przekraczać 50°C. Smartfony mogą jednak działać pry znacznie wyższych temperaturach, dochodzących nawet do 70°C. Wiele telefonów jest wyposażonych w automatyczne systemy, które zmniejszają wydajność urządzenia w razie wystąpienia nadmiernej temperatury podzespołów. W skrajnych sytuacjach, urządzenie może się samo wyłączyć aby uniknąć przegrzania. Oznacza to, że posiadając nowoczesnego smartfona raczej nie musisz się martwić o jego uszkodzenie w wyniku przegrzania, jednak zbyt wysokie temperatury mogą znacznie obniżyć jego wydajność. To ile stopni powinien mieć telefon zależy od jego podzespołów. Niektóre telefony będą obniżać wydajność przy niższych temperaturach niż inne.
Inną kwestią są warunki atmosferyczne. Większości smartfonów nie powinno się przechowywać w temperaturze przekraczającej 45°C. Nie można więc zostawiać telefonu długotrwale na słońcu czy w nagrzanym samochodzie. Mróz także nie jest korzystny dla urządzeń elektronicznych. Przyjmuje się, że temperatury poniżej -20°C także mogą doprowadzić do uszkodzenia smartfona.
Jak naprawić przegrzany telefon? Czy to w ogóle możliwe?
Naprawa przegrzanego smartfona, który nie chce się uruchomić, może być wysoce kosztowna. Jeśli przegrzaniu uległy takie podzespoły, jak procesor, karta graficzna czy pamięć operacyjna, może okazać się, że naprawa będzie po prostu nieopłacalna. W serwisie telefonów komórkowych prawdopodobnie otrzymasz informację o konieczności wymiany płyty głównej na nową, a to zawsze oznacza ogromne koszty, które mogą przewyższyć wartość rynkową Twojego telefonu.