Dostałeś mandat za przekroczenie prędkości na drodze, brak biletu w komunikacji miejskiej albo za inne przekroczenie? Nie musisz iść specjalnie do banku, czy do placówki pocztowej, aby zapłacić grzywnę. W dzisiejszych czasach bez problemu możesz wykonać tą czynność w domu. Sprawdź jak zapłacić mandat przez Internet, by zaoszczędzić sobie czasu i w terminie zapłacić należność.
Jak zapłacić mandat online?
W przypadku mandatu karnego, czyli takiego wystawionego przez Policję banki udostępniają prosty i szybki sposób na opłacanie należności. Co istotne nie musisz za to uiszczać żadnej dodatkowej opłaty, jak np. poprzez zlecenie realizacji przelewu na poczcie. Zobacz jak to zrobić krok po kroku!
Na otrzymanym przez Policję mandacie znajdziesz takie informacje jak:
- nazwa i adres urzędu, który jest właściwy do pobierania mandatów karnych (czyli Urząd Skarbowy w Opolu),
- numer rachunku Urzędu,
- kwota mandatu,
- numer i seria mandatu karnego.
Dzięki tym informacjom możesz bez większych problemów opłacić mandat przez internet. Aby uiścić opłatę wystarczy wykonać następujące kroki:
- Zaloguj się na stronę swojego banku lub wejść na bankową aplikację mobilną.
- Wybierz zakładkę “przelewy”, a następnie opcję przelewu do Urzędu Skarbowego,
- Wybierz formularz “mandaty”.
- Podaj miasto i nazwę identyfikatora podatkowego, czyli Urząd Skarbowy w Opolu.
- W polu typ identyfikatora, wybierz opcję PESEL i podaj swój numer.
- Nie wypełniaj pola “okres rozliczenia”.
- Następnie w polu “identyfikacja zobowiązania” wpisz kwotę mandatu, jego serię i numer”.
- Na końcu potwierdź realizację przelewu.
Zastanawiasz się, jak zapłacić mandat z fotoradaru przez Internet? Możesz to zrobić w ten sam sposób, gdyż wystawieniem tego rodzaju mandatów zajmuje się Policja, a jego pobieraniem Urząd Skarbowy w Opolu.
Tradycyjny przelew
Powyższa procedura sprawdza się jedynie w przypadku mandatów wystawionych przez policję. Jeśli chodzi o inne organy, np. straż miejską czy straż graniczną, należy wykonać tradycyjny przelew. Możesz go z łatwością zlecić w aplikacji bankowej lub na stronie internetowej banku.
Jak zapłacić mandat za brak biletu przez Internet? W tym wypadku wystarczy na wskazany rachunek bankowy uiścić opłatę. W tytule przelewu wpisujesz numer i serię mandatu.
Nie warto do ostatniej chwili zwlekać ze zrobieniem przelewu. Jeśli przykładowo wykonasz przelew w ostatnim dniu przed upłynięciem terminu zapłaty, pieniądze mogą pojawić się na rachunku odbiorcy dopiero następnego dnia. Choć za niezapłacony w terminie mandat nie są naliczane odsetki, to lepiej mieć z głowy należności wobec urzędów. Zazwyczaj urzędy skarbowe decydują się na potrącenie pewnej kwoty ze zwrotu z podatku dochodowego.
Jak sprawdzić niezapłacony mandat przez internet?
Najczęściej mandat wystawia policja lub straż miejska, ale do jego wystawienia są uprawnione inne organy np. Państwowa Inspekcja Pracy i Inspekcja Transportu Drogowego. Zazwyczaj popełniający wykroczenie otrzymuje mandat w postaci polecenia przelewu z podaną kwotą i rachunkiem bankowym, na które mają trafić pieniądze. W tym wypadku od razu wiesz, że powinieneś zapłacić podaną opłatę na wskazane konto.
Jednakże czasem bywa tak, że nie otrzymasz od razu mandatu do rąk. W przypadku przekroczenia prędkości przy fotoradarze, urządzenie automatycznie wykonuje zdjęcie pojazdowi i przesyła je policji. Następnie otrzymujesz wezwanie do zapłaty. Co ważne, nie jest określone, po jakim dokładnie czasie od popełnienia wykroczenia otrzymasz wezwanie. Według przepisów prawa mandat może być wystawiony nawet do 180 dni po przekazaniu sprawy na Policję. Z związku z tym łatwo jest przegapić wezwanie, zwłaszcza gdy pracujesz w delegacji lub akurat zaplanowałeś sobie dłuższy urlop. W tym wypadku warto skorzystać z internetowych sposobów.
Portal obywatel.gov.pl i serwis infokonsument
Jak sprawdzić mandat online? Nie musisz osobiście odwiedzać lub kontaktować się telefonicznie z najbliższym komisariatem policji. Jeśli masz profil zaufany, możesz za pośrednictwem portalu rządowego www.obywatel.gov.pl sprawdzić, czy popełniłeś wykroczenie drogowe. Niestety nie można w ten sposób dowiedzieć się jaka jest kwota zaległych mandatów. Dostajesz jedynie dane o posiadanych punktach karnych – wciąż jest to cenne źródło informacji, po którym możesz wywnioskować, że czeka Cię spłata mandatu.
Dla osób, które przez dłuższy czas nie spłacają mandatu lub posiadają kilka zaległych mandatów przydatnym narzędziem jest z serwis www.infokonsument.pl. Wystarczy pobrać raport, aby dowiedzieć się wobec kogo i na jaką kwotę jest się zadłużonym. Dzięki temu dłużnik może uporządkować swoje finanse i zapłacić zaległe wierzytelności.
Mandat – kto zajmuje się jego pobieraniem?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów od 1 stycznia 2016 r. wszystkimi sprawami niezapłaconych mandatów karnych w Rzeczypospolitej Polskiej zajmuje się Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy otrzymałeś mandat za przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, czy za inne przekroczenie drogowe, musisz opłacić mandat przelewem bezpośrednio na jego rachunek bankowy.
Jeśli chodzi o mandat nałożony przez straż miejską, to pieniądze należy wpłacić do kasy właściwego urzędu gminy (miasta) lub na rachunek właściwego urzędu.