Rejestracja nowego samochodu tuż po zakupie jest dość prosta. Wystarczy mieć komplet dokumentów rejestracyjnych i to wszystko. Przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym przewidują, że rejestracji dokonuje się na podstawie złożonego wniosku i kompletu dokumentów powiązanych z pojazdem. Sprawdź, jak w praktyce przebiega rejestracja auta online.
Rejestracja pojazdu online – krok po kroku
Aby zarejestrować pojazd kupiony w salonie lub jako auto z drugiej ręki wystarczy przejść prostą procedurą. Wszelkich formalności dopełnisz przez internet. Rejestracja auta online wygląda następująco:
- Wejdź na stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd.
- Zaloguj się na swój profil zaufany i wybierz zakładkę usług dla obywatela.
- Wybierz formularz zgłoszenia zbycia lub zakupu pojazdu.
- System zada Ci kilka pytań odnośnie do tego, w jaki sposób stałeś się właścicielem pojazdu.
- Po uzupełnieniu podstawowych informacji otrzymasz gotowy formularz do uzupełnienia.
- Po wypełnieniu dokumentacji musisz tylko wysłać go do odpowiedniego wydziału komunikacji.
Uwaga! Odbiór dowodu rejestracyjnego oraz tablic dla danego pojazdu wiąże się z koniecznością osobistej wizyty w urzędzie. Opcjonalnie możesz udzielić w tym celu pełnomocnictwa osobie trzeciej.
Na zgłoszenie faktu nabycia pojazdu oraz chęci jego przerejestrowania masz 30 dni od czasu podpisania umowy kupna-sprzedaży lub darowizny.
Rejestracja i przerejestrowanie samochodu – ile to trwa?
Obecnie rejestracja samochodu przez internet jest nieco szybsza niż standardowa wizyta w urzędzie. Niestety nie da się uniknąć osobistego stawiennictwa ze względu na konieczność odbioru dokumentów i tablic rejestracyjnych.
Pierwsza rejestracja czasowa obowiązuje przez 30 dni od czasu złożenia kompletu dokumentów. W tym czasie urząd weryfikuje podane informacje i produkuje oryginalne dokumenty. Otrzymując tymczasowy dowód rejestracyjny, możesz poruszać się nabytym pojazdem. Po upływie miesiąca urząd może przedłużyć ten okres o kolejne 14 dni lub wydać gotowe dokumenty.
Rejestracja samochodu online – co jest potrzebne?
Aby rejestracja pojazdu online przebiegła pomyślnie potrzebujesz:
- uzupełnionego wniosku o rejestrację,
- dokumentów potwierdzających legalny zakup auta (faktura VAT, umowa kupna-sprzedaży),
- aktualne tablice rejestracyjne pojazdu i dowód rejestracyjny,
- potwierdzenia uiszczenia opłat urzędowych,
- potwierdzenie zawartej obowiązkowej polisy OC i aktualnego przeglądu technicznego.
Brak jakiegokolwiek z powyższych dokumentów uniemożliwia przerejestrowanie samochodu online, jak i jego pierwszą rejestrację po zakupie od dealera.