Prowadzisz co najmniej kilka kont firmowych w serwisach społecznościowych? A może masz wiele adresów e-mail? W dzisiejszych czasach praktycznie wszędzie możesz założyć nowe konto składające się z loginu oraz hasła. Nie sposób to wszystko zapamiętać. Jeśli nie masz zdolności do zapamiętywania, koniecznie sprawdź, jak działa darmowy menedżer haseł. Dzięki temu zapanujesz nad wszystkimi danymi autoryzacyjnymi do kont w serwisach aukcyjnych, społecznościowych i nie tylko.
Menedżer haseł – co to takiego?
Zasada działanie menedżerów haseł jest bardzo prosta. W większości przypadków to samodzielne oprogramowanie, które odpowiada za zarządzanie danymi uwierzytelniającymi do portali, serwisów i innych miejsc, gdzie wymagane jest podanie loginu oraz hasła. Może ono najpierw samo zaproponować silne hasło, a następnie przechować je w bezpiecznej, zaszyfrowanej formie. Oczywiście można wymyślić bezpieczne hasło na własną rękę, jednak jego zapamiętanie może być sporym wyzwaniem.
Zarówno płatny, jak i darmowy menedżer haseł to oprogramowanie kryptograficzne, które przechowuje w sobie informacje o hasłach i loginach użytkownika. Obecnie wyróżniamy najróżniejsze formy oprogramowania do zarządzania hasłami dostępu. Możesz wykorzystać oprogramowanie tego typu na urządzeniach takich, jak:
- komputery;
- laptopy;
- smartfony;
- tablety.
Menedżer haseł ma najczęściej formę aplikacji mobilnej do pobrania na telefon. Może być także wbudowany w przeglądarkę. W przypadku oprogramowania, jakim jest menedżer haseł Windows 10, możesz korzystać z funkcjonalnych wtyczek przeglądarkowych lub programów dostępnych dla użytkowników na stosownych licencjach.
Czy korzystanie z menedżera haseł jest bezpieczne?
Nie wiesz, czy menedżer haseł na Android, iOS oraz na Windows jest w 100% bezpieczny? Zdecydowanie tak, ale tylko pod warunkiem, że dobrze zabezpieczysz dostęp do aplikacji. W tym celu ustal jedno trudne hasło dostępu do oprogramowania składające się z:
- cyfr;
- znaków specjalnych;
- liter dużych i małych.
Zadbaj też o to, aby główne hasło dostępowe było odpowiednio długie. Najlepsze hasła, które mogą zostać stworzone, powinny zawierać minimum 8 znaków. W ten sposób skutecznie zabezpieczysz bazę danych swoich loginów i haseł. Pamiętaj, że profesjonalny menedżer haseł ma także możliwość dodatkowego kodowania danych logowania, dzięki szyfrom kryptograficznym i algorytmom. Co ciekawe, takie oprogramowanie często wykorzystuje tzw. klucze sesyjne dostępne tylko przez określony czas.
Najlepszy menedżer haseł – jakie programy tego typu są najlepsze?
Niezależnie od tego, w jakiej formie chcesz wykorzystać menedżer haseł, pamiętaj że ten powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła i umożliwiać bezpieczne przechowywanie danych logowania. Do przeglądarek takich, jak np. Opera, Chrome i Firefox bez problemu znajdziesz wtyczki w formie menedżera haseł. Istnieją też zewnętrzne programy do zarządzania zasobami haseł takie, jak:
- LastPass;
- Dashlane;
- NordPass;
- 1Password;
- i wiele innych…
Chcesz wiedzieć, jak działa menedżer haseł Google, Android lub Windows 10? Niezależnie od systemu operacyjnego zasada działania jest praktycznie taka sama. Wystarczy, że stworzysz konto w programie, ustalisz hasło główne tzw. master pass, a następnie dodasz do bazy dane logowania do interesujących Cię portali. W ten sposób przechowasz bezpiecznie loginy i hasła, których na co dzień nie jesteś w stanie zapamiętać.
Dlaczego warto korzystać z menedżera haseł?
Jest kilka powodów, dla których warto korzystać z oprogramowania pozwalającego na zarządzanie danymi logowania do portali społecznościowych i nie tylko. Dzięki temu zyskasz:
- bezpieczeństwo swoich danych;
- wygodę ze względu na brak konieczności pamiętania wielu haseł jednocześnie;
- łatwy dostęp do zapisanych danych;
- automatyczne kopie zapasowe na bezpiecznych serwerach.