Li-Fi to nowoczesna i w pełni bezprzewodowa technologia przesyłu danych. Zgodnie ze specyfikacją możliwości tej sieci telekomunikacyjnej umożliwiają przesył danych z prędkością do 224 gigabajtów na sekundę! Czy technologia Li-Fi jest już dostępna i gdzie można ją spotkać? Przedstawiamy kilka kluczowych informacji na ten temat.
Co to jest Li-Fi i jak działa?
Nowoczesna technologia Li-Fi otwiera szereg możliwości w kwestii transmisji pakietów sieciowych. Bezprzewodowe sieci Wi-Fi słyną z płynności działania i stale rozwijanych standardów przesyłu danych. W niedalekiej przyszłości sieci Li-Fi mogą stać się nowym medium transmisyjnym wykorzystywanym na szeroką skalę.
Zasada, jak działa Li-Fi, jest dość prosta. Przesyłanie danych odbywa się bezprzewodowo, ale z użyciem światła, a nie fal radiowych. Dla porównania: zakres częstotliwości transmisji Li-Fi jest nawet 1000 razy większy, w stosunku do znanych sieci Wi-Fi.
Transmisja światłem nie może być zakłócona przez fale radiowe. To przekłada się na wydajność i stabilność nowoczesnych sieci opartych na tej technologii. W praktyce Li-Fi opiera się na modulowaniu światła widzialnego LED. Promienie o wysokiej częstotliwości są wykrywane przez fotodetektory i przetwarzane na prąd elektryczny.
Dlaczego technologia Li-Fi to przyszłość światowego internetu?
Korzyści wynikające z funkcjonowania sieci Li-Fi wyjaśnimy na prostym przykładzie. Wewnętrzna sieć przedsiębiorstwa lub instytucji, np. banku obecnie opiera się na połączeniu bezprzewodowym Wi-Fi. To ułatwia cyberprzestępcom przeprowadzanie ataków hakerskich. Dane przesyłane przy pomocy technologii Li-Fi eliminują ten problem. Intruz z zewnątrz nie jest w stanie przedostać się do wewnętrznej sieci przedsiębiorstwa, jeśli nie pozostaje w zasięgu światła diod LED.
Zalety sieci Li-Fi to:
- szybkość działania,
- gęstość połączenia,
- niski poziom awaryjności,
- maksimum bezpieczeństwa,
- doskonale funkcjonujące usługi lokalizacyjne.
Ciekawostką odnośnie do stosowania sieci Li-Fi są działania przewoźnika Air-France. Już w 2019 roku przeprowadzono pierwsze testy umożliwiające wdrożenie transmisji danych światłem. To bezpieczna forma transmisji danych, która nie wpływa na sposób funkcjonowania czujników w samolocie. Zastąpienie kabli miedzianych technologią światłowodową umożliwia też obniżenie wagi samolotów. Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa i emisja CO2.
Li-Fi a IRDA – nowa technologia zastąpi popularną „podczerwień”?
W smartfonach jeszcze do niedawna często montowany był moduł podczerwieni IRDA. Najpierw służył on do wymiany danych między urządzeniami, lecz to zastosowanie skutecznie przejęła technologia bluetooth. Drugą popularną funkcją podczerwieni w telefonach jest sterowanie sprzętami takimi jak telewizory czy sprzęt audio. Odbywa się to na tej samej zasadzie, co w przypadku zwykłych pilotów. Jest jednak bardzo możliwe że Li-Fi, jako nowa technologia dająca znacznie większe możliwości, wyprze systemy wykorzystujące podczerwień i pojawiając się w nowoczesnych smartfonach na nowo umożliwi sterowanie sprzętami domowymi za pomocą telefonów.