W Polsce wiele osób mieszka na terenach pozamiejskich i chce mieć stabilny dostęp do Internetu. Czy to jednak możliwe? W dzisiejszych czasach tak! Wystarczy wybrać dobrego dostawcę usług telekomunikacyjnych, który udostępnia połączenie sieciowe przy pomocy nadajników bezprzewodowych. W ten sposób nawet mieszkańcy najbardziej oddalonych wsi mogą liczyć na dobry dostęp do Internetu bez jakichkolwiek problemów. Czy Internet poza miastem może być równie wydajny, jak ten w większych miejscowościach? Jak wybrać najlepszą ofertę? Co może być dobrą alternatywą dla stacjonarnego połączenia sieciowego? Sprawdź sam!
Internet na wsi – czy LTE to dobry pomysł?
Na terenach poza miastem jedyną słuszną opcją, która pozwoli na stabilny dostęp do sieci Internet, jest połączenie LTE 4G lub w niektórych przypadkach nawet 5G. Dlaczego? Ten typ sieci działa w oparciu o nadajniki radiowe, które działają na różnych częstotliwościach. Dzięki temu nawet tereny wiejskie przy dużym zróżnicowaniu terenu i sporej odległości od nadajników mogą liczyć na dostęp do Internetu bez większych ograniczeń.
Domowy internet LTE dostępny na wsi to najczęściej jedyne rozwiązanie, na jakie mogą się zdecydować osoby zamieszkujące te tereny. Przed wyborem konkretnego dostawcy, warto jednak dobrze przeanalizować wszystkie dostępne oferty, porównując je przy pomocy porównywarki operatorów telekomunikacyjnych dostępnej całkowicie za darmo. W ten sposób można przeanalizować wszystkie dostępne oferty na Internet pod względem prędkości, dostępności, kosztów oraz ograniczeń limitu danych.
Wielu dostawców Internetu zdecydowało się na udostępnianie swoich usług wraz z urządzeniami takimi, jak np. anteny lub modem. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, że zakup całego pakietu wiąże się z poprawą jakości połączenia sieciowego nawet o kilkadziesiąt procent. Dla miejscowości znajdujących się w dużych odległościach od nadajników dodatkowe anteny i modemy wysokiej mocy mogą okazać się zbawienne.
Na co zwracać uwagę wybierając internet na wsi?
Wybierając Internet na wsi, należy kierować się przede wszystkim takimi aspektami, jak:
- Moc połączenia sieciowego w danej lokalizacji;
- Prędkość Internetu;
- Stabilność sieci;
- Cena;
- Dostęp do urządzeń takich, jak np. router.
Mieszkając na wsi masz ograniczone możliwości jeśli chodzi o dobór usługodawcy świadczącego usługi telekomunikacyjne w Twojej lokalizacji. Najłatwiej dostępny w takim przypadku będzie Internet radiowy, który mimo prężnego rozwoju branży telekomunikacji wciąż na pewne wady. W teorii przepustowość takiego połączenia waha się w przedziale od 20 do nawet 50 Mb/s jednak w praktyce zależna jest w dużej mierze od siły fal radiowych. Co ciekawe, tego typu usługi charakterystyczne dla LTE 4G oraz 5G są często mocno ograniczone jeśli chodzi o ilość możliwych do wykorzystania gigabajtów. Najczęściej operatorzy telekomunikacyjni gwarantują od 20 do 100 GB transmisji danych w ramach pakietu, po którego wykorzystaniu prędkość Internetu drastycznie spada.
Czy Internet stacjonarny jest ogólnodostępny?
W Polsce pomimo prężnego rozwoju nowoczesnych technologii oraz ich wdrażania nawet do mniejszych miejscowości mieszkańcy wsi mogą mieć pewne problemy z dostępem do linii światłowodowych. Oczywiście nieliczni mogą liczyć na ten typ połączenia jeśli akurat trasa światłowodów biegnie w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Taka sytuacja jest wręcz idealna, ponieważ Internet światłowodowy to przede wszystkim:
- Brak ograniczeń transferu danych;
- Duża prędkość pobierania i wysyłania pakietów;
- Niska cena.
Kiedy jednak stacjonarne połączenia sieciowe nie są dostępne, jedyną opcją będzie Internet bezprzewodowy przesyłany w ramach technologii 4G LTE lub obecnie nawet 5G. Mobilny Internet na wsi ma wiele zalet, gdyż można z niego korzystać w wielu lokalizacjach bez konieczności podpisywania nowej umowy z usługodawcą. To jednak nie wszystko. Nowoczesne sieci Internetowe udostępniane przez operatorów telekomunikacyjnych działają na dużych częstotliwościach, co przekłada się na szybkość transmisji danych nie odbiegającą od prędkości Internetu stacjonarnego.
Czy Internet na wsi może być równie szybki, jak ten w mieście?
Nowoczesne technologie telekomunikacyjne pozwalają na zachowanie wysokich prędkości połączenia sieciowego w trybie bezprzewodowym zarówno w miastach, jak i na wsi. Takie zjawisko jest możliwe tylko dzięki wykorzystaniu technologii 4G LTE lub 5G, ale pod warunkiem, że urządzenia mobilne lub domowe punkty dostępu mają zapewniony dobry zasięg z przekaźnikiem radiowym. W przeciwnym wypadku jakość połączenia Internetowego drastycznie spadnie i prawdopodobnie nie będzie zadowalająca. Aby temu zapobiec, warto też zainwestować w domowe anteny i wzmacniacze sygnału, dzięki którym prędkość połączenia będzie jednostajna i wystarczająca.
3 mies.
za 0 zł
Internet światłowodowy 600 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
Prędkość wysyłania uzależniona jest od technologii dostępnej w danej lokalizacji.
300 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,01 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,01 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.
450 Mb/s
Cena zawiera rabat za wyrażenie zgód na:
- rachunek elektroniczny 5,00 zł/mies.,
- komunikację marketingową 5,00 zł/mies.
Decyzję o wyrażeniu poszczególnych zgód i otrzymaniu za nie rabatu podejmujesz na etapie wypełnienia formularza zakupowego. Oferta dla nowych klientów.